Czas spędzony z małym dzieckiem jest bezcenny. Niestety urlop wychowawczy kiedyś się kończy, a Ty stajesz przed dylematem pod czyją opieką zostawić swoją pociechę. Nie zawsze masz bowiem możliwość, aby poprosić babcię o pomoc. I tutaj pojawia się pytanie. Żłobek czy niania? Na samą myśl o tym, że zostawisz malucha z zupełnie obcą osobą wpadasz w panikę. Jak zatem wybrać rozwiązanie, które zarówno dla Ciebie jak i dziecka będzie najbardziej korzystne?  Każde z nich ma bowiem swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im bliżej.

ŻŁOBEK

Do niewątpliwych zalet żłobka należy zaliczyć wykwalifikowaną kadrę. Opiekunki z odpowiednim wykształceniem doskonale wiedzą, w jaki sposób zająć się dziećmi. Posiadają także wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ponadto w placówce bardzo często pracują pielęgniarki, dzięki czemu możesz być pewna, że zostawiasz dziecko pod właściwą opieką.

W ofertach żłobków znajduje się także wiele zajęć, które umożliwiają maluchom naukę poprzez zabawę. Rytmika, taniec a nawet zajęcia z języków obcych to tylko niektóre z nich.

Żłobek oznacza również kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu maluch nie tylko będzie miał szansę na doskonałą zabawę z innymi dziećmi, ale również od najmłodszych lat będzie się uczyć społecznych zachowań i zasad funkcjonowania w grupie.

W nowym środowisku Twoja pociecha wkroczy w dotychczas nieznany świat. Inne otoczenie, inne zabawki niż te które znał do tej pory to dla dziecka nie lada atrakcja.

W żłobku nauczy się także samodzielności. W domu to rodzice wyręczają go w wielu czynnościach.  Tutaj sam będzie się ubierał i jadł.

Na korzyść żłobka przemawia również fakt, że jest zdecydowanie tańszy niż opiekunka.

Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Duża liczba maluchów to nie tylko dobra zabawa, ale również niemożność poświęcenia każdemu z nich 100% uwagi. Chociaż opiekunek jest kilka, nie są one w stanie skoncentrować się wyłącznie na jednym dziecku.

Kontakt z rówieśnikami oznacza również kontakt z wirusami i bakteriami. Oddając dziecko do żłobka musisz liczyć się z tym, że w pierwszych miesiącach, zanim uodporni swój organizm bardzo często będzie łapać różne infekcje.

Towarzystwo innych dzieci to również ryzyko przejęcia negatywnych zachowań tj. bicie lub szczypanie.

Życie w żłobku toczy się dla wszystkich jednym rytmem. Ta sama godzina posiłków, drzemek lub spacerów. Opiekunki nie mają możliwości wzięcia pod uwagę przyzwyczajeń każdego z dzieci osobno, dlatego Twoja pociecha będzie musiała dostosować się do nowych, wspólnych reguł.

Oddając dziecko do żłobka musisz liczyć się z codziennymi dojazdami oraz faktem, że możesz pozostawić je tam tylko przez określony czas. Jeśli zatem wypadną Ci dodatkowe nadgodziny lub nagle zmienią Ci się plany, konieczne będzie zorganizowanie opieki zastępczej.

Ile kosztuje żłobek?

Cena żłobka zależy od wielu czynników. Przede wszystkich od tego, czy jest to placówka publiczna czy prywatna. W tych pierwszych to gminy ustalają wysokość opłat. Nie ma sztywnych reguł określających ceny lub stopień dofinansowania. Najczęściej jest to kwota stała, nie przekraczająca 500 zł miesięcznie. Czasem zdarza się opłata godzinowa, wynosząca ok 2 zł. Dodatkowo musisz liczyć się z dzienną stawką żywieniową wahającą się od 4 do 6 zł. Jak widać również w takiej formie rozliczenia koszt nie przekracza pół tysiąca złotych.

Ceny w żłobkach prywatnych ustalane są przez placówkę indywidualnie i zależą przede wszystkim od miejscowości w jakiej się żłobek znajduje. W dużych aglomeracjach będą  one zdecydowanie wyższe niż w małych miasteczkach. Ceny w placówkach prywatnych wahają się od 500zł do 1500 zł miesięcznie.

NIANIA

Niewątpliwą zaletą posiadania opiekunki, jest fakt, że masz ostateczny wpływ na to, z kim pozostawiasz swoje dziecko. Ponadto takie rozwiązanie gwarantuje Ci, że ktoś poświęci maluchowi 100% swojego czasu i uwagi, dostosowując się zarówno do jego trybu dnia jak również Twoich wskazówek.

To także szansa na nawiązanie głębszej więzi między dzieckiem a opiekunką, co sprawi, że malec chętniej zostanie w domu a Ty nie będziesz mieć wyrzutów sumienia, że pozostawiasz go z kimś obcym.

Niania to dla dziecka również brak stresu związanego z koniecznością adaptacji w nowym środowisku.

Możesz być także pewna, że pozostając w domu Twój maluch będzie znacznie rzadziej chorował.

Decydując się na zatrudnienie opiekunki nie będziesz musiała tracić czasu na dowozy. Dodatkowo taka osoba jest bardziej dyspozycyjna, dzięki czemu będzie w stanie Ci pomóc również wieczorami, kiedy żłobki są już zamknięte.

To rozwiązanie ma jednak również swoje minusy. W końcu decydujesz się wpuścić do domu zupełnie obcą osobę, która dodatkowo pozostanie sama z Twoim dzieckiem.  Mogą pojawić się również obawy czy opiekunka ma wystarczające kompetencje i doświadczenie.

Nigdy nie możesz  również wykluczyć tego, że niania odejdzie z dnia na dzień, zostawiając Cię z koniecznością zatrudnienia kolejnej osoby.

Pomoc opiekunki to także duże koszty.

Ile zarabia niania?

Podobnie jak w przypadku żłobków tu również koszty zalezą od wielu czynników. Przed wszystkim od liczby dzieci, które zostawiamy pod opieką, zakresu obowiązków niani oraz miejsca zamieszkania.

Według statystyk minimalny zarobek osoby opiekującej się jednym maluchem bez dodatkowych obowiązków to ok 1300 zł w województwie podkarpackim do 2200 zł w mazowieckim. Przy dwójce dzieci cena wzrasta o około 500 zł.

Jeśli niania pracuje dorywczo najlepiej stosować stawkę godzinową. Ta waha się od 13 zł w Białymstoku do 15 zł w Warszawie.

Żłobek czy niania?

Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź. Poszukując najlepszego rozwiązania musisz kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. To Ty najlepiej znasz jego upodobania, charakter oraz możesz przewidzieć jak zachowa się w każdej z tych sytuacji.

Niezależnie od tego czy pozostawisz dziecko w domu czy wyślesz je do żłobka musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.  Aby nie nadszarpnąć domowego budżetu skorzystaj z pożyczki —> SOLVEN <— Dzięki tym pieniądzom będziesz mogła skorzystać z najlepszego dla siebie i Twojego malucha rozwiązania, co zapewni Ci bezstresowy powrót do pracy.