Niezależnie od tego, czy dopiero wkraczamy w dorosłe życie, stojąc przed wyborem studiów, które w przyszłości zapewnią nam dobrą pracę, czy z pewnych względów zastanawiamy się nad zmianą zawodu, warto dokładnie przemyśleć taką decyzję.

Może się bowiem okazać, że wkrótce branża, w której chcielibyśmy rozwijać swoją karierę zostanie w pełni zautomatyzowana, a co się z tym wiąże liczba etatów zostanie znacząco zredukowana.

Jaki zawód wybrać?

Planując swoją zawodową przyszłość warto przyjrzeć się gospodarce i sprawdzić, które jej gałęzie rozwijają się najszybciej. Takie obserwacje pomogą nam zdefiniować listę zawodów, które w przyszłości zyskają na znaczeniu. Pomocne może być także śledzenie prognoz ekspertów. Te jednoznacznie wskazują na następujące profesje.

Specjalista branży IT

Nie tylko dynamiczny rozwój technologii, ale również fakt, że coraz więcej zagranicznych firm z branży teleinformatycznej otwiera w Polsce swoje oddziały sprawiają, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. IT, w szczególności programistów, jest ogromne. Obok nich cennym kąskiem na rynku pracy są również Senior Developerzy, Architekci IT, a także twórcy i testerzy oprogramowania i aplikacji.

Dietetyk i Trener personalny

W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładziemu na zdrowy tryb życia. Chętniej uprawiamy sporty i prawidłowo się odżywiamy. Moda na bycie fit zatacza coraz szersze kręgi, co generuje potrzebę zatrudniania dużej liczby specjalistów z branży. O ile od dietetyków wymaga się ukończenia odpowiednich studiów, o tyle w przypadku trenerów wystarczy odbycie kilku kursów, aby móc liczyć na posadę w siłowni.


S
pecjalista z branży usług medycznych

W mediach raz po raz pojawiają się doniesienia o fatalnym stanie polskiej służby zdrowia. Wydawać by się zatem mogło, że branża medyczna nie znajdzie się na liście pożądanych kierunków zawodowych. Nic bardziej mylnego. O ile sytuacja lekarzy rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia, o tyle rynek pracy szeroko otwiera drzwi dla specjalistów tj. fizjoterapeuta, opiekun osób starszych, czy wspomniany wcześniej dietetyk. O brak klientów z pewnością nie będą musieli się obawiać również chirurdzy medycyny estetycznej oraz psychologowie sportu.

Logistyk

Duże zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki wynika z faktu, że z ich usług korzystają firmy z wielu gałęzi gospodarki tj. budownictwo, motoryzacja czy produkcja. Krótko mówiąc, w każdej branży, gdzie występuje konieczność transportu lub dystrybucji, logistyk znajdzie zatrudnienie.


Specjalista ds. finansów 

Stajemy się coraz bardziej świadomi w kwestii zarządzania naszymi pieniędzmi oraz inwestowania ich. Chociaż poprzednie pokolenia myśląc o zabezpieczeniu finansowym w przyszłości ograniczały się jedynie do emerytury wypłacanej przez ZUS, my poszukujemy dziś alternatywnych rozwiązań. Ponadto inwestowanie przedkładamy ponad konsumpcjonizm. Stąd duża popularność i zapotrzebowanie dla takich zawodów jak doradca finansowy, czy specjalista ds. ubezpieczeń lub emerytur.

Jakie zawody są opłacalne?

Czy powyższa lista najbardziej pożądanych na rynku pracy specjalistów jednocześnie określa najlepiej płatne zawody? Okazuje się, że tak.

Jak wskazują eksperci ds. zatrudnienia, na największe zarobki moją liczyć specjaliści z branży teleinformatycznej. Najlepiej płatne zawody w Polsce to Architekci IT i Senior Developerzy, na konta których każdego miesiąca wpływa od 8000zł do 11000zł.

Na nieco mniejsze kwoty mogą liczyć kontrolerzy finansów dbający o to, aby firmy działały zgodnie z wyznaczonym budżetem. W ich przypadku mówimy o pensji wahającej się w granicach 8000zł – 9000zł.

Pierwszą trójkę zamykają Project Managerowie z zarobkami wynoszącymi od 7600zł do 8650zł. Tuż za nimi uplasowali się ponownie pracownicy branży IT. Konta programistów każdego miesiąca zasilają kwoty rzędu 7000zł.

Dobrze płatne zawody to również HR Business Partnerzy, zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach  oraz specjaliści do spraw elektroniki  automatyki, którzy miesięcznie zarabiają ok 5500-6000zł.

Na liście znaleźli się także Brand managerowie oraz specjaliści z branży energetycznej z zarobkami w wysokości ok 5000zł.

Jakie zawody są poszukiwane?

Czy to właśnie zawody przyszłości są najbardziej poszukiwane? Czy na stanowiskach, na które istnieje największa podaż można najlepiej zarobić?  Nie do końca tak jest. Co prawda dynamicznie rozwijający się w Polsce rynek usług teleinformatycznych sprawia, że firmy poszukują specjalistów IT, jednak to w innych sektorach najbardziej zauważalne są braki kadrowe.

Najwięcej wolnych etatów dostępnych jest w branżach, gdzie specjaliści są słabo opłacani, a pracowników przechodzących na emerytury lub takich, którym wygasają uprawnienia nie ma kto zastąpić.  Brak chętnych do podjęcia pracy to tylko jedna z przyczyn zwiększających się luk kadrowych. Powodem jest także niewystarczająca wiedza i niskie kwalifikacje osób, starających się o specjalistyczne stanowiska.

Mowa tutaj o elektrykach, ślusarzach, kucharzach, fryzjerach, pielęgniarkach lub kierowcach.  Z deficytem rąk do pracy zmaga się również branża handlowa.

 

Podsumowanie

Czym zatem kierować się przy wyborze ścieżki kariery? Należy przede wszystkim brać po uwagę gałęzie gospodarki, w których maszyny nie będą w stanie zastąpić człowieka. Automatyzacja i nowe technologie sprawiają bowiem, że wiele zawodów przestanie wkrótce istnieć, szczególnie w sektorze rolniczym oraz górnictwie. Nie powinniśmy jednak całkowicie kierować się czystą kalkulacją. Warto bowiem zawodowo zajmować się dziedziną, która chociaż w pewnym stopniu nas interesuje. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego.

Niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybierzemy, konieczna jest odpowiednia edukacja. Studia oraz kursy to niemały wydatek, jednak z pewnością warto w nie zainwestować, aby w przyszłości móc znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę.

Aby pieniądze nie stały na drodze do realizacji zawodowych planów, z pomocą przychodzi pożyczka—> SOLVEN <—Jej zaciągnięcie jest równie szybkie i łatwe, co zaaplikowanie na wymarzone stanowisko pracy.