O ile dla wszystkich dzieci sierpień to wciąż beztroski okres wolny od obowiązków szkolnych, o tyle wśród rodziców temat edukacji właśnie wtedy zaczyna powracać. A wszystko za sprawą konieczności skompletowania szkolnej wyprawki.

 

Wyprawka szkolna, co kupić?

Przed rozpoczęciem zakupów warto zasięgnąć informacji w szkole, do której uczęszcza nasza pociecha. Placówki bardzo często przygotowują spis rzeczy, jakie przydadzą się dziecku w czasie roku szkolnego. Jeśli nie otrzymamy takiej listy sporządźmy ją w domu sami, tak aby podczas zakupów o niczym nie zapomnieć. Co zatem powinno się znaleźć na takiej rozpisce?

Najważniejszym elementem wyprawki są plecaki szkolne. Pamiętajmy, że ich odpowiedni dobór to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia naszego dziecka. Źle dopasowany będzie negatywnie wpływał na jego postawę, a co się z tym wiąże powodował problemy z kręgosłupem. Jak zatem dobrać ten właściwy? Plecaka nigdy nie należy kupować na zapas, licząc na to, że dziecko do niego dorośnie. Powinien być dopasowany do pleców, lekki oraz posiadać regulowane, szerokie ramiączka. Dobrze jeśli będzie wykonany z nieprzemakalnego materiału. Pamiętajmy, aby koniecznie posiadał odblaskowe fragmenty. Jeśli ich nie ma dokupmy je osobno, np. w formie ozdobnych zawieszek.

A co z wyglądem? Plecaki szkolne młodzieżowe dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Tutaj zostawmy pełną dowolność naszemu dziecku. Możemy jednak zasugerować, aby wybrać taki, na którym ewentualne zabrudzenia nie będą widoczne.

Zastanówmy się teraz jakie artykuły szkolne nasze dziecko będzie nosić w swoim plecaku?

Przede wszystkim zeszyty szkolne, zarówno w linie jak i w kratkę. Ich rodzaj i ilość zależą przede wszystkim od wieku dziecka oraz liczby przedmiotów. Pamiętajmy, aby dokupić kilka dodatkowych, które posłużą jako brudnopis lub dzienniczek. O ile nasze młodsze pociechy piszą głównie w zeszytach w formacie A5, o tyle starsze chętnie korzystają z notatników A4. Jako dodatkowe akcesoria możemy dokupić okładki oraz naklejki, na których zapiszemy nazwisko dziecka oraz nazwę przedmiotu.

Kompletując wyprawkę szkolną nie możemy pominąć piórnika. Przy jego doborze powinniśmy kierować się przede wszystkim jedną zasadą. Najmłodsze dzieci zaopatrzmy w piórnik z przegródkami. Dzięki temu łatwiej odnajdą swoje przybory  szkolne i zachowają porządek.  Starszym wystarczy zwykła saszetka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli z pełnym wyposażeniem. Niestety ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego najlepiej zakupić pusty piórnik a przybory dokupić samemu. O czym powinniśmy zatem pamiętać? Kilka długopisów lub pióro. W przypadku tego drugiego nie zapomnijmy także o nabojach. Ołówki, gumka oraz temperówka. Korektor, zestaw linijek oraz cyrkiel. Do notowania ważnych informacji lub zaznaczania istotnych fragmentów materiału flamastry lub zakreślacze.

Nieodzownym elementem szkolnej wyprawki są także artykuły plastyczne. W naszym zestawie nie może zabraknąć teczki, bloku technicznego i rysunkowego, papieru kolorowego, bibuły, plasteliny, nożyczek oraz kleju, najlepiej takiego w sztyfcie. Nie możemy zapomnieć również o kredkach i farbach. Tutaj wybór mamy naprawdę ogromny. Kredki ołówkowe, pastelowe  lub świecowe. Farbki plakatowe, akwarele lub do malowania palcami. Przed zakupami warto zasięgnąć informacji od nauczyciela plastyki z jakich przyborów dzieci będą korzystać, tak aby nie nabywać  rzeczy, które nigdy nie wykorzystane będą zalegać w kącie.

Szkolna wyprawka to również strój sportowy. Warto zakupić kilka białych t-shirtów, krótkie spodenki oraz dresy, które dziecko będzie nosiło podczas zajęć na boisku w chłodniejsze dni. Nie zapominajmy także o butach. Na hali sportowej najlepiej sprawdzą się wygodne trampki, na zajęciach na świeżym powietrzu adidasy. Często w ramach zajęć sportowych dzieci uczęszczają na basen co wiąże się z koniecznością zakupu stroju oraz przyborów tj. ręcznik, czepek, klapki czy suszarka. Dobrym pomysłem jest także zakup dwóch worków, osobnego na buty i osobnego na strój.

Pozostając w temacie ubrań warto sprawdzić czy dziecko nie wyrosło ze stroju galowego. Nie przesadzajmy jednak z wymyślnymi garniturami lub sukienkami. Biała koszula i spodnie w kant lub prosta spódniczka w zupełności wystarczą.

Kupując wyprawkę szkolną powinniśmy także pamiętać o pomocach naukowych, z których dziecko będzie korzystać w domu. Globus, kalkulator czy słownik  nawet w dobie ogólnodostępnego internetu na pewno przydadzą się podczas nauki.

Na naszej liście nie powinno zabraknąć także bidonu oraz pudełka na drugie śniadanie.

 

Wyprawka szkolna ile kosztuje?

Cena  wyprawki zależy od  wielu czynników. Przede wszystkim od wieku dziecka i od tego czy wszystkie akcesoria nabywamy po raz pierwszy, czy dokupujemy jedynie te, które wyczerpały się lub uległy zniszczeniu  w poprzednim roku szkolnym.

Na koszt wyprawki szkolnej wpływa również cena podręczników.  Za książki do nauczania początkowego zapłacimy ok 300 zł. Im dziecko starsze tym ceny idą w górę. Na komplet podręczników dla licealistów czy uczniów technikum musimy wydać nawet 500 zł.

Za plecak zapłacimy od 100 zł wzwyż. Jak wspominaliśmy jest to zakup na którym nie warto oszczędzać ze względu na zdrowie dziecka. Ceny za komplet strojów sportowych wraz z butami zaczynają się od 200zł. Z podobnymi kosztami musimy się liczyć w przypadku ubrań galowych.

Na przybory plastyczne, piśmiennicze oraz zeszyty wydamy ok 300 zł.

Kupując wyprawkę musimy liczyć się z przeciętnymi kosztami wynoszącymi ok 1000 zł. O finanse nie musimy się jednak martwić. Dzięki pożyczce w —> SOLVEN <—nie nadwyrężymy naszego budżetu i bezstresowo wkroczymy w nowy rok szkolny.