Brak zdolności kredytowej, częste przeprowadzki lub strach przed stabilizacją. To tylko kilka z powodów, dla których Polacy nie kupują własnych mieszkań, decydując się na wynajem. Faktem jest, że w ciągu ostatnich dwóch lat ich liczba wzrosła trzykrotnie.

W serwisach ogłoszeniowych znajdziemy tysiące ofert najmu. Jak spośród nich wybrać tą najlepszą, na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie i jakie punkty zawrzeć w umowie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Wynajem mieszkania: od czego zacząć?

W pierwszej kolejności musimy ustalić, czy mieszkania szukamy na własną rękę, czy skorzystamy z pomocy pośrednika. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z wynajmem i nie do końca rozumiemy zasady panujące na rynku nieruchomości, warto zdać się na specjalistę. Co prawda w przypadku podpisania umowy musimy zapłacić pośrednikowi prowizję, najczęściej w wysokości jednomiesięcznego czynszu, jednak taka osoba pomoże nam znaleźć lokale odpowiadające naszym preferencjom, podpowie na co zwrócić uwagę podczas ich oglądania, a także będzie pośredniczyć w  rozmowach z właścicielem i podpisaniu umowy, dzięki czemu unikniemy popełnienia błędów, które mogłyby skutkować utratą dużych kwot.

Następnym korkiem powinno być określenie, czy szukamy kawalerki czy większego mieszkania. Jeżeli nie mamy dużych wymagań, a łóżko, szafa i niewielka kuchnia będą dla nas wystarczające, śmiało możemy decydować się na kawalerkę. Jeśli  natomiast potrzebujemy oddzielnego miejsca do pracy lub nie będziemy mieszkać w pojedynkę, powinniśmy rozejrzeć się za większym lokalem.

Krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <— umożliwia wynajem idealnego mieszkania bez nadwyrężania budżetu.

Zastanówmy się również, czy chcemy wynająć mieszkanie umeblowane, czy też nie. Jeżeli planujemy wprowadzić się na dłuższy okres i mamy swoje sprzęty, warto rozważyć taką opcję. Za mieszkanie bez mebli zapłacimy nawet kilkaset złotych miesięcznie mniej niż za wyposażone. Jednak jeśli nie wiemy jak długo zostaniemy w danym miejscu i nie mamy swoich mebli, nie powinniśmy decydować się na taki krok. Być może wydaje nam się, że kupno materaca i kilku wieszaków na ubrania wystarczy, ale zapewniamy, że na dłuższą metę takie rozwiązanie na pewno się nie sprawdzi.

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie musimy wziąć pod uwagę poszukując mieszkania, jest jego lokalizacja. Dobrze, aby znajdowało się blisko miejsca pracy, uczelni lub przedszkola naszego dziecka.

Im bliżej centrum lokal się znajduje, tym wyższe są ceny za wynajem. Właśnie dlatego często poszukiwania ograniczamy do dalej usytuowanych dzielnic. Takie rozwiązanie nie zawsze jest ekonomiczne. Koszty benzyny, a także biletów często są wyższe niż różnica w czynszu. Nie wspominając o długich, stresujących godzinach spędzonych w korkach.

Kiedy już wiemy jakiego mieszkania poszukujemy, nadszedł czas na przeglądanie ogłoszeń. Aby nie dać się wprowadzić w błąd, dokładnie czytajmy oferty i przeglądajmy zdjęcia. Często okazuje się, że informacje, które właściciel chce zataić pojawiają się na końcu anonsu lub pisane są małym drukiem. Naszą czujność powinna również obudzić podejrzanie niska cena. Jeżeli koszt najmu znacząco różni się od pozostałych ofert z tej samej okolicy, możemy być pewni, że z lokalem jest coś nie tak.

Wynajem mieszkania: na co zwrócić uwagę?

Udało się. Znaleźliśmy interesującą ofertę i umówiliśmy się na oglądanie mieszkania. Na co należy zwrócić uwagę? Pierwsza rzecz to okolica. Sprawdźmy jak daleko znajduje się przystanek, czy w pobliżu są sklepy, w których po powrocie z pracy zrobimy zakupy albo restauracje i puby, gdzie będziemy mogli spotkać się ze znajomymi.

Jeżeli chcemy wprowadzić się z dziećmi, upewnijmy się czy w pobliżu znajduje się plac zabaw.

Wchodząc do budynku sprawdźmy czy jest w nim winda. Jej brak może stanowić problem nie tylko podczas przeprowadzki, ale także codziennego noszenia cięższych zakupów.

Kiedy jesteśmy już w lokalu zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

  • Szczelność okien – jest szczególnie istotna podczas mroźnych zimowych miesięcy. Przyłóżmy zatem dłoń do ramy i sprawdźmy czy nie czuć powiewu wiatru.
  • Ściany –  przyjrzyjmy się uważnie czy nie odpada z nich tynk, a w rogach nie pojawił się grzyb.
  • Zapalmy światło, odkręćmy wodę i kurki z gazem – w ten sposób sprawdzimy czy w mieszkaniu wszystko działa.
  • Zróbmy wywiad – aby dowiedzieć się czy nie trafimy na głośnych, zakłócających spokój sąsiadów.

Wynajem mieszkania: umowa

Jeżeli oglądany lokal spełnia nasze oczekiwania, nadszedł czas na podpisanie umowy. Jakie punkty powinny się w niej znaleźć? Przede wszystkim czas trwania, a także okres wypowiedzenia. Wszystkie koszty wraz z określeniem czy są płatne bezpośrednio dostawcom mediów czy najemcy. W umowie powinna być również zawarta informacja jaka jest kaucja za mieszkanie oraz warunki jej zwrotu. Nieodłącznym elementem umowy jest protokół zdawczo odbiorczy, w którym zapiszemy bieżący stan wszystkich liczników, a także listę sprzętów znajdujących się w mieszkaniu.

Ile kosztuje wynajem mieszkania?

Koszt najmu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od lokalizacji. Możemy być pewni, że za mieszkanie w Warszawie zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej niż za taki sam lokal w małym miasteczku. Dużą rolę odgrywa również odległość od centrum. Im jest ona mniejsza, tym czynsz będzie wyższy.

Na cenę wpływa też wielkość mieszkania oraz fakt, czy jest ono wyposażone czy nie.

Za wynajem mieszkania musimy zapłacić średnio od 1500 do 4000 zł.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy szukamy niewielkiej kawalerki na krótki okres czasu, czy przestronnego mieszkania na lata, na wynajmie nie powinniśmy oszczędzać. Podejrzanie tanie oferty bardzo często generują dodatkowe koszty w postaci napraw i remontów, a w skrajnych przypadkach skutkują wyprowadzką i koniecznością poszukiwania kolejnego lokalu.

Krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <— umożliwi wynajem idealnego mieszkania, spełniającego wszystkie kryteria, bez konieczności pójścia na kompromis.