Złota polska jesień za oknem nie zwiastuje rychłego opadu śniegu, jednak nie daj się zwieść. Kapryśna aura zmienia się z dnia na dzień, dlatego kierowcy zawczasu powinni pomyśleć o wymianie opon na zimowe.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Z pewnością nie warto czekać do chwili opadu pierwszego śniegu. Przyjmuje się, że odpowiednim momentem na wymianę opon jest czas, kiedy średnia temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach mieszanka gumowa w letniej oponie zaczyna twardnieć, przez co traci ona swoją przyczepność.

Eksperci zalecają jednak, aby temperatura nie była jedynym wyznacznikiem. Warto obserwować warunki pogodowe, przede wszystkim opady, które jesienią są najczęstszą przyczyną poślizgów, a co za tym idzie stłuczek i kolizji. Warto zatem rozważyć wymianę opon już na początku października.

Jakie opony zimowe?

Zakup odpowiednich opon zimowych to nie tylko kwestia komfortu jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Na jakie powinieneś się zatem zdecydować i czym kierować się podczas wyboru tych najlepszych?

Najważniejszym kryterium jest oczywiście rozmiar opony, a także indeksy nośności oraz prędkości. Informacje o tym, jaki rodzaj pasuje do Twojego samochodu znajdziesz w instrukcji auta lub u producenta.

Jak czytać rozmiar opony?

Na bocznej ścianie producent zamieszcza wszystkie najważniejsze informacje o oponie. Jak je odczytać? Przede wszystkim znajdź ciąg cyfr i dwóch liter.

Poniższy przykład pomoże Ci rozszyfrować te oznaczenia:

195/65 r15 91T

Pierwsza cyfra (195) określa szerokość  opony w milimetrach, natomiast druga (65) to procentowy stosunek wysokości do szerokości . Litera R oznacza radialny typ budowy, a umieszczona na końcu cyfra (15) to średnica felgi wyrażona w calach.

91 to właśnie indeks nośności, a T prędkości. Informacje o tym, jakie wartości wyznaczają konkretne oznaczenia znajdziesz bez problemu  Internecie. W naszym przypadku  91 wyraża nośność 615kg, a T prędkość do 190km/h. O ile zakupiona przez Ciebie opona może mieć niższy indeks prędkości niż ten określony przez producenta, o tyle wartość indeksu nośności musi być dokładnie taka, jaka jest wymagana dla Twojego auta.

Jak sprawdzić rok produkcji opony?

Na boku opony znajduje się również ciąg czterech cyfr, oznaczający rok produkcji. Jak go odczytać? Posłużmy się poniższym przykładem.

1217 – dwie pierwsze cyfry określają tydzień, natomiast dwie ostatnie rok produkcji. Oznacza to, że nasza opona została wyprodukowana w 12 tygodniu 2017 roku. Pamiętaj, że po 5 latach użytkowania guma traci swoje właściwości. Dlatego po tym okresie, nawet jeśli bieżnik jest jeszcze dobry, konieczny jest zakup nowego ogumienia.

Pamiętając o bezpieczeństwie, nigdy nie powinieneś oszczędzać na oponach. Zakup najlepszych umożliwi zaciągnięcie krótkoterminowej pożyczki —> SOLVEN <—

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon zimowych?

Skoro wiesz już jaki rozmiar pasuje do Twojego auta, powinieneś przeanalizować w jakich warunkach i w jaki sposób samochód będzie użytkowany. Zastanów się czy zimą powoli przemierzasz odśnieżone ulice miasta, czy zazwyczaj szalejesz po zasypanych i stromych górskich drogach.

Klasy opon zimowych

Tutaj główną rolę odegra klasa opony, określająca takie parametry jak poziom osiągów i hałasu, odporność na zużycie itp. Ogumienie dzielimy  na klasę ekonomiczną, średnią oraz premium.

Pierwszy typ przeznaczony jest dla kierowców pokonujących niewielkie dystanse i preferujących spokojny tryb jazdy. Najlepiej sprawdzą się w niewielkich autach klasy miejskiej. Jest to najtańszy model opon. W zależności od ich rozmiaru i producenta, ceny kompletów rozpoczynają się już od 400zł.

Opony ze średniego segmentu polecane są do jazdy zarówno w mieście, jak również w trasie. Warunkiem ich prawidłowego zachowania się na drodze jest umiarkowany styl jazdy. Sprawdzą się we wszystkich typach samochodów. Prezentują również najlepszy stosunek jakości do ceny, stąd ich duża popularność wśród kierowców. Podobnie jak w przypadku klasy ekonomicznej, ceny zależą od parametrów oraz producenta. Cztery opony to wydatek od 800zł do kilku tysięcy.

Najdroższe, ale również najbardziej zaawansowane technologicznie, są opony z segmentu premium. Przeznaczone są dla najbardziej wymagających kierowców, pokonujących duże dystanse w trudnych warunkach oraz preferujących agresywny styl jazdy. Najlepiej sprawdzają się w autach klasy średniej i wyższej o dużej mocy. Ich ceny wahają się w granicach od 1000 do nawet 10000zł za komplet.

Abyś mógł zakupić idealne dla Twojego samochodu i stylu jazdy opony, z pomocą przychodzi pożyczka —> SOLVEN <—

Bieżnik opon zimowych

Kolejnym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wymianie opon na zimowe jest ich bieżnik, który dzielimy na trzy rodzaje: symetryczny, kierunkowy i asymetryczny.

Pierwszy typ doskonale sprawdza się w małych autach i samochodach dostawczych. Charakteryzuje się identycznym ułożeniem bloków po wewnętrznej i zewnętrznej stronie opony.  Bieżnik kierunkowy, przypominający literę U lub V, jest przeznaczony do jady na mokrych nawierzchniach i w błocie pośniegowym. W typie asymetrycznym, jak wskazuje nazwa, wewnętrzna i zewnętrzna część różnią się od siebie. Jest to bieżnik, który wykazuje bardzo dobrą przyczepność i odprowadzanie wody.

Ile kosztuje wymiana opon?

Cena wymiany opon zależy od ich wielkości, miasta a nawet serwisu, w którym wykonasz usługę. Koszt  waha się w granicach od 50 do 200zł.

Jak przechowywać opony?

Jeżeli nie zdecydowałeś się pozostawić letnich opon u wulkanizatora, przechowując je w domu, powinieneś pamiętać o następujących kwestiach.

Trzymaj je w zamkniętym pomieszczeniu, z dala od źródła ciepła, które może powodować uszkodzenia. Ogumienie umyj i usuń z bieżnika kamień. Opony bez felg ustaw w pionie, co jakiś czas obracając je o 90 stopni, aby nie uległy odkształceniu. Koła z felgami połóż jedno na drugim.

Podsumowanie

Odpowiednie opony w Twoim samochodzie to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, abyś kupił te najlepszej jakości. Dzięki pożyczce —> SOLVEN <— nabędziesz idealne dla siebie opony, nie wpadając w finansowy poślizg.