Choć otwarcie przez JP Morgan swojego oddziału w Warszawie stworzy tysiące miejsc pracy, to w kilku ostatnich latach finansowy moloch kilkukrotnie wpadał w poważne tarapaty.

Czy jest się z czego cieszyć?

JP Morgan, który otworzy jeden ze swoich głównych oddziałów w Polsce jest jednym z największych banków na świecie. Wicepremier Mateusz Morawiecki nie ukrywał zadowolenia z takiego obrotu spraw, podkreślając, że to wielka szansa dla rodzimych specjalistów. Bank ma stworzyć – na początek – nawet 3 tys. miejsc pracy. I choć rzeczywiście, liczba ta robi wrażenie, to w wielu aspektach działalność JP Morgan nie może uchodzić za krystaliczną. Moloch finansowy kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich lat ponosił srogie kary finansowe, liczone w miliardach dolarów.

JP Morgan przyznaje się do winy

Wystarczy cofnąć się o nieco ponad 4 lata – do września 2013 roku – by zobaczyć ogromną skalę kar nałożonych lub rozważanych do nałożenia na bank na przestrzeni kilku tylko lat. Właśnie we wrześniu świat obiegła wieść, że JP Morgan zapłaci czterem amerykańskim oraz brytyjskim regulatorom (FCA – Financial Conduct Authority, federalnej agencji OCC- Office of the Comptroller of the Currency, Rezerwie Federalnej oraz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych SEC) 920 mln USD grzywny. Bank nie nadzorował odpowiednio swoich pracowników, a ci „zawyżyli wycenę skomplikowanego portfela inwestycyjnego”. Działania instytucji doprowadziły w 2012 roku do strat wynoszących 6,2 mld USD. Co ciekawe JP Morgan przyznał się, że nie wszystkie czynności po jego stronie toczyły się, tak jak powinny. Wspomniana kara to jednak niewielka część problemów, które spotkały finansowego molocha w tym okresie.

Wielomiliardowe kary i korupcja

W październiku 2013 roku podano do informacji, że bank będzie musiał zapłacić aż 13 mld dolarów kary, dzięki czemu uniknąłby postępowania cywilnego w sporze z rządem Stanów Zjednoczonych. Niespełna miesiąc później o całej sprawie było już dużo ciszej. Nie było to jednak równoznaczne z końcem problemów, wręcz przeciwnie. Na mocy porozumienia z inwestorami JP Morgan zgodził się wypłacić im odszkodowania rzędu 4,5 mld USD! Było to pokłosiem wystawiania w latach 2005-2008 przez bank Bear Sterns, należący do JP Morgan, hipotecznych listów zastawnych. Krach na rynku nieruchomości w USA w 2008 roku doprowadził klientów instytucji do ogromnych, miliardowych strat.

Najświeższe z przytoczonych nadużyć instytucji dotyczy zatrudniania dzieci i przyjaciół wysoko postawionych Chińczyków, co przekładało się na zdobywanie wartościowych kontraktów w Państwie Środka. „Synowie i córki”, jak nazwano program banku, był w oczach władz federalnych łapówkami. Ugoda z władzami, na mocy, której JP Morgan zgodził się zapłacić 264,4 mln USD kary, pozwoliła instytucji uniknąć oskarżeń o korupcję. Porozumienie było możliwe, bo – jak podkreśliło amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości – bank współpracował, przeprowadził również wewnętrzne śledztwo i zwolnił lub zastosował środki dyscyplinarne wobec pracowników związanych programem.