Cudze chwalicie, swego nie znacie. Polacy coraz częściej biorą sobie do serca te słowa i zamiast wyjeżdżać za granicę, spędzają urlop odwiedzając najpiękniejsze rejony Polski. Dokąd wyjechać na weekend w Polsce? Co zwiedzić w Polsce? W odpowiedzi na te pytania najczęściej przewijają się następujące propozycje: Bieszczady, Zakopane lub Trójmiasto.

W naszym kraju istnieją jednak miejsca, które chociaż nie są popularne wśród turystów, to mają bardzo wiele do zaoferowania. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają wciąż nieodkryte, ale urzekające swoim pięknem zakamarki Polski.

Gdzie wyjechać na weekend? Lawendowe Pola na Warmii

Zespół Lady Pank śpiewał o Marchewkowych Polach, my natomiast zachęcamy do odwiedzenia pól lawendy, znajdujących się w miejscowości Nowe Kawkowo w pobliżu Olsztyna.

Chociaż najlepsze warunki do uprawy tej rośliny są w krajach basenu Morza Śródziemnego, okazało się, że hodując je na Warmii również można odnieść sukces. Odwiedzając te rejony mamy możliwość sprawdzenia, jak wygląda uprawa lawendy, jej zbiory, a także poznania kilku ciekawostek dotyczących zastosowania tej rośliny. Pola najpiękniej wyglądają późną wiosną i latem, zatem długi weekend majowy jest idealnym momentem, aby wybrać się właśnie do Nowego Kawkowa.

Pomysły na majówkę. Piramida w Rapie

Skoro mowa o Warmii, warto również wspomnieć o Mazurach. Właśnie tam, w niewielkiej miejscowości Rapa możemy znaleźć tajemniczą piramidę. Budowla przypomina te znajdujące się w Egipcie, jednak jest od nich znacznie mniejsza. Została wybudowana w 1811 roku na rozkaz Friedricha von Fahrenheida.  Baron zafascynowany kulturą Egiptu wierzył, że ciała zmarłych członków rodziny złożone do takiego grobowca, zachowają się w lepszym stanie. Budowla wielokrotnie była dewastowana i plądrowana. Dziś chronią ją kraty, przez które możemy zajrzeć do wnętrza, gdzie znajdują się otwarte trumny ze szczątkami ciał.

Weekend w Polsce. Kotlina Kłodzka

Wizyta w Kotlinie Kłodzkiej to doskonały pomysł nie tylko na majówkę, ale również dłuższy urlop. Region ma bowiem wiele do zaoferowania.

Zwiedzanie tego zakątku Polski powinniśmy zacząć od Wambierzyc, nazywanych polską Jerozolimą, gdzie znajduje się imponująca renesansowa bazylika. W Sanktuarium możemy podziwiać liczne obrazy i rzeźby, z których najpopularniejszą jest figurka Matki Bożej, wykonana z lipowego drzewa.

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Wambierzyc leży Kudowa Zdrój. Właśnie tam trafimy do Kaplicy Czaszek, będącej wielkim grobowcem ofiar wojennych i chorób zakaźnych w XVIII wieku. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są czaszkami i kośćmi, natomiast pod podłogą znajdują się szczątki ciał kilkudziesięciu tysięcy osób. Na turystów o słabszych nerwach w Kudowie czeka Park Zdrojowy oraz ruchoma szopka.

W Kotlinie Kłodzkiej znajdziemy również Twierdzę Kłodzką, która w Średniowieczu stanowiła system obronny miasta, a dziś jest jednym z najciekawszych obiektów militarnych w Europie.

Pod kłodzką starówką mieści się natomiast Podziemna Trasa Turystyczna. Spacerując tymi nietypowymi korytarzami, dzięki multimedialnym prezentacjom, mamy możliwość zapoznania się historią tego regionu. W podziemiach znajdziemy również repliki średniowiecznych narzędzi tortur.

Niezależnie od wybranego kierunku, sfinansowanie wycieczki po najciekawszych regionach naszego kraju umożliwi krótkoterminowa pożyczka w SOLVEN. To szybka gotówka na dowód udzielana online. Do 2000 zł całkowicie za darmo, pod warunkiem terminowej spłaty. Przy minimum formalności i braku ukrytych kosztów.

Ciekawe miejsca w Polsce. Wieś Arkadia

Ta niewielka wieś o bajkowo brzmiącej nazwie leży w powiecie łowickim. Pierwotnie nosiła nazwę Łupia i należała do Heleny Radziwiłłowej, która w 1778 roku postanowiła zamienić ją w kompleks parkowy na wzór ogrodów angielskich z łukami i akweduktami. Przez środek wsi przepływa malownicza rzeka Skierniawka. Na terenie parku znajduje się także sztuczne jezioro, na brzegu którego wybudowano świątynię Diany. Oprócz niej, w Arkadii znajdziemy liczne budowle m.in. domy murgrabiego i arcykapłana, domek gotycki, a także galerię arkadową.

Atrakcje turystyczne w Polsce – Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Nie musimy wyjeżdżać aż do Pizy, aby móc podziwiać Krzywą Wieżę. W Ząbkowicach Śląskich znajduje się podobna budowla, pochodząca z XV w. Do dziś nie wiadomo, dlaczego zaczęła się przechylać. Przyczyn upatruje się we wstrząsach tektonicznych. Wieża udostępniona jest dla zwiedzających, a jej odchylenie od pionu wynosi ponad 2m.

Będąc w Ząbkowicach warto również odwiedzić ruiny Zamku Książęcego, a także oddaloną o 5 km od miasta Podziemną Trasę Edukacyjną po nieczynnej kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach Huta. W okolicy znajduje się także imponująca Twierdza Srebrna Góra, którą można zwiedzać również nocą.

Co zwiedzić w Polsce? Centrum Słowian i Wikingów

Jadąc nad Bałtyk, warto zatrzymać się na Wyspie Wolin, gdzie znajduje się wyjątkowy skansen – Centrum Słowian i Wikingów. W osadzie możemy podziwiać kilkanaście rekonstrukcji chat z okresu wczesnego Średniowiecza. Co ciekawe, wszystkich eksponatów możemy dotknąć i sprawdzić jak działają. Odwiedzając to miejsce mamy szansę przekonać się jak wyglądało życie mieszkańców tego regionu tysiąc lat temu.

Będąc w tych okolicach warto odwiedzić także Woliński Park Narodowy, którego jedną z głównych atrakcji jest Jezioro Turkusowe. Swoją barwę zawdzięcza ono złożom kredy.

Co warto zobaczyć w Polsce? Krzywy Las

W Nowym Czarnowie w pobliżu Gryfina znajduje się niezwykły las. Jego unikatowość wynika z formy, jaką przybrały rosnące tam sosny. Tuż nad ziemią wyginają się one pod kątem 90 stopni, a ich zakrzywienie sięga nawet 3 metrów. Same drzewa osiągają wysokość do 12 metrów. Przez lata wokół tego miejsca narosło wiele mitów i legend, a tajemniczy kształt drzew przypisywano nadprzyrodzonym mocom. Tak naprawdę jest on wynikiem ingerencji człowieka. Las zasadzono na początku lat 30 XX w. Młode drzewa podcinano, a następnie wykręcano w przeciwnym kierunku. W ten sposób chciano uzyskać wygięty kształt drewna, który miał być przeznaczony do budowy mebli i statków.

Podsumowanie

Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu turystycznych atrakcji Polski. Są one jednak niezbitym dowodem na to, że w naszym kraju znajduje się wiele pięknych i tajemniczych miejsc wartych odwiedzenia. Sfinansowanie takiej wycieczki jest możliwe dzięki pożyczce w SOLVEN, która oferuje swoim klientom nawet 8000 zł dodatkowej gotówki przy RRSO równej 1972,17 %.