Czasy, kiedy częste zmiany miejsca zatrudnienia były niemile widzialne przez pracodawców odeszły bezpowrotnie. Dziś chętnie poszukujemy nowych wyzwań zawodowych i  porzucamy etaty, które nie dają nam szans na rozwój. Czasem zdarza się też, że jesteśmy ofiarami redukcji etatów. Każda z tych sytuacji wiąże się z koniecznością znalezienia nowej pracy.

Jak szukać pracy?

Popytaj wśród znajomych. Często okazuje się, że pracodawcy, u których są zatrudnieni, poszukują kandydatów na stanowiska odpowiadające Twoim kwalifikacjom.

Aktywnie poszukującym zatrudnienia z pomocą przychodzą portale z ogłoszeniami o pracę. Każdego dnia pojawiają się na nich setki ofert z kilkunastu różnych branż.

Swoje CV możesz również wysłać do Agencji Pośrednictwa Pracy. Jeśli Twój życiorys będzie pokrywał się z zapotrzebowaniem któregoś z pracodawców, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Możliwość pasywnego poszukiwania pracy daje też wiele portali społecznościowych. Wystarczy w swoim profilu wyrazić chęć podjęcia nowych wyzwań zawodowych. Taka informacja będzie widoczna dla osób prowadzących rekrutacje online.

Nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do poszukiwania pracy w sieci. Pracodawcy ogłaszają się również w lokalnej prasie, szczególnie w przypadku prac sezonowych. Informacje o wolnych etatach znajdziesz też w Urzędach Pracy.

Doskonałym miejscem na poszukiwanie idealnego stanowiska są także Targi Pracy. W ciągu jednego dnia masz możliwość zapoznania się z ofertami wielu firm. To także okazja do złożenia kilku CV za jednym razem.

Jak szukać pracy za granicą?

Zdarza się, że poszukując pracy bierzesz pod uwagę możliwość wyjazdu za granicę. Często taka decyzja podyktowana jest sytuacją finansową lub chęcią zdobycia nowego zawodowego doświadczenia.

Jeszcze pare lat temu znalezienie etatu za granicą stanowiło nie lada wyzwanie. Dziś, kiedy możemy przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne za pośrednictwem komunikatorów internetowych, szukanie pracy na międzynarodowym rynku jest równie łatwe jak w Polsce.

Praca za granicą: gdzie szukać ogłoszeń?

Z pomocą po raz kolejny przychodzi Internet. Oferty pracy za granicą znajdziesz zarówno w polskich serwisach ogłoszeniowych, jak również w witrynach międzynarodowych. Wiele ogłoszeń dostępnych jest również na portalu LinkedIn, który zrzesza przedstawicieli różnych branż z całego świata.

Aktualne oferty znajdziesz też w Agencjach Pośrednictwa Pracy. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić czy posiadają one certyfikat wydany przez marszałka województwa. Na rynku działa bowiem bardzo wielu oszustów, którzy w zamian za pomoc w znalezieniu pracy za granicą, wyłudzają pieniądze. Zatem jeśli spotkasz się z sytuacją, w której ktoś prosi o wpłacenie zaliczki, powinieneś zwiększyć swoją czujność.

Znalezienie interesującej oferty to dopiero pierwszy krok na drodze do zdobycia wymarzonej posady. Kolejnym jest przygotowanie i wysłanie CV.

Jak napisać CV?

Często wydaje się, że napisanie życiorysu jest sprawą banalną. Wystarczy przecież rozpisać przebieg edukacji oraz dotychczasowej kariery zawodowej i już. Nic bardziej mylnego. O dobrym CV decydują niuanse. W czasach, kiedy pracodawcy zasypywani są setkami odpowiedzi na ogłoszenia, trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby aplikacja wyróżniała się na tle innych. Nie mamy jednak na myśli pstrokatych wzorków albo udziwnionych czcionek.

Jak zatem napisać dobre i wyróżniające się CV?

Pamiętaj, aby było ono estetyczne oraz przejrzyste. W żadnym wypadku nie możesz sobie pozwolić na błędy ortograficzne lub literówki. Życiorys podziel na osobne sekcje:

Dane osobowe i kontaktowe – sprawdź czy są aktualne, aby w przypadku zainteresowania rekruter mógł się z Tobą skontaktować.

Zdjęcie do CV  – możesz użyć paszportowego lub wykonanego przez profesjonalnego fotografa. Nigdy jednak nie wykorzystuj fotografii z wakacji, rodzinnych imprez lub selfie.

Doświadczenie zawodowe – oprócz nazwy firmy, stanowiska i obowiązków zawodowych pochwal się osiągnięciami. Udało Ci się podpisać ważny kontrakt? Byłeś liderem sprzedaży? Koniecznie o tym napisz.

Wykształcenie – zacznij od szkoły średniej. Uwzględnienie nauki w przedszkolu nie jest konieczne.

Umiejętności – zrezygnuj z ogólników typu kreatywność. Lepiej wypisać konkretne przykłady. Jeśli piszesz o zdolnościach negocjacyjnych dodaj, że udało Ci się nawiązać współpracę z ważnym klientem.

Zainteresowania – pisz tylko o tym, czym się naprawdę interesujesz. Nie warto wspominać o niezależnym kinie bałkańskim, jeśli nie widziałeś żadnego filmu. Może się okazać, że rekruter podziela Twoją pasję i szybko zweryfikuje podane informacje.

Jeśli udało Ci się przebrnąć przez pierwsze sito selekcji i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, warto się do niej solidnie przygotować.

Rozmowa rekrutacyjna

Odrób pracę domową. Odwiedź stronę internetową firmy i sprawdź czym się dokładnie zajmuje. Dzięki temu na spotkaniu nie tylko zrobisz dobre wrażenie, ale będziesz się pewniej czuć.

Sprawdź w Internecie jakie pytania najczęściej padają na rozmowach rekrutacyjnych. Dzięki temu nie dasz się zaskoczyć. Pamiętaj również, aby samemu przygotować kilka. Nie tylko uzyskasz informacje na temat stanowiska na jakie aplikujesz, ale pokażesz, że do rozmowy podchodzisz profesjonalnie.

Zastanów się ile chcesz zarabiać i sprawdź w Internecie jak wyglądają pensje na podobnych stanowiskach. Możesz być pewny, że takie pytanie na pewno padnie.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Możesz poprosić kogoś z rodziny o pomoc lub przeprowadzić taką rozmowę sam ze sobą przed lustrem. Taka symulacja pozwoli Ci poczuć się pewniej podczas prawdziwego spotkania.


Podsumowanie

Poszukiwanie pracy to dość stresujący moment w życiu każdego człowieka. Z jednej strony walczysz z frustracją, która pojawia się kiedy nie możesz znaleźć zatrudnienia, z drugiej zaś przestój w karierze zawodowej może skutkować utratą płynności finansowej. Abyś bez stresu mógł skoncentrować się na poszukiwaniu wymarzonej pracy, z pomocą przychodzi pożyczka—> SOLVEN<— Złożenie wniosku jest szybsze i łatwiejsze od napisania CV.