Już tylko tydzień dzieli nas od Świąt Wielkanocnych – najważniejszych świąt w kalendarzu wszystkich chrześcijan. Z tej okazji przedstawiamy tradycje związane z ich obchodami, przypominamy, co włożyć do wielkanocnego koszyczka, a także pokazujemy, jak wyglądają tradycyjne potrawy w różnych regionach naszego kraju.

Obchody Świąt Wielkanocnych

Wielkanoc upamiętnia męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu oraz jego zmartwychwstanie. Jest to święto ruchome, przypadające w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Początkowo obchodzone w ramach żydowskich obrzędów Pesach, po oddzieleniu Kościoła od Synagogi ewaluowało na przestrzeni wieków, aby ostatecznie przybrać formę trzydniowego Triduum Paschalnego.

Wielkanoc – tradycje

Nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez malowania pisanek lub śmigusa dyngusa. Istnieje jednak wiele tradycji, które nie są tak popularne, ale niezwykle interesujące i ściśle związane z obchodami tego najważniejszego święta w kalendarzu liturgicznym. Czym są zatem Emaus lub pogrzeb żuru i śledzia? Sprawdźmy.

Obchody Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy niedzielą palmową, kiedy w kościołach święcimy bogato przystrojone palmy. Jednak mało kto wie, że z tym dniem związany jest także zwyczaj Jezuska Palmowego, czyli noszenie figury Jezusa na osiołku, mające upamiętniać jego triumfalny wjazd do Jerozolimy. Tradycja ta kultywowana jest m.in. w Szydłowcu.

W Krakowie i jego okolicach do dziś obchodzone są staropolskie Pucheroki (łac. puer – chłopiec). W niedzielny poranek młodzi chłopcy ubrani w kożuchy obrócone tył na przód, z twarzami wysmarowanymi sadzą, chodzą po domach i śpiewają piosenki oraz wygłaszają oracje. Za swoje występy otrzymują drobne datki.

W Wielki Czwartek i Piątek na Podkarpaciu odbywa się Wieszanie Judasza. To przedstawienie polegające na zniszczeniu kukły symbolizującej zdrajcę Jezusa.

Na Kujawach natomiast, w Wielki Piątek lub Sobotę odbywa się pogrzeb żuru i wieszanie śledzia. Po okresie postu, w którym spożywano głównie te potrawy, gar z żurem zakopuje się głęboko w ziemi, a najbardziej okazałego śledzia przybija do drzewa.

Aby Święta Wielkanocne przebiegały w spokojnej atmosferze, a kwestie finansów nie zaprzątały głowy, oferujemy krótkoterminową pożyczkę SOLVEN. To szybka gotówka na dowód aż do 8000 zł z RRSO równą 1972,17%.

Najpopularniejszą tradycją związaną z obchodami Wielkiej Nocy jest oczywiście święcenie pokarmów.

Co umieścić w koszyczku wielkanocnym?

W naszym wielkanocnym koszyczku muszą znaleźć się: jajka – symbol nowego życia i zmartwychwstania; chleb jako ciało Chrystusa; kiełbasa, oznaczająca zdrowie i dostatek; sól chroniąca przed zepsuciem; chrzan mający zapewnić siłę i zdrowie; ciasto domowej roboty określające doskonałość oraz baranek symbolizujący Jezusa prowadzonego na śmierć.

W Wielką Niedzielę spożywamy wielkanocne śniadanie, które rozpoczynamy od podzielenia się święconym jajkiem i złożenia sobie życzeń.

Malowanie jajek to jedna z tradycji, bez której nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkanocnych. Pisanki mają symbolizować początek nowego życia. W zależności od regionu Polski, dzielimy je na: kraszanki gotowane w kolorowym wywarze, na których wydrapuje się wzory; nalepianki ozdabiane wycinankami z kolorowego papieru oraz oklejanki, do których przykleja się kolorową włóczkę.

Z jajkami związana jest jeszcze jedna świąteczna tradycja. Walatka polega na toczeniu pisanek po stole naprzeciwko siebie. Zawody wygrywa osoba, której jajko przetrwało zderzenie.

Śmigus Dyngus

To jedna z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej szalonych świątecznych tradycji. W przeszłości wodą polewane były głównie panny na wydaniu. Mokre ubranie oznaczało rychłe zamążpójście. Dziś w lany poniedziałek nie oszczędza się nikogo, a zwyczaj traktowany jest jako źródło dobrej zabawy.

Tego dnia w podkrakowskich wsiach obchodzony jest jeszcze jeden zwyczaj. Siuda Baba to mężczyzna przebrany za kobietę paradujący po mieście w usmolonym ubraniu. Pomazanie twarzy przez Siudą Babę symbolizuje dobry rok.

W Krakowie natomiast w lany poniedziałek odbywa się Emaus, czyli świąteczny odpust. Dzień później w grodzie Kraka mają miejsce Rękawki, polegające na toczeniu jaj, będących symbolem zmartwychwstania.

Tradycyjne potrawy wielkanocne

Wielkanoc to nie tylko tradycyjne zwyczaje, ale również potrawy. Sprawdźmy, czego nie powinno zabraknąć na świątecznym stole.

Królową wielkanocnych dań jest niewątpliwie zupa. W zależności od regionu Polski, może to być żur lub barszcz biały, koniecznie serwowany z chrzanem.

W święta zajadamy się również białą kiełbasą oraz oczywiście jajkami. Te przyrządzane są pod wieloma postaciami: na twardo z majonezem, jako dodatek do sałatki lub faszerowane np. cebulą lub pieczarkami.

Na świątecznym stole powinny się również znaleźć pieczone mięsa m.in. szynka oraz domowy pasztet.

Wśród ciast prym wiodą babka oraz mazurek.

Oprócz powyższych przykładów, w wielu regionach Polski podaje się jeszcze potrawy, jakie przyrządzali nasi przodkowie.

Należy do nich chrzanówka, zupa na bazie chrzanu, której składniki stanowiły głównie resztki jedzenia, pozostałe po świątecznym śniadaniu. W związku z tym w chrzanówce nie mogło zabraknąć mięsa, jajek, a także ziemniaków oraz czosnku. Danie to do dziś podawane jest w małopolskich domach.

Do staropolskich potraw zaliczamy również dzionie, czyli kiszkę upieczoną w naturalnym jelicie wołowym lub wieprzowym.

Listę zamyka pascha, bardzo słodkie twarogowe ciasto podawane z bakaliami.

Przy takiej ilości potraw, pomocna może okazać się wiedza na temat tego, jak usprawnić swoje działania w kuchni. Pisaliśmy o tym w jednym z naszych artykułów, zobacz jak być perfekcyjną panią domu.

Podsumowanie

Przygotowanie niezapomnianych Świąt Wielkanocnych, w czasie których na stole znajdą się wszystkie tradycyjne potrawy, jest możliwe dzięki krótkoterminowej pożyczce SOLVEN. Do 2000 zł za 0 zł pod warunkiem terminowej spłaty. Bez ukrytych kosztów, przy minimum formalności.