Studia dziennie czy zaoczne?  Na to pytanie każdego roku odpowiedzi szuka tysiące maturzystów. Wybór musi być przemyślany, wszak jest to jedna z ważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć wkraczając w dorosłe życie.

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę i czym kierować się przy wyborze trybu nauczania?

Poziom edukacji

Przyjęło  się, że materiał realizowany na studiach dziennych jest obszerniejszy i omawiany bardziej szczegółowo. Nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście studenci trybu stacjonarnego spędzają na uczelni pięć dni w tygodniu, jednak często zaledwie przez kilka godzin, a plan zajęć wypełniony jest niezliczonymi „okienkami”.  Mimo, iż studia zaoczne wymagają dyspozycyjności jedynie przez dwa weekendy w ciągu miesiąca, to zajęcia odbywające się od rana do wieczora umożliwiają przyswojenie takiej samej ilości wiedzy jak podczas studiów dziennych.

Prawdą jest natomiast to, że studiując dziennie mamy większą możliwość wyboru zajęć dodatkowych, lub wzięcia udziału w projektach realizowanych przez uczelnię jak np. Erasmus.

Praca zawodowa  

Piątka na dyplomie oraz ukończone dodatkowe kursy. Czy są to informacje, które zawarte w CV zrobią na rekruterze wrażenie? Niekoniecznie. Natomiast odbyte praktyki lub staż z pewnością już tak.

Osoby, które ukończyły studnia dzienne raczej nie mogą pochwalić się imponującym doświadczeniem zawodowym. Tryb stacjonarny umożliwia co najwyżej podjęcie pracy dorywczej, najczęściej w gastronomii. Większość firm wymaga od pracowników pełnej dyspozycyjności i taką mogą zapewnić studenci zaoczni. A praca na pełen etat to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia, ale również możliwość samodzielnego utrzymania się i pierwszy poważny krok w dorosłość. Myśląc poważnie o szybkim wkroczeniu na ścieżkę kariery zawodowej powinniśmy zatem wziąć pod uwagę zaoczny tryb studiów.

Integracja

Okres studiów to niepowtarzalny czas, który będziemy wspominać przez całe życie.  To niezapomniane imprezy oraz historie, o których z pewnością nie opowiemy rodzicom.  Nie byłyby one jednak możliwe bez grupy przyjaciół. Studiując dziennie mamy większą szansę na integrację oraz niezliczone okazje do nawiązywania nowych znajomości.  Przerwy między zajęciami oraz wolne weekendy otwierają przed nami drzwi do beztroskiego życia i niekończącej się zabawy.

Studia zaoczne często traktowane są jak praca na etat. Przychodzimy na uczelnię, robimy co do nas należy i wracamy do swojego życia. Nie mamy czasu na nawiązywanie bliższych znajomości albo jesteśmy tak zmęczeni po tygodniu pracy, że zamiast myśleć o wyjściu na piwo marzymy tylko o powrocie do wygodnego łóżka.  Tryb niestacjonarny jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, dla których nie studenckie życie, a zdobywanie wiedzy i doświadczenia zawodowego są priorytetem.

Koszty życia

Choć umieszczone na końcu, jest to jedno z ważniejszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze trybu studiów. Koszty utrzymania różnią się bowiem diametralnie w przypadku trybu dziennego i zaocznego.

Rozpoczęcie nauki na uczelni wyższej w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością wyprowadzki z rodzinnego domu. Najczęściej taka sytuacja wynika z wyboru uczelni znajdującej się w innym mieście.

O ile studiując zaocznie możemy przenocować w hostelu lub zatrzymać się u znajomych na weekend, o tyle studia dzienne wymuszają na nas konieczność wynajęcia pokoju lub zamieszkania w akademiku.

O jakich kwotach mówmy? Wynajem pokoju to koszt ok 500zł miesięcznie, kawalerki 1500zł. Za miejsce w akademiku musimy zapłacić od 200zł do 1000zł w zależności od ilości osób w pokoju.  Im większe miasto, tym kwoty są oczywiście wyższe.

Do kosztów utrzymania należy doliczyć również wydatki na jedzenie, transport i rozrywkę. Te wahają się w granicach 1000 zł miesięcznie.

Nie możemy oczywiście zapomnieć o samych studiach.

Czy za studia dzienne się płaci?

Wszystko zależy od tego czy zdecydujemy się na uczelnię państwową czy prywatną. W przypadku tej pierwszej studenci trybu dziennego nie muszą płacić czesnego. Sytuacja wygląda inaczej jeśli wybierzemy naukę w placówce prywatnej, gdzie wysokość opłat uzależniona jest od szeregu czynników. Przede wszystkim od uczelni, którą wybraliśmy, kierunku studiów, a także miejscowości.  Czesne waha się od 1000zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych za semestr. Musimy też pamiętać o wpisowym wynoszącym od 200zł do 1000zł.

Ile kosztują studia zaoczne?

Niezależnie od tego czy wybraliśmy uczelnię prywatną czy państwową za studnia zaoczne będziemy musieli zapłacić. Wysokość czesnego oraz czynniki warunkujące cenę są podobne jak w przypadku studiów dziennych.

Jak wyglądają studia zaoczne?

O tym jak wyglądają studia dzienne wiemy wszyscy. Zajęcia odbywające się cztery lub pięć dni w tygodniu. Czasami na uczelni musimy pojawić się z samego rana, innym razem możemy odespać szaloną imprezę lub naukę do późnych godzin nocnych. W przypadku studiów zaocznych tryb nauczania jest zupełnie inny.

Zjazdy odbywają się w weekendy, najczęściej co dwa tygodnie. Zajęcia trwają od wczesnych godzin porannych do wieczora, często na uczelni musimy pojawić się również w piątkowe popołudnia. Osoby, które wybrały tryb niestacjonarny zazwyczaj nie mogą liczyć na przerwy między wykładami.

Kierunki studiów

Niezależnie od tego czy wybierzemy studnia dzienne czy studia zaoczne, kierunki w większości przypadków są takie same. Uczelnie umożliwiają bowiem swoim studentom udział w wybranych przez nich zajęciach w dowolnym trybie. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące oferty programowej dostępne są na stronach internetowych oraz w dziekanatach.

Podsumowanie

Pod względem realizowanego materiału studnia dzienne i zaoczne niewiele się od siebie różnią. Decyzja jaką podejmiemy zależy głównie od naszych planów zawodowych oraz budżetu, jakim dysponujemy.

Aby finanse nie odgrywały głównej roli przy wyborze wymarzonego kierunku studiów z pomocą przychodzi pożyczka w —> SOLVEN <—Jej zaciągnięcie trwa nawet krócej niż wizyta w dziekanacie, a dodatkowe pieniądze umożliwią bezstresową realizację wszystkich edukacyjnych planów.