Z usług BIK korzysta coraz więcej Polaków. Instytucja ta zdaje sobie sprawę, jak istotnym czynnikiem jest dbanie o bezpieczeństwo swoich klientów. Między innymi dlatego, Biuro Informacji Kredytowej jest w trakcie wprowadzania rewolucyjnych zmian, mających na celu minimalizowanie prób oszustwa.

Zabezpieczenia BIK chronią klientów przed oszustami

Aktualnie w BIK otwartych jest niemal pół miliona kont, uprawniających do śledzenia swojej sytuacji kredytowej. Coraz więcej Polaków korzysta z Alertów BIK, mając świadomość tego, że zwiększa to ich bezpieczeństwo oraz minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia oszustwa. Osoby korzystające z tej formy zabezpieczenia otrzymują powiadomienie sms-em, że ktoś próbował zaciągnąć zobowiązanie finansowe na ich dane osobowe. Jak przyznał prezes BIK, Mariusz Cholewa, do ich instytucji docierają pozytywne sygnały od klientów, którzy podkreślają, że dzięki Alertowi możliwe było zablokowanie takich prób.

Firmy i osoby prywatne będą lepiej chronione

Podkreślił on również, że BIK już niebawem wdroży nowe rozwiązania, mające na celu jeszcze bardziej chronić dane osobowe swoich klientów. Nowe rozwiązania mają być jeszcze bardziej elastyczne i będą dedykowane zarówno firmom, jak i osobom prywatnym. System przeznaczony dla przedsiębiorstw zostanie otwarty jeszcze latem, czyli już niebawem. Po zalogowaniu się do panelu klienta, będzie on mógł zapoznać się z raportem zawierającym informacje podobne do tych, którymi dysponują osoby prywatne. Dane pochodzić będą z bazy BIK oraz BIG InfoMonitora, dzięki czemu firmy zyskają pełen obraz kondycji finansowej potencjalnego kontrahenta. Co więcej, podmioty te będą mogły na bieżąco monitorować wybrane przedsiębiorstwa. W momencie, gdy w bazie BIK pojawią się niekorzystne informacje na temat obserwowanej firmy, o konkretnym numerze NIP, podmiot ją obserwujący otrzyma stosowne powiadomienie.

Dziś wspomniany alert nie odnotowuje informacji, gdy na nazwisko klienta pojawi się nowe zobowiązanie. W nowym systemie ma się to zmienić. Co więcej, BIK pomoże również osobom starszym, które będą mogły włączyć owe zabezpieczenie za pośrednictwem bliskiej osoby.

Kto dostarcza informacje do BIK?

Dane do Biura Informacji Kredytowej dostarczają wszystkie banki, SKOK, 48 firm pożyczkowych, 16 leasingowych i 5 faktoringowych. Każda firma, która chce sprawdzić wiarygodność jakiegoś podmiotu musi także dostarczać dane do tej instytucji na temat swoich klientów. Mamy więc tu do czynienia z zasadą wzajemności. To bardzo ważne, zważywszy na to, że 80% klientów zaciągających pożyczki posiada również kredyt. Już na pierwszy rzut oka widać, że grupa docelowa obydwu rodzajów instytucji jest taka sama. A wszystko to pomimo świadczenia różnej formy finansowego wsparcia. Udział firm pożyczkowych w rynku zobowiązań do 1 tys. zł wynosi już 45,5%. Banki z kolei specjalizują się w udzielaniu kredytów powyżej 10 tys. zł.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych również wzrośnie

BIK wdroży również zabezpieczenie, które pozwoli zweryfikować czy urządzenia mobilne nie są skradzione lub zhakowane, słowem – powiązane z oszustem. Logowanie z takich telefonów lub komputerów do bankowości elektronicznej. W praktyce będzie polegać to na tym, że jeśli z urządzenia, zostanie wykonana taka próba, to kolejna nie będzie już możliwa. Monitorowaniem zostaną objęte również przypadki logowania użytkownika z urządzenia, z którego ono nigdy nie następowało, co mogłoby oznaczać próbę oszustwa.

Coraz większa liczba osób korzystających z usług BIK to również większa szansa na potencjalne oszustwa. Instytucja ta zdaje sobie z tego sprawę, czego dowodem są zmiany przez nią wprowadzane, mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa klientów.