Publiczna służba zdrowia w naszym kraju od wielu lat nie ma dobrej passy. Kojarzona jest głównie z odległymi terminami wizyt, długimi kolejkami do specjalistów oraz przestarzałymi placówkami. Czy rzeczywiście publiczna opieka lekarska znajduje się w tak złej kondycji? Czy prywatne ubezpieczenie medyczne  może w pełni zastąpić  NFZ? Przyjrzyjmy się bliżej obu tym rozwiązaniom.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Opiece medycznej w ramach NFZ podlegają wszystkie osoby, które odprowadzają składki na ubezpieczenia  zdrowotne. Najczęściej w naszym imieniu robią to pracodawcy, co miesiąc odciągając kwotę wynoszącą 9% pensji.  Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą z ZUS-em rozliczają się na własną rękę. W 2018 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniosła 319,94 zł. Jak zatem widać bezpłatne leczenie w ramach NFZ tylko w teorii jest darmowe.

NFZ wady i zalety

Mówiąc o publicznej opiece medycznej, częściej koncentrujemy się na jej wadach niż zaletach. Braki kadrowe wśród służb medycznych, a także strajki lekarzy powodują, że kolejki do specjalistów wydają się nie mieć końca. Godziny spędzone pod gabinetem są jednak niczym w porównaniu z odległymi terminami wizyt, wynoszącymi nawet kilka lat. Dla osób dotkniętych poważną chorobą, taka sytuacja może stanowić nawet zagrożenie życia. Nie mając innego wyjścia, pacjenci coraz częściej decydują się na płatne wizyty prywatne. Nasze zdrowie jest bezcenne, dlatego jeśli istnieje konieczność podjęcia płatnego leczenia, nie powinniśmy z niego rezygnować. Pokrycie wszystkich niespodziewanych wydatków umożliwi pożyczka w —> SOLVEN<—

Wiele mówi się także o niskim poziomie leczenia w placówkach publicznych oraz fatalnym stanie infrastruktury. Przestarzałe sprzęty, pozostawiające wiele do życzenia warunki sanitarne w szpitalach, to tylko niektóre z problemów, z jakimi boryka się NFZ.

Publicznej służby zdrowia nie można jednak całkowicie demonizować. Leczenie w ramach NFZ ma również swoje plusy.

Przede wszystkim składka ubezpieczeniowa nie zależy od naszego wieku czy stanu zdrowia. Regulowana przez państwo, dla wszystkich pozostaje jednakowa. Nie musimy się zatem obawiać, że w kolejnym roku zapłacimy o wiele więcej, tylko dlatego, że w ostatnim czasie dużo chorowaliśmy.

Ponadto tylko publiczna opieka zdrowotna obejmuje świadczenia związane z:

  • leczeniem niepłodności
  • leczeniem zatrucia alkoholem, lekami lub substancjami odurzającymi
  • pomocą ofiarom działań wojennych lub ataków terrorystycznych
  • czynnościami dotyczącymi popełnienia lub usiłowanie popełnienia samobójstwa przez osobę ubezpieczoną

Dodatkowo jedynie lekarz pracujący w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może wypisać nam refundowane leki lub skierowanie do sanatorium.

Prywatna opieka zdrowotna: wady i zalety

Alternatywą dla publicznej służby zdrowia jest zyskująca na popularności prywatna opieka medyczna. Choć zazwyczaj oferowana jest przez pracodawców w ramach pozapłacowych bonusów pracowniczych, coraz częściej decydujemy się na zakup takich usług we własnym zakresie.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje prywatnego ubezpieczenia: pakiety w centrum medycznym lub polisa zdrowotna w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Do niewątpliwych zalet tych rozwiązań należy łatwiejszy dostęp do specjalistów. Na wizytę czekamy zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. Dodatkowo pacjenci mają większą dowolność w wyborze konkretnego lekarza lub terminu.

Prywatne placówki dysponują także nowocześniejszym sprzętem oraz bardziej komfortowymi warunkami. Udostępniają również klientom szereg narzędzi, wciąż niedostępnych w państwowej służbie zdrowia, które mają za zadanie ułatwić korzystanie z usług medycznych. Są to m.in. konsultacje online lub specjalne aplikacje do umawiania wizyt.

Jeszcze kilka lat temu abonament w prywatnym centrum medycznym obejmował głównie lekarzy pierwszego kontaktu oraz kilku wybranych specjalistów. Te czasy odeszły bezpowrotnie. Dziś w zależności od wykupionego pakietu mamy dostęp do szerokiego wachlarzu usług, w tym badań ambulatoryjnych, a nawet rozszerzonej opieki onkologicznej lub kardiologicznej, do niedawna dostępnej jedynie w NFZ. Polisy ubezpieczeniowe obejmują także zwrot kosztów leczenia szpitalnego.

Prywatna opieka zdrowotna ma jednak również swoje wady. Nie obejmuje wszystkich świadczeń m.in. szczepień lub leczenia bezpłodności. Ponadto polisy ubezpieczeniowe często zawierają karencję, czyli okres w którym nie będziemy mogli skorzystać z danej usługi. Często wprowadzane są również limity określonych badań lub wizyt u specjalistów.

Jaki rodzaj prywatnej opieki medycznej wybrać?

Na rynku dostępny jest pełen wachlarz usług i tylko od nas zależy, którą z opcji wybierzemy.

Oferty prywatnych placówek obejmują m.in. pakiety dla dzieci, kobiet w ciąży lub seniorów. W towarzystwach ubezpieczeniowych możemy wykupić abonament, obejmujący tylko podstawową opiekę medyczną lub pełen zakres oferowanych usług, włączając w to leczenie szpitalne oraz rehabilitację.

Pakiet możemy zakupić wyłącznie dla siebie lub wspólny również dla dziecka oraz pozostałych członków rodziny.

Ile kosztuje prywatna opieka medyczna?

Koszt wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od pakietu, na jaki się zdecydujemy. Najmniej zapłacimy za dostęp do lekarzy podstawowej opieki medycznej oraz podstawowych zabiegów ambulatoryjnych. W tym przypadku koszty wahają się w granicach 50 zł miesięcznie. Za tzw. pakiet VIP, obejmujący m.in. wizyty domowe oraz konsultacje profesorskie zapłacimy dziesięć razy więcej.

Na cenę wpływa również wiek ubezpieczonego. Pakiet medyczny dla seniora jest średnio 30% droższy od tych wykupowanych przez osoby poniżej 65 roku życia.

Podsumowanie

Zatem na którą wersję ubezpieczenia się zdecydować? Najlepiej na obydwie. Według badań przeprowadzonych przez CBOS już prawie połowa Polaków korzysta z tzw.  „oferty łączonej”. Będąc ubezpieczonym w NFZ dokupujemy dodatkowe świadczenia prywatne według własnych potrzeb.

Jak powszechnie wiadomo na zdrowiu nie można oszczędzać, dlatego jeśli brakuje Ci pieniędzy na leczenie, z pomocą przychodzi pożyczka —> SOLVEN <—  Kiedy specjalista będzie dbał o Twoje zdrowie, my zadbamy o Twoje finanse.