W oczach społeczeństwa w dalszym ciągu pokutuje obraz, zgodnie, z którym klientami instytucji pozabankowych są osoby zadłużone i nie posiadające zdolności kredytowej. Okazuje się jednak, że taki profil pożyczkobiorcy jest błędny. Kim są zatem klienci tych firm?

Osoby młode ze stałym dochodem

Przeniesienie finansów do Internetu znacznie ułatwiło zaciąganie zobowiązań. Dziś osobami korzystającymi z usług firm pożyczkowych są przede wszystkim osoby młode, będące za pan brat z nowinkami technologii. Pożyczki służą im do sfinansowania dodatkowych potrzeb, jak remont samochodu czy zakup jakiegoś sprzętu do mieszkania, np. lodówki, telewizora czy kina domowego. Prostota i szybkość zaciągnięcia pożyczki sprawia, że jest to dla nich bardzo atrakcyjna forma pokrycia kosztów związanych właśnie ze wspomnianymi zakupami. Jednocześnie fakt iż posiadają pracę sprawia, że nie muszą się oni martwić, że wpadną spiralę zadłużenia. To osoby, które pożyczają pieniądze w sposób świadomy. Prawie 80% z nich nie ukończyła jeszcze 35. roku życia. Co więcej spośród nich taki sam odsetek posiada przynajmniej jeden kredyt zaciągnięty w banku. Niemal ¾ takich osób spłaca go w terminie.

Kim są klienci instytucji pozabankowych?

Wolne zawody

W przypadku osób młodych istotny jest jeszcze jeden aspekt. Często nie posiadają oni historii kredytowej, przez co w oczach banków nie są wiarygodni. Ponadto w polskiej rzeczywistości pierwsza praca podejmowana jest zazwyczaj w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło, które dla banków również nie są gwarantem stabilności.

Kolejną grupą są przedstawiciele wolnych zawodów. Nie są oni zatrudnieni na etacie, a wykonywane zlecenia rozliczają na podstawie faktur wystawianych przez jednoosobowe działalności gospodarcze lub umów cywilno-prawnych. Mimo iż nierzadko generują bardzo wysokie dochody, to ich zarobki uzależnione są liczby otrzymanych projektów. To z kolei sprawia, że po 2-3 sowitych miesiącach mogą nastąpić kolejne, chudsze. W takich chwilach pożyczka pozwala im domknąć budżet.

Zadłużonym nikt nie pożycza

Jak powiedział Jarosław Ryba, Prezes Zarządu Związku Firm Pożyczkowych w rozmowie z portalem finanse.wp.pl, instytucje udzielające takiej formy zobowiązań wystrzegają się pożyczania pieniędzy osobom zadłużonym. Istotą prowadzenia każdego rodzaju interesu jest generowanie zysków. W przypadku świadczenia firm pożyczkowych te zysku uzależnione są od tego, czy klient spłaci zobowiązanie. Nie ma zatem sensu świadczyć usługi komuś, kto jest niewypłacalny, bo środki, zamiast do instytucji pozabankowej zostaną zajęte przez komornika. Dodał również, że jeśli pieniądze nie wracają na konto firmy pożyczkowej, to zadłużenie sprzedawane jest przedsiębiorstwom zajmującym się windykacją raptem za 20% jego wartości. Już na pierwszy rzut oka zatem widać, że wspomniana praktyka udzielania pożyczek osobom mającym problem z wypłacalnością nie leży w interesie firm pożyczkowych.

Wbrew wciąż panującym głosom, klientami instytucji pozafinansowych nie są osoby zadłużone – udzielanie zobowiązań takim podmiotom jest po prostu nieopłacalne. Zamiast nich z pożyczek korzystają przede wszystkim osoby młode, które doceniają szybkość i prostotę ich udzielania.