Dziś obchodzimy jeden z najbardziej radosnych dni w roku – Prima aprilis. Z tej okazji chcemy przybliżyć Wam genezę tego zwyczaju, pokazać w jaki sposób obchodzony jest na świecie, a także podpowiadamy w jaki sposób można spędzić ten wyjątkowy dzień. Niekoniecznie robiąc żarty.

Skąd wywodzi się Prima aprilis?

Prima aprilis po łacinie oznacza po prostu 1. kwietnia. Geneza obchodów tego dnia nie jest do końca znana. Według jednej z najpopularniejszych teorii tradycja ta narodziła się w Starożytności i ma być ściśle powiązana z rzymskim zwyczajem Cerialii, obchodzonym na cześć bogini Ceres. Legenda głosi, że została ona wyprowadzona w pole, kiedy poszukiwała swojej zaginionej córki. Niektórzy wiążą Prima aprilis z mitem o Demeter i Persefonie, która miała zostać zesłana do Hadesu właśnie na początku kwietnia.

Inna popularna teoria łączy Prima aprilis z rzymskim świętem Fortuny Virilis i Cerialiami, obchodzonym 1. kwietnia. Tego dnia organizowano liczne zabawy i występy, pozwalano na wygłupy i żarty, a mężczyźni przebierali się w damskie stroje.

Genezy powstania tego zwyczaju upatruje się również w wprowadzeniu przez Papieża Grzegorza XIII kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku. Chociaż od tego momentu nowy rok rozpoczyna się 1. stycznia, wielu nie uznawało tych zmian lub nie słyszało o nowej dacie, w dalszym ciągu świętując 1. kwietnia. Tego dnia takim osobom robiono kawały, nazywając ich „kwietniowymi głupcami”.

Pierwsze wzmianki o obchodach Prima aprilis w naszym kraju pojawiły się w XVI wieku. Tradycja ta przywędrowała do nas z Europy Zachodniej.

Pomysły na Prima aprilis

Prima aprilis spędzamy głównie na robieniu żartów i psikusów naszym najbliższym. Warto jednak wyjść poza schematy i przygotować na ten dzień coś specjalnego.

Skoro 1. kwietnia kojarzy nam się głównie ze śmiechem i wyśmienitą zabawą, idealnym pomysłem będzie spędzenie go w kinie lub teatrze. Oczywiście na dobrej komedii. Alternatywą może być występ kabaretowy lub stand-up. Po przedstawieniu warto wybrać się ze znajomymi do restauracji lub pubu, gdzie w gronie przyjaciół możemy zakończyć ten wyjątkowy wieczór.

Jeżeli wolimy zostać w domu, dobrym pomysłem jest urządzenie domówki, podczas której główną atrakcją będzie komediowy maraton filmowy. Wystarczy maszyna do popcornu i poczujemy się jak na prawdziwym seansie kinowym.

Możemy również zorganizować tematyczny bal maskowy, a naszych gości poprosić o przebranie się za kultowe postacie z komedii. Możliwości są nieograniczone i tylko od naszej pomysłowości zależy jak spędzimy ten wieczór.

Urządzenie niezapomnianej domówki bez nadszarpnięcia domowego budżetu jest możliwe dzięki chwilówkom online. To szybka gotówka przy minimum formalności. SOLVEN Finance oferuje swoim klientom krótkoterminową pożyczkę przez Internet aż do 8000 zł przy RRSO równej 1972,17 %.

Źródłem śmiechu oraz dobrej zabawy z pewnością okaże się również wizyta w wesołym miasteczku lub parku rozrywki. Coraz ładniejsza pogoda i wyższe temperatury panujące za oknem zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Wszak nic tak nie uaktywnia hormonów szczęścia jak ruch i adrenalina. Dlatego właśnie pod uwagę powinniśmy wziąć także paintball, quady lub wyścigi off-road. Na zwolenników mocniejszych wrażeń czekają skoki na bungee lub dreamjump.

Takie atrakcje to nie tylko gwarancja przeżycia niezapomnianej przygody, ale również idealny sposób na dobrą zabawę i dużą dawkę śmiechu.

Dzień robienia żartów to także idealny pretekst do przygotowania niespodzianki dla naszych najbliższych. Wszak właśnie w Prima aprilis możemy posunąć się do niewinnych kłamstewek, o które z pewnością nikt nie będzie miał pretensji.

Powiedzmy bliskiej osobie, że chcemy zabrać ją na zakupy. Panie mogą poprosić panów o pomoc w wyborze nowej sukienki, natomiast mężczyźni o radę przy zakupie gry na konsolę lub sprzętu wędkarskiego.

Nudna na pozór wizyta w sklepie może okazać się zaproszeniem na romantyczną kolację lub wizytę w SPA.

To oczywiście tylko niektóre z propozycji. Kierując się gustem i upodobaniami bliskich osób mamy do wyboru wiele atrakcji, począwszy od wizyty w muzeum, poprzez degustację win, na zajęciach tanecznych kończąc.

Przygotowanie takiej niespodzianki umożliwi krótkoterminowa pożyczka przez Internet SOLVEN. To dodatkowy zastrzyk szybkiej gotówki, do 2000 zł całkowicie za darmo, pod warunkiem terminowej spłaty zobowiązań.Jak Prima aprilis obchodzony jest w innych krajach?

Zwyczaj Prima aprilis znany jest na całym świecie. W zależności od miejsca i tradycji, nazywany jest on w różnoraki sposób.

Dzień Głupców (ang. April Fools’ Day) obchodzony jest we wszystkich krajach angielskojęzycznych, gdzie żarty robi się tylko do południa.

W Niemczech natomiast obchodzi się po prostu 1 kwietnia. W odróżnieniu od Brytyjczyków, nasi zachodni sąsiedzi, robią sobie żarty przez cały dzień.

W Rosji jest to Dzień Śmiechu, na Litwie Dzień Kłamcy, a w Portugalii Dzień Kłamstwa. W Szkocji natomiast poluje się na głupca (szkoc. Hunt the gowk Day).

W niezwykle ciekawy sposób Prima aprilis obchodzą Francuzi. Pierwszego kwietna nad Loarą przypada Dzień kwietniowej ryby. Kierując się wieloletnią tradycją, francuzi obdarowują się tego dnia właśnie rybami. Mowa jednak nie o zwierzętach, a kolorowych rysunkach, które niepostrzeżenie