Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Ten magiczny czas kojarzy nam się przede wszystkim z rodzinną  domową atmosferą, choinką, prezentami i oczywiście wigilijnymi potrawami.

Dziś przyjrzymy się bliżej świątecznej kulinarnej tradycji, zarówno w Polsce jak również na świecie i sprawdzamy bez jakich potraw nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia.

Kolacja Wigilijna to najważniejszy moment podczas całych świąt.  Do suto zastawionego stołu zasiadamy wraz z bliskimi, dzielimy się opłatkiem i oczywiście delektujemy świątecznymi potrawami. Według tradycji chrześcijańskiej musi ich być dwanaście, co symbolizuje liczbę apostołów.

Potrawy wigilijne: lista

Choć lista tradycyjnych wigilijnych dań może różnić się w zależności od regionu Polski, istnieje kilka uniwersalnych potraw, które każdemu kojarzą się ze Bożym Narodzeniem i których nie może zabraknąć na świątecznym stole.

Ponieważ kolacja powinna być postna, niekwestionowanym królem wigilijnych dań jest oczywiście karp. Przygotowywany na wiele różnych sposobów: smażony, pieczony lub w galarecie, ma za zadanie nie tylko dobrze smakować, ale zapewnić wszystkim mieszkańcom dobrobyt. W tym celu należy włożyć do portfela jego łuskę, co według tradycji jest gwarancją dostatku i bogactwa w kolejnym roku. Oprócz karpia, na wigilijnym stole znajdziemy również rybę po grecku oraz śledzie. W tradycji chrześcijańskiej ryby są symbolem Jezusa i odrodzenia, dlatego plasują się na pierwszym miejscu wśród wigilijnych dań.

Na świątecznym stole nie może również zabraknąć barszczu czerwonego z uszkami. W niektórych regionach Polski zastępowany jest on zupą grzybową. Buraki przez wieki kojarzone były z siłą i witalnością, a przygotowane z nich potrawy mają zapewnić gospodarzom długowieczność.

Pierogi z kapustą i grzybami to kolejne danie, które jest symbolem świąt . Zarówno kapusta jak i grzyby kojarzone były ze szczęściem i dostatkiem, a tym ostatnim dodatkowo przypisywano magiczną moc. Jeżeli mówimy o kapuście, nie możemy nie wspomnieć o bigosie wigilijnym.

Wielu z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez klusek z makiem lub kutii. Mak ma symbolizować dostatek i bogactwo, a także obfitość plonów. Stąd jego obecność na świątecznym stole, również w postaci makowca.

Pozostając w temacie wypieków, musimy wspomnieć o pierniku. To doprawione miodem i przyprawami korzennymi ciasto, w przeszłości kojarzyło się z wysokim statusem społecznym i dobrobytem.  Dziś, obok tych dwóch wypieków, na świątecznym stole nie może zabraknąć również sernika.

Kompot z suszu to następna obowiązkowa pozycja na liście świątecznych przysmaków. Przygotowywany m.in. z suszonych gruszek, jabłek i śliwek, do których wedle uznania dokłada się goździki, figi lub rodzynki. Dawniej wierzono, że jabłka zapewniają miłość i szczęście, gruszki długowieczność, a śliwki odpędzają złe moce.

Uzupełnieniem wszystkich wigilijnych potraw jest oczywiście chleb, symbol  nowego życia.

Przygotowanie niezapomnianej kolacji wigilijnej, która z pewnością zrobi wrażenie na wszystkich zaproszonych gościach, umożliwi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <— Do 1000 zł całkowicie za darmo.

Tradycyjne potrawy wigilijne w Polsce

Powyższe przykłady nie są oczywiście jedynymi potrawami , jakie można spotkać na świątecznych polskich stołach. W zależności od rodzinnych tradycji czy miejsca zamieszkania wigilijne smakołyki mogą znacznie się od siebie różnić.

Na Śląsku zdecydowanie królują zupy. Na Boże Narodzenie gospodynie przygotowują kapuśnicę z grzybami, a także siemieniotkę, czyli zupę z siemienia konopnego oraz kaszy jęczmiennej. Na miłośników słodyczy czekają natomiast zupa migdałowa, a także moczka – zupa piernikowa z bakaliami.

Spędzając Święta na Kaszubach z pewnością będziemy mieli okazję spróbować pluci, czyli ziemniaków w mundurkach ze śledziem, sękacza zwanego bałmkuchem, a także brzadu – zupy z suszu z kluskami lub ziemniakami.

Małopolska słynie natomiast z drożdżowych ciast. Najpopularniejsze z nich to chałka, podawana do wigilijnego karpia, a także krakowski przekładaniec, którego nadzienie stanowią konfitury i masa orzechowa.

Na podhalańskich stołach nie może zabraknąć miejsca dla potraw z ziemniaków i serów. Wśród nich znajdziemy kopytka, zwane buktami, moskale, czyli placki ziemniaczane pieczone na blasze podawane z bryndzą oraz kłótę – gotowaną kapustę z ziemniakami.

Niekwestionowaną królową Świąt Bożego Narodzenia na Podlasiu jest kutia. Oprócz niej, charakterystycznymi dla tego regionu potrawami są także kisiel owsiany i wareniki, niewielkie pierożki z farszem z kapusty, mięsa lub sera.

Na Podkarpaciu, na liście wigilijnych potraw, nie może zabraknąć postnicy, czyli zupy z suszonych owoców i pęczaku, a także gołąbków z kaszą gryczaną.

Mieszkańcy Mazowsza podczas świąt zajadają kluski ziemniaczane, zwane rwakami oraz barszcz biały na zakwasie z kapusty z grzybami.

Bożonarodzeniowym rarytasem Wielkopolski są makiełki, czyli kluski z makiem. Oprócz nich na wigilijnym stole znajdziemy także zupę z brukwi, zwaną więdką, a także struclę.

Potrawy wigilijne na świecie

Przygotowując w tym roku potrawy na święta, możemy zainspirować się daniami, jakie królują na Wigilii w innych krajach.

Jeżeli szukamy alternatywy dla karpia, pójdźmy za przykładem Portugalczyków, przyrządzając dorsza z ziemniakami, gotowaną kapustą, brokułami i marchwią lub Węgrów, którzy w Wigilię delektują się zupą rybną.

Chcą poczuć się jak we Francji, powinniśmy postawić na owoce morza tj. langusty, ostrygi lub krewetki.

Szukając za granicą inspiracji na świąteczne desery, możemy przygotować hiszpańskie ciasteczka z migdałami zwane polvorones, australijski tort bezowy lub włoskie Pandoro, czyli drożdżową babkę. A do popicia tego wszystkiego oczywiście amerykański poncz.

Podsumowanie

Kolacja wigilijna to jeden z najważniejszych momentów w całym roku. Jeżeli chcesz, aby podczas przygotowywania tej wyjątkowej wieczerzy ograniczała Cię wyłącznie wyobraźnia, oferujemy zaciągnięcie krótkoterminowej pożyczki —> SOLVEN <— Dodatkowy zastrzyk gotówki umożliwi Ci zakup produktów i sprzętów potrzebnych do zorganizowania Wigilii, którą Twoi bliscy zapamiętają na długi czas.