Polacy nie ufają bankom i doradcom finansowym oraz ostrożnie podchodzą do aspektu nowinek ze świata finansów – takie wnioski płyną z raportu Edelman Trust Barometer 2017. Polskie społeczeństwo jawi się jako jedno z najmniej ufnych pod tym względem na świecie. Z większą rezerwą do aspektów finansowych podchodzą tylko Rosjanie.

Edelman Trust Barometr

Edelman Trust Barometr jest corocznym, ogólnoświatowym badaniem, które oddaje poziom zaufania 28 państw do czterech typów instytucji:

  •         Rządowych
  •         Pozarządowych
  •         Mediów
  •         biznesu

Według najnowszej, 17. już edycji raportu, polskie społeczeństwo jednym z najbardziej nieufnych na świecie. Wartość wskaźnika na poziomie 35 proc. w ujęciu rocznym nie uległa prawdzie zmianie, ale i tak mniejsza jest ona tylko w Rosji. Należy również nadmienić, że spadek zaufania do wymienionych instytucji odnotowano w 21 badanych państwach.

Jak wypada sektor bankowy?

Sektor bankowy nie cieszy się dużym zaufaniem Polaków. Raptem 44 proc. konsumentów uważa, że banki o nich dbają. Co więcej aż 77 proc. jest zdania, że dla instytucji finansowych ważnie niż dobro klienta jest ich własny zysk. Polacy obawiają się również nowych produktów oraz wprowadzanych innowacji. Do ich zaakceptowania niezbędny jest zatem czas. Tak było w przypadku bankowości mobilnej, z której dziś korzysta 85 proc. Polaków oraz kart zbliżeniowych, które stanowią już 80 proc. wszystkich wydawanych kart. Tymczasem jeszcze 10 lat temu niewiele lokali oferowało możliwość uiszczenia opłaty w ten sposób. Aktualnie pieniądz w formie fizycznej przechodzi do lamusa, o czym zdają sobie sprawę sami usługodawcy – już 80 proc. sklepów posiada terminale zbliżeniowe, a rozwój tej formy płatności sprawił, że coraz powszechniejsze stają się również rozliczanie transakcji za pomocą telefonu (tzw. blik).

Nie ufamy bankowości mobilnej, a oszczędności chowamy do skarpety

Mimo iż nie można negować zmiany w postrzeganiu przez Polaków bankowości mobilnej i innych udoskonaleń tego sektora, to w wielu wypadkach w dalszym ciągu z dużą ostrożnością podchodzimy do wszelkich bankowych nowinek. Tylko 28 proc. z nas używa tabletu lub telefonu by skorzystać z konta bankowego, a niemal dwa razy tyle twierdzi, że nie chce korzystać z takiego sposobu. Najbardziej skorą grupą do wykorzystywania urządzeń mobilnych w bankowości są oczywiście osoby młode, w przedziale wiekowym 18-24 lata (prawie 60 proc. wszystkich użytkowników).

Warto również wspomnieć o oszczędnościach. Ich posiadanie deklaruje 89 proc. Polaków. W dalszym ciągu jednak najczęściej decydujemy się umieszczać swoje pieniądze na lokatach – taki sposób wybiera 42 proc. z nas – oraz na kontach oszczędnościowych, które posiada aż 77 proc. osób. Wybieramy zatem bezpieczne rozwiązania, które nie gwarantują dziś dużych zysków. Giełda wciąż jest dla wielu wielką niewiadomą, postrzeganą niemal na równi z loterią.