Okres wakacyjny w pełni, zatem wielu z nas wyjeżdża na wyczekiwany urlop. W dalszym ciągu jednym z najpopularniejszych środków transportu jest samochód, którym wyruszamy na wczasy, niejednokrotnie również za granicę. Niedawno obchodzony był Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy, dlatego dziś przypominamy, o czym należy pamiętać wyjeżdżając samochodem za granicę, w jaki sposób przygotować się do podróży za granicę i jakimi zasadami się kierować, aby bezpiecznie dojechać do celu. 

Dzień Bezpiecznego Kierowcy  

Dzień Bezpiecznego Kierowcy nieprzypadkowo obchodzony jest 25.lipca. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa – patrona wszystkich kierowców.  

Święto zostało ustanowione w 2006 roku z inicjatywy kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca oraz Krajowego Duszpasterstwa Kierowców. Ma ono na celu propagowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznej i ostrożnej jazdy. 

Jak przygotować samochód do podróży? 

Nienależnie od tego, dokąd wybieramy się na wakacje, czy czeka nas długa wyprawa na drugi koniec Europy, czy tylko wyjazd nad polskie morze, przed każdą podróżą należy solidnie przygotować nasze auto. Dzięki temu na miejsce dotrzemy bez zbędnego stresu i przede wszystkim zagwarantujemy sobie, naszym najbliższym i innym uczestnikom ruchu bezpieczną podróż. 

Autem na wakacje – przegląd

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o przegląd auta. Nie odkładajmy go jednak na ostatnią chwilę. Może się bowiem okazać, że samochód wymaga naprawy, co często bywa czasochłonne. 

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w warsztacie? Przede wszystkim należy sprawdzić stan wszystkich podzespołów, zawieszenia, układu chłodzenia, układu hamulcowego i wydechów. 

Istotna jest także kontrola poziomu oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz cieczy chłodzącej. Zadbajmy również o sprawdzenie stanu wszystkich żarówek, ciśnienia i bieżnika w oponach. 

Mechanik powinien przyjrzeć się także klimatyzacji. Jeśli zepsuje się w trasie, podróż może okazać się bardzo męcząca, szczególnie podczas dużych upałów. 

Przed wizytą w serwisie warto samemu wykonać kilka testów, które pozwolą nam wstępnie oszacować stan auta i przekazać ewentualne uwagi mechanikowi. 

Jeżeli na co dzień poruszamy się głównie po zatłoczonym mieście, przeprowadźmy próbną jazdę w terenie. Wsłuchajmy się w prace silnika, zwróćmy uwagę na to czy równo pracuje. Wykonajmy także manewr hamowania, dzięki czemu skontrolujemy działanie hamulców i ABS. 

Uzupełnijmy też wszystkie płyny oraz sprawdźmy stan ciśnienia w oponach. Po kilku dniach przeprowadźmy ponowną kontrolę. Jeżeli zaobserwujemy wyciek, poinformujmy o tym mechanika. 

Wydatki związane z naprawą auta, bez nadszarpnięcia domowego budżetu, pokryje krótkoterminowa pożyczka SOLVEN udzielana przez Internet. 

W SOLVEN możesz otrzymać pożyczkę do 8000 zł z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania równą 1972,17%. Jeżeli z pewnych względów nie uda Ci się zwrócić gotówki w ustalonym czasie, możesz wnioskować o przedłużenie terminu spłaty nawet o 30 dni. Wszystkie koszty znajdziesz w umowie, nie musisz się zatem obawiać żadnych ukrytych opłat. Przy minimum formalności bez konieczności wychodzenia z domu!

szybka-pozyczka-online-zloz-wniosek-SOLVEN-blogPamiętajmy, aby dzień przed wyjazdem raz jeszcze sprawdzić poziom wszystkich płynów, w tym płynu do spryskiwaczy, a także ciśnienie w oponach. 

Autem na wakacje – jakie narzędzia i akcesoria zabrać? 

W naszym samochodzie nie może zabraknąć apteczki, kamizelki, trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy. To samo tyczy się linki holowniczej, lewarka, koła zapasowego i podstawowych narzędzi. 

Taki zestaw wystarczy, aby samemu naprawić drobne usterki lub doholować auto do najbliższego mechanika w razie większej awarii.  

Jakich dokumentów potrzebujemy wyjeżdżając autem za granicę? 

Stan techniczny auta to jedno, a dokumentacja to drugie. Przed urlopem upewnijmy się, że samochód ma ważny przegląd i ubezpieczenie OC. Warto także pokusić się o kupno dodatkowego ubezpieczenia Assistance, które w razie awarii zapewni nam holowanie, a nawet auto zastępcze 

Na wakacje samochodem – Gdzie dostać zieloną kartę?

Polskie Ubezpieczenie OC obowiązuje wyłącznie na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. 

Jeżeli wyjeżdżamy poza UE należy zaopatrzyć się w Zieloną kartę. Obowiązuje ona w takich krajach jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Najczęściej dołączana jest do Ubezpieczenia OC za darmo. Wystarczy udać się do swojego ubezpieczyciela i złożyć odpowiedni wniosek.  

Międzynarodowe prawo jazdy – co to jest i w jakich krajach obowiązuje?

Międzynarodowe prawo jazdy to odpis polskiego dokumentu, przetłumaczony na kilka języków. Obowiązuje w krajach spoza UE. Wydawany jest w dwóch wzorach – wg Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. Ważne, aby przed wyjazdem upewnić się, której wersji będziemy potrzebować. 

Może się o nie ubiegać każda osoba, która posiada polskie prawo jazdy. Wydawane jest w starostwie powiatowym, a jego koszt to zaledwie 35,50 zł. 

Jeżeli nie posiadamy jeszcze polskiego prawa jazdy, warto rozważyć jego wyrobienie. Taki dokument nie tylko zwiększa naszą samodzielność, ale także ułatwia znalezienie pracy. Informacje o tym ile kosztuje i jak długo trwa kurs znajdują się tutaj

Podróż samochodem za granicę – przepisy drogowe w innych krajach 

Przed wyjazdem na urlop warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, obowiązującymi w danym kraju. 

Pamiętajmy, że na terenie całej UE istnieje zakaz prowadzenia rozmów przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, a także obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. 

Pozostając w temacie bezpieczeństwa, zwróćmy również uwagę na przepisy dotyczące przewozu dzieci. Dowiedzmy się, czy w przypadku naszej pociechy musimy używać fotelika i czy ewentualnie może być on zamontowany na przednim siedzeniu. 

Wyjeżdżając za granicę sprawdźmy też limity prędkości obowiązujące w danym kraju, zarówno w terenie zabudowanym, jak również poza nim, a także na drogach szybkiego ruchu i autostradach. 

Upewnijmy się, czy w krajach, przez które będziemy przejeżdżać obowiązują winiety, a jeśli tak, gdzie można je zakupić. 

Istotną kwestią jest również posiadanie włączonych świateł przez całą dobę. Sprawdźmy, w których krajach jest to obowiązek, a w gdzie musimy je zapalić dopiero po zmroku.  

Kamizelka odblaskowa to obowiązkowe wyposażenie samochodu w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy. Co ciekawe, na Słowacji należy przewozić ją w kabinie, aby była zawsze pod ręką. 

Przed podróżą zweryfikujmy, gdzie zabronione jest korzystanie z videorejestratorów. Przykładowo filmowanie przebytej drogi w Austrii może nas kosztować nawet 10.000 Euro. 

Choć nie trzeba o tym nikogo przekonywać, że za kierownicę powinniśmy siadać w stanie absolutnej trzeźwości, w krajach UE występują różne limity maksymalnego dozwolonego poziomu alkoholu we krwi. W niektórych państwach jest on równy zeru.  

Przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z przepisami prawa obowiązującymi w danym miejscu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. 

Podróż autem za granicę – o czym pamiętać?  

Bezpieczna podróż to nie tylko sprawne auto, ale również wypoczęty kierowca. Dlatego zadbajmy o to, aby za kierownicę siadać będąc wyspanym i przede wszystkim trzeźwym. 

Naszą trasę zaplanujmy w ten sposób, aby znaleźć czas na przerwy, wyprostowanie nóg, posiłek, a także, jeśli to konieczne, nocleg. 

Pamiętajmy również o aktualizacji map, dzięki czemu unikniemy objazdów, czy robót drogowych. 

Podsumowanie 

Odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży oraz zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w danym kraju są gwarancją bezpiecznych i bezstresowych wakacji. Pamiętajmy, że na naprawach auta, zakupie odpowiednich akcesoriów i wykupieniu ubezpieczeń nie powinniśmy oszczędzać. 

Wszystkie wydatki związane z zagraniczną podróżą samochodem pokryje pożyczka online. 

Krótkoterminowa pożyczka SOLVEN to nawet 8000 zł przy Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania 1972,17 %. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej Klienta.

szybka-pozyczka-online-zloz-wniosek-SOLVEN-blog