Piękna opalenizna niewątpliwie dodaje nam uroku. Kąpiele słoneczne to nie tylko dobrze wyglądające ciało, ale również szalejące endorfiny, które mają zbawienny wpływ na nasze dobre samopoczucie.

Jednak z opalaniem, jak z większością rzeczy nie należy przesadzać. Brak umiaru może bowiem skutkować poparzeniami słonecznymi. Jakimi zasadami powinniśmy się zatem kierować podczas opalania oraz w jaki sposób możemy zniwelować negatywne skutki zbyt długiego przebywania na słońcu?

Lekarze zalecają, aby unikać kąpieli słonecznych między godziną 11 a 15, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. Rozsądnie dozujmy również czas przebywania na słońcu. Za pierwszym razem wystarczy kwadrans. W ciągu kolejnych dni czas ten możemy sukcesywnie wydłużać.

Podczas opalania nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Pamiętajmy również o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zrezygnujmy jednak ze słodzonych napojów. Najlepszym rozwiązaniem będzie woda mineralna, Przebywając na słońcu unikajmy dezodorantów i innych kosmetyków, które mogą podrażniać skórę. I co najważniejsze – nie zapominajmy o kremach z filtrem.

Jaki filtr do opalania?

Zanim zajmiemy się tematem wyboru odpowiedniej ochrony, rozszyfrujmy tajemnicze oznaczenia widniejące na preparatach do opalania. SPF to wskaźnik określający poziom skuteczności przed promieniowaniem UVB. Im wyższy tym dłużej możemy przebywać na słońcu. Natomiast PPD to wskaźnik ochrony przed promieniami UVA.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego filtru? Zasada jest prosta. Im jaśniejsza skóra, tym wskaźnik SPF powinien być wyższy. Dla osób o bladej karnacji i jasnych włosach przeznaczone są kosmetyki z filtrem równym lub wyższym 30+. Jeżeli natomiast mamy ciemną cerę i włosy, spokojnie możemy zaopatrzyć się w kremy z filtrem 15+ lub niższym.

Karnacja nie powinna być jednak jedynym wyznacznikiem doboru odpowiedniego kosmetyku. Musimy bowiem wiedzieć, że słońce inaczej operuje nad Bałtykiem a inaczej w Afryce. Im bliżej równika się znajdujemy, tym o większą ochronę powinniśmy się zatroszczyć.

Pamiętajmy również, że nasza skóra przyzwyczaja się do promieni słonecznych. Zatem  po kilku dniach opalania możemy zmniejszyć filtr.

Osoby ze skłonnościami do alergii powinny używać kosmetyków hipoalergicznych z filtrami mineralnymi.

Szczególną uwagę na ochronę przed słońcem powinniśmy zwrócić  w przypadku dzieci. Nasze najmłodsze pociechy smarujmy wyłącznie kosmetykami z filtrem 50+.U starszych możemy go zmniejszyć do 35+. Należy też pamiętać, że skóra pod ubraniem jest również narażona na działanie promieni słonecznych. Dlatego zadbajmy o to, aby kosmetyk ochronny nałożyć na całe ciało naszego dziecka.

Niezależnie od tego, jaki filtr wybierzemy, korzystając z kosmetyków do opalania powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Skórę smarujemy pół godziny przed wyjściem na słońce. Grubszą warstwę nakładajmy na miejsca szczególnie podatne na poparzenia jak np. nos lub kark. Krem ochronny najlepiej stosować co dwie godziny. Jeśli w międzyczasie zażywaliśmy kąpieli, po wyjściu z wody również posmarujmy nasze ciało.  Nawet jeśli producent zapewnia o wodoodporności kosmetyku.

Co na oparzenia słoneczne?

Niewystarczająca ochrona najczęściej skutkuje  oparzeniem słonecznym. W jaki sposób możemy  ukoić podrażnioną słońcem skórę?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po powrocie do domu jest letni prysznic. Zimna woda schłodzi ciało i zadziała przeciwbólowo.  Na ratunek spieszą nam również preparaty dostępne w aptekach. Do wyboru mamy żele, maści, pianki lub aerozole. Szczególnie polecane są te ostatnie. Ich aplikacja nie wymaga wcierania, co w przypadku podrażnionej skóry odgrywa dużą rolę. Warto zadbać o to, aby zakupiony przez nas lek zawierał panthenol, posiadający właściwości łagodzące i przeciwzapalne.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Preparaty z apteki nie są jedynym rozwiązaniem. W naszej kuchni także znajdziemy skutecznych sprzymierzeńców w walce z poparzeniami słonecznymi. Wśród nich prym wiodą kefir i maślanka, które przywracają skórze prawidłowe pH, obniżają jej temperaturę oraz tworzą cienką warstwę ochronną. Kojąco zadziałają także okłady z soku z aloesu, ogórków, ziemniaków, octu lub pomidorów.

Odpowiednia ochrona i przestrzeganie kilku podstawowych zasad z pewnością pozwolą nam uniknąć oparzeń słonecznych a my w pełni będziemy mogli cieszyć się naszymi wakacjami.

Jeśli chcemy aby były one niezapomniane lub marzy nam się podróż życia, nic prostszego. Pożyczka w —> SOLVEN <— umożliwia realizację nawet najbardziej szalonych wakacyjnych planów.