Jak powszechnie wiadomo, zima co roku zaskakuje drogowców. W kwestii ogrzewania domu jesteśmy jednak bardziej przezorni i już jesienią rozpoczynamy poszukiwania opału na chłodniejsze dni .

Czym ogrzewać dom?

O ile właściciele kotłów na paliwo ciekłe lub gazowe nie mają dużego wyboru, o tyle centralne ogrzewanie na paliwo stałe daje duże możliwości doboru odpowiedniego opału. Decyzja czym będziesz ogrzewać dom powinna być przemyślana, bowiem teoretycznie tani opał, w praktyce może okazać się drogim rozwiązaniem.

Ceny koksu

Koks posiada najwyższą kaloryczność,  określającą ilość ciepła, jaką otrzymasz ze spalenia kilograma opału. Dzięki temu, że odznacza się dużą wydajnością, należy do najdroższych paliw. Za jedną tonę zapłacisz w granicach 1200zł. Duży koszt zakupu oraz fakt, iż wymaga zainstalowania specjalnego pieca sprawiają, że koks jest wypierany jest przez inne rodzaje opału.

Ceny węgla

Do zamienników koksu należy m.in. kostka, będąca najgrubszą odmianą węgla kamiennego, która wykazuje równie wysoką kaloryczność. Jej niższa cena ( 900zł za tonę), a także możliwość palenia w zwykłym kotle sprawiają, że jest chętniej wybierana jako opał.

Dużą popularnością cieszy się też orzech, którego spalanie generuje małą ilość popiołu. Do jego zalet można również zaliczyć dużą kaloryczność oraz niski poziom smolistości. Niestety w związku z faktem, że jego ziarna są niewielkie szybko ulega spalaniu. Za tonę orzecha zapłacisz ok. 700zł.

Aby kupno opału na zimę nie powodowało nadwyrężenia domowego budżetu, oferujemy zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej —> SOLVEN <—

Dbając o środowisko warto wziąć pod uwagę zakup ekogroszku, który podczas spalania emituje do atmosfery niewielką  ilość dwutlenku węgla. Ponadto ze względu na mniejszą zawartość pyłu nie jest tak brudzący jak pozostałe rodzaje węgla. Do niewątpliwych zalet tego opału można zaliczyć fakt, że jest bardzo wydajny. Tona ekogorszku to koszt w granicach 800zł.

Wymaga jednak zainstalowania specjalnego pieca z podajnikiem, który w sposób ciągły dostarcza opał do urządzenia. Dzięki temu spalana jest jego minimalna ilość potrzebna do ogrzania pomieszczenia. Obsługa kotła jest prawie całkowicie zautomatyzowana i polega wyłącznie na uzupełnieniu podajnika oraz usunięciu popiołu raz w tygodniu.

Za taki piec zapłacisz około 8000zł. Jest to jednak wydatek, który z pewnością się zwróci, bowiem koszt produkcji energii w przypadku ogrzewania ekogroszkiem jest nawet do 40% niższy niż przy użyciu tradycyjnych rozwiązań.

Pożyczka Solven umożliwi Ci zakup dowolnego kotła, dzięki któremu w przyszłości będziesz generować duże oszczędności.

Ze względu na niską cenę, niesłabnącą popularnością od wielu lat cieszy się miał. Za tonę tego opału zapłacisz ok 650zł. Niestety odznacza się on niską kalorycznością.

Do wyboru masz również brykiet, którym można palić zarówno w piecach centralnego ogrzewania, jak i w kominkach. Charakteryzuje go długi czas spalania, dzięki czemu możesz cieszyć się ciepłem przez wiele godzin, bez konieczności częstego podkładania. Tona brykietu to koszt rzędu 750zł.

Ceny drewna opałowego

Drewno jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym oraz tańszym od węgla. Do ogrzewania domów poleca się drzewa liściaste, które odznaczają się wyższą kalorycznością, a ze względu na małą zawartość żywicy są bezpieczne dla wszystkich rodzajów kotłów.

Cena drewna opałowego zależy od jego rodzaju oraz tego czy jest gotowe do spalenia, czy musisz je pociąć samodzielnie. Za 1 mp zapłacisz od 100 do 200zł.

Alternatywą dla zwykłego drewna może być pelet, który powstaje ze sprasowanych trocin. Jego wartość opałowa oraz cena są porównywalne do węgla. Emituje on jednak mniej zanieczyszczeń.  Do jego wad należy zaliczyć fakt, że można nim palić tylko w piecach ze specjalnymi podajnikami.  Kosztuje ok. 750zł za tonę.

Ile opału potrzebujesz na zimę?

Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od wielkości ogrzewanej powierzchni oraz poziomu izolacji. Jeśli Twój dom jest nieocieplony powinieneś kupić:

  • 2,5 t węgla (8,5 mp drewna) przy 50m2,
  • 7t węgla (25mp drewna) przy 150m2
  • 14 t węgla (50mp drewna) przy 300m2

Budynek średnio ocieplony to konieczność zakupu:

  • 1,2 t węgla (4 mp drewna) dla 50m2
  • 3,4 t węgla (13 mp drewna) dla 150m2
  • 7 t węgla (26 mp drewna) dla 150m2

 

W przypadku w pełni zaizolowanego domu musisz nabyć:

  • 0,7 t węgla (2,5 mp drewna) dla 50m2
  • 2 t węgla (7 mp drewna) dla 150m2
  • 4 t węgla (14 mp drewna) dla 150m2

Ogrzewanie gazowe

Jest to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością ze względu na prostotę obsługi oraz brak konieczności wydzielania dużego osobnego pomieszczenia na kocioł.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć w przypadku ogrzewania gazowego? Wszystko zależy od wielkości ogrzewanej powierzchni oraz rodzaju kotła. Na rynku dostępne są modele tradycyjne (koszt wytworzenia 1kWh to 40 gr), pulsacyjne (1kWh to koszt 25 gr) oraz kondensacyjne (1 kWh to 20 gr).

Przyjmując, że średnie roczne zapotrzebowanie ocieplonego budynku o powierzchni 100m2 na energię grzewczą wynosi 100 kWh/m2, w przypadku użycia kotła tradycyjnego za ogrzewanie zapłacisz 4000zł,  pulsacyjnego 2500zł, a kondensacyjnego 2000zł.

Ogrzewanie elektryczne

Jest to najbardziej komfortowa metoda ogrzewania domu. Nie wymaga instalowania pieca oraz ciągłej konserwacji. Jest bezpieczna zarówno dla środowiska, jak również dla nas, bowiem nie wiąże się z ryzykiem wybuchu gazu lub zaczadzenia.

Największą wadą takiego rozwiązania jest uzależnienie od dostaw prądu. Jego brak, szczególnie w mroźne dni, może być uciążliwy.

Jakie koszty generuje ogrzewanie elektryczne? Za 1 kWh u dostawców zapłacisz średnio 60gr. Ponownie biorąc za przykład ocieplony budynek o powierzchni 100m2, w którym roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi 100 kWh/m2, mówimy o wydatkach rzędu 6000zł

Podsumowanie

Pamiętając, że najtańsze rozwiązania w praktyce często okazują się tymi, które w przyszłości generują najwyższe koszty, nie powinieneś oszczędzać na wyborze odpowiedniego ogrzewania oraz opału. Abyś w zimowe dni nie musiał się martwić o swój komfort i Twoich najbliższych, z pomocą przychodzi pożyczka —> SOLVEN <—