Dziś obchodzimy Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii Elektrycznej. Z tej okazji przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to jak ograniczyć zużycie prądu oraz pokazujemy, jaką rolę w oszczędzaniu odgrywa energia odnawialna.

Szczególnie zimą, kiedy dłużej palimy światło lub korzystamy z ogrzewania elektrycznego, rachunki za prąd mogą dotkliwie nadszarpnąć nasz budżet. Dlatego tak ważne jest podjęcie kroków, które umożliwią nam oszczędzanie energii elektrycznej. Zadanie nie jest wcale trudne.

Oszczędzanie energii elektrycznej: dobre nawyki

Już niewielkie zmiany w naszym zachowaniu, mogą generować znaczne oszczędności w domowym budżecie. Wychodząc z pomieszczenia pamiętajmy o zgaszeniu światła. Zadbajmy o to, aby wyłączyć telewizor, kiedy przestajemy go oglądać. Ile raz zdarzyło się nam zostawić włączony sprzęt, gdy rozmawiamy przez telefon lub wychodzimy z psem na spacer? Według wyliczeń takie zachowanie może nas kosztować nawet kilkaset złotych w skali roku.

Pamiętajmy również o wyciąganiu ładowarek z kontaktów, a do czajnika wlewajmy tylko tyle wody ile potrzebujemy. Często przygotowując jedną filiżankę kawy, nastawiamy jej ponad pół litra. W rezultacie nasz sprzęt pracuje dużo dłużej niż jest to konieczne.

Używając piekarnika, wyłączmy go na ostatnie 10 minut pieczenia. Temperatura panująca w środku sprawi, że nasza potrawa będzie odpowiednio przygotowana, a my zużyjemy mniej energii.

Jednak największym grzechem popełnianym przez nas na co dzień jest pozostawienie sprzętów w tzw. trybie czuwania. „Stand by” kilku urządzeń elektrycznych generuje ok. 175 kWh, co oznacza ok 100 zł dodatkowych opłat w skali roku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie wszystkich sprzętów do listwy i wyłączanie jej na noc.

Energia elektryczna: jak wybrać dostawcę prądu?

Z pewnością pomocny w oszczędzaniu energii elektrycznej jest wybór odpowiedniego dostawcy prądu. Nasze poszukiwania rozpocznijmy od przyjrzenia się naszym nawykom. Jeżeli prasujemy albo robimy pranie głównie wieczorami lub w weekendy, warto rozważyć podpisanie umowy z firmą, w ofercie której znajdziemy taryfę nocną lub weekendową.  W takim przypadku po godz. 22 oraz w soboty i niedziele za zużycie energii elektrycznej zapłacimy zdecydowanie mniej niż w dni powszednie.

Obniżanie kosztów energii: sprzęt energooszczędny

Należy pamiętać, że aby generować oszczędności, musimy najpierw zainwestować w rozwiązania i sprzęty, które pomogą nam obniżyć koszty.

Pierwszym korkiem powinna być wymiana żarówek na energooszczędne. Pamiętajmy jednak, że najwięcej energii pobierają one w momencie włączenia, dlatego nie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których przebywamy tylko przez chwilę np. w WC. W związku z tym zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup droższych, ale oferujących najniższe zużycie prądu i zróżnicowane jasne światło, żarówek typu LED.

Niezwykle istotny w oszczędzaniu jest również zakup energooszczędnych sprzętów. Są one oznaczone symbolami A+ lub A++ lub A+++. Co prawda kosztują więcej niż urządzenia klasy typu B, jednak zużywają rocznie nawet 280 kWh mniej. Dzięki temu różnice w naszych rachunkach będą zauważalne, a wydatek zwróci nam się w ciągu kilkunastu miesięcy.

Zakup energooszczędnego sprzętu, dzięki któremu obniżymy rachunki za prąd, umożliwi krótkoterminowa pożyczka SOLVEN. To dodatkowy zastrzyk gotówki, do 1000 zł całkowicie za darmo.

Obniżanie rachunków: energia odnawialna

Doskonałym sposobem na generowanie oszczędności jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli znacząco zmniejszyć nasze rachunki, ale jest również przyjazne środowisku.

Rodzaje energii odnawialnej

Energia słoneczna wykorzystywana jest zarówno do ogrzewania budynków, jak również podgrzewania wody. W tym celu wykorzystuje się kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne, umieszczane na dachu lub na ziemi.

Te pierwsze przekształcają energię słoneczną w ciepło, które następnie ogrzewa przepływający przez kolektor płyn. Następnie przepływa on do zasobnika, gdzie oddaje ciepło wodzie użytkowej.

Natomiast panele fotowoltaiczne, dzięki wykorzystaniu składających się z nich ogniw, zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną.

Energia biomasy. Biomasa to nic innego jak substancje organiczne pochodzenia leśnego, rolniczego lub z przemysłu drzewnego. Są przeznaczone do spalania w specjalnych kotłach. Zalicza się do nich m.in. drewno, słomę, wodorosty, osady ściekowe, a nawet odchody zwierząt.

Energia geotermalna wykorzystywana jest przez pompy cieplne działające na zasadzie podobnej do lodówki. Z tą różnicą, że zamiast usuwać ciepło z wnętrza, ogrzewa dom, a ochładza otoczenie.  Ciepło absorbuje z wód gruntowych, ziemi lub powietrza.

Energia wiatru coraz częściej wykorzystywana jest nie tylko w dużych elektrowniach, ale również przydomowych turbinach wiatrowych. Dzięki tym niewielkim wiatrakom umieszczanym na dachach domów, energię wiatru możemy zamienić w energię mechaniczną. Ze względu na to, że zdolność wytwórcza takiego rozwiązania szacowana jest na 25%, najlepiej sprawdzi się ono w miejscach, w których nie przebywamy przez cały rok np. w domu letniskowym.

Co prawda każde z tych rozwiązań wymaga pewnych nakładów finansowych tj. kupno odpowiedniego sprzętu, zbudowanie infrastruktury, jednak już po kilku latach koszty te się zawracają, a my generujemy znaczne oszczędności, jednocześnie dbając o środowisko.

Podsumowanie

Reasumując, wystarczą niewielkie zmiany w naszych nawykach i wymiana sprzętu na energooszczędny, a z pewnością zauważymy niższe kwoty na naszych rachunkach. Jeśli jednak zależy nam na dużych oszczędnościach, powinniśmy rozważyć zastosowanie źródeł energii odnawialnej. Możemy być pewni, że ta inwestycja zwróci się z nawiązką.

Aby pieniądze nie były przeszkodą w implementacji energooszczędnych rozwiązań, oferujemy krótkoterminową pożyczkę SOLVEN.  Do 8000 zł przy minimum formalności, bez wychodzenia z domu.