Chwilówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla bankowych kredytów. Klienci firm udzielających takich zobowiązań doceniają łatwy oraz bardzo krótki czas trwania całego procesu. Niezależnie od tego skąd pożyczamy pieniądze, warto jednak pamiętać o kilku aspektach.

Pożyczka rozwiązaniem problemów?

Pożyczka może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacjach, w których pilnie potrzebujemy środków finansowych. Wszystko dlatego, że jest to jeden z najszybszych – o ile nie najszybszy – sposób na podreperowanie budżetu i załatanie dziur powstałych w portfelu. Zdarza się, że zaciągając tę formę finansowego zobowiązania kierujemy się przede wszystkim koniecznością jak najszybszego sfinalizowania tej transakcji, odkładając rozsądek na bok. Zaufamy w tej kwestii znajomym, którzy polecili nam daną instytucje, zapominając o tym, że pożyczanie pieniędzy, to bardzo poważna sprawa, która wymaga przeanalizowania wielu czynników. Pamiętajmy, że mimo iż te czynności wydłużą nieco cały proces, to po pierwsze zminimalizują ryzyko popełnienia błędu, a po drugie i tak środki znajdą się w naszym portfelu bardzo szybko.

Wybór oferty

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy zrobić, gdy zdecydujemy się skorzystać z usług instytucji pozabankowych jest zapoznanie się z ofertami różnych pożyczkodawców oraz wybranie tej, która odpowiada naszym preferencjom. Jednym klientom będzie zależeć na pożyczeniu jak największej kwoty, dla innych z kolei istotniejszym aspektem okaże się możliwość wydłużenia okresu spłaty. Warto zwrócić uwagę na koszty związane z pożyczką. W niektórych wypadkach oprocentowanie może okazać się niewielkie, jednak część kosztów może stanowić np. opłata administracyjna lub odsetki od opóźnienia spłaty.

Co nam będzie potrzebne?

Firmy pożyczkowe umożliwiają zaciągnięcie zobowiązania przez Internet. W tym celu należy czasami założyć własne konto na stronie przedsiębiorstwa. Jednocześnie wiele instytucji weryfikuje potencjalnych klientów w bazach dłużników, chociażby w KRD, o czym są oni informowani podczas składania dokumentów. Tym samym niezbędne może okazać się źródło dochodu, którego potwierdzeniem może umowa z pracodawcą lub – w przypadku studentów – zaświadczenie o pobieraniu stypendium. Aby wnioskować o pożyczkę trzeba mieć polskie obywatelstwo. Niezbędne jest również posiadanie konta bankowego, z którego wykonany zostanie przelew weryfikacyjny, wynoszący najczęściej złotówkę. Taka transakcja jest potwierdzeniem, iż właściciel rachunku jest tą samą osobą, która wnioskuje o pożyczkę. Weryfikacja jest pozytywna, gdy dane we wniosku o pożyczkę są tożsame z tymi, na które założono konto w banku. Do zaciągnięcia pożyczki przez Internet potrzebny jest również adres e-mail, na który otrzymamy potwierdzenie rejestracji oraz telefon komórkowy – niektóre firmy informują o przyznaniu pożyczki właśnie przez SMS-a.