Jedna z największych agencji ratingowych Moody’s przedstawiła swoje prognozy dotyczące polskiego systemu bankowego oraz PKB.

Solidne wskaźniki ekonomiczne

W niedawnym raporcie agencja ratingowa Moody’s oceniła perspektywę polskiego systemu bankowego jako stabilną . Jej zdaniem prowadzona przez polski rząd nieprzewidywalna polityka nie jest na tyle niebezpieczna, by wpłynęło to negatywnie na system bankowy. Bardzo dobre wskaźniki gospodarcze okazują się być skuteczną przeciwwagą dla obranego kursu politycznego. W raporcie możemy przeczytać m.in., że nasza stabilna perspektywa dla polskich banków odzwierciedla nasze oczekiwania, że solidna ekspansja gospodarki, poprawa sytuacji na rynku pracy i poziomu dochodów przełożą się na większe możliwości biznesowe dla polskich banków, pomimo przeszkód ze strony nieprzewidywalnej polityki rządu.

Konflikt z Brukselą

Według agencji, to właśnie prowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości polityka może okazać się wyzwaniem dla polskiego systemu bankowego. Moody’s zwraca uwagę na kwestie związane z sądownictwem oraz rządy prawa, które w przypadku Polski są kwestionowane przez Unię Europejską. To właśnie te dwa aspekty mogą odbić się na zaufaniu inwestorów do naszego kraju, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na wiarygodność kredytową:  Zmiana w kierunku większego interwencjonizmu państwa również ciąży profilowi instytucjonalnemu Polski. Wszystko to razem może ograniczyć wzrost akcji kredytowej banków – czytamy w ocenie agencji. Niewykluczone, że konflikt na linii Warszawa-Bruksela zakończy się sankcjami gospodarczymi, ale nawet one nie powinny zachwiać kondycją banków: mimo to, relatywnie duży rozmiar kraju, głębokość rynku wewnętrznego i siła gospodarcza pomogą bankom sprostać tym wyzwaniom na przestrzeni kolejnych 12-18 miesięcy –dodano.

Wzrost PKB i krajowe bolączki

Jedna z trzech największych agencji ratingowych potwierdziła również swoje prognozy związane ze wzrostem polskiego PKB. W 2017 roku ma on wynieść 4,3 proc. w ujęciu rocznym, z kolei w 2018r. Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 3,5 proc. Według Moody’s wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną, odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej. W ocenie instytucji wyzwaniem dla sektora bankowego w Polsce może się okazać prezydencki projekt pomocy dla osób posiadających kredyty walutowe, zakładający wpłaty rzędu 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów podlegających kwartalnej restrukturyzacji na Fundusz Restrukturyzacyjny. Duże znaczenie może mieć również ustawa o zwrocie spreadów walutowych, czyli tak zwana ustawa frankowa. Mimo to w ocenie Moody’s polskie banki będą w latach 2017-18 udzielać jeszcze większej ilości kredytów, na co wskazuje panujący, korzystny ku temu ekosystem, czyli niskie bezrobocie, wyższe płace oraz projekt 500+