Dziś obchodzimy dzień Świętego Mikołaja, czyli popularne Mikołajki. Obecnie nie tylko dzieci, ale również dorośli po cichu liczą na to, że otrzymają od sympatycznego brodacza jakiś podarunek. Kim był Święty Mikołaj, skąd wywodzi się tradycja rozdawania prezentów? Jak zaadresować list do świętego Mikołaja?  Sprawdźmy.

Kim był Święty Mikołaj?

Według tradycji chrześcijańskiej, święty Mikołaj był biskupem z Miry i urodził się na terenie dzisiejszej Turcji, pomiędzy 250 a 286 rokiem. Uznawany jest za patrona wielu grup społecznych m.in. cukierników, marynarzy, podróżników, więźniów, dzieci, sędziów i adwokatów, a nawet kobiet lekkich obyczajów.

Skąd wywodzi się tradycja obdarowywania bliskich w dzień imienin świętego? Legenda głosi, że jeden z sąsiadów Mikołaja przez lata drwił z jego pobożności, dlatego Bóg w ramach kary pozbawił go całego majątku. Aby poprawić swoją sytuację, mężczyzna  postanowił sprzedać swoje trzy córki, gdyż bez posagu nikt nie chciał ich pojąć za żony. Mikołaj litując się nad pannami, potajemnie wrzucał do domu sąsiada pieniądze, które miały być przeznaczone właśnie na posag. Za trzecim razem mężczyzna odkrył komu zawdzięcza ratunek. Właśnie to wydarzenie miało zapoczątkować tradycję obdarowywania bliskich osób.

Według innych wierzeń Mikołaj, będący również patronem bydła, miał je strzec przed wilkami. W ramach podziękowania pasterze ofiarowywali mu wieńce z lnu konopi, na których kładziono gęsie i kurze jaja.

Mikołajki w Polsce

Zwyczaj rozdawania prezentów przez świętego Mikołaja sięga w naszym kraju XIX wieku. Razem z aniołem i diabłem odwiedzał on domy, w których mieszkały dzieci. Rodziców dopytywał o to, jak ich podopieczni się zachowują i czy znają pacierz. Jeśli były grzeczne otrzymywały prezenty, często w postaci jabłek lub orzechów. Jeśli nie, od Mikołaja dostawały rózgę.

W dzisiejszych czasach, w zależności od regionu Polski, podarunki chowane są pod poduszkę, kładzione w rogu pokoju, wkładane do skarpety lub do butów. Jeżeli obuwie jest brudne lub nie ma go wcale, może zdarzyć się tak, że Mikołaj nie zostawi żadnych prezentów.

Do niedawna, w niektórych miejscach w Polsce, dzieci nie odwiedzał Mikołaj, a Gwiazdor ubrany w biskupie szaty. Dziś tradycja ta zachowała się jedynie na Kaszubach oraz w województwie opolskim.

Niezależnie od tego, w czyim imieniu obdarowujemy naszych najbliższych, zakup idealnych prezentów umożliwi krótkoterminowa pożyczka —>SOLVEN<—

List do świętego Mikołaja

Tradycja pisania listów do Mikołaja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W dawnych czasach to dzieci otrzymywały wiadomości od świętego. W ten właśnie sposób rodzice przekazywali swoim pociechom pewne rady lub wskazówki. W pewnym momencie dzieci zaczęły na listy odpisywać, jednak z powodu nieznanego adresata były one niszczone na poczcie. Naczelnik poszukiwał zatem kogoś, kto mógłby odpisywać na wiadomości. W 1913 roku na apel odpowiedział Duval Gluck, makler z Nowego Jorku, który w ciągu kilku lat stworzył organizację nie tylko odpisującą na listy, ale również pomagającą potrzebującym dzieciom. Choć jego firma zakończyła działalność po ujawnieniu oszustw finansowych, tradycja pisania listów przetrwała do dziś.

Obecnie list do Świętego Mikołaja to świetny sposób na poznanie marzeń naszych przyjaciół i rodziny, w szczególności dzieci.

Chociaż pisany jest głównie przez najmłodszych, warto zaangażować do tej zabawy również dorosłych. Często nie mamy pomysłu na to, co sprezentować bliskim osobom. Jeśli nie chcemy wprost wypytywać o idealny podarunek lub sami wstydzimy się coś zasugerować, zaproponujmy napisanie właśnie takiego listu. Razem z domownikami, kolegami z pracy lub przyjaciółmi ustalmy kwotę, w jakiej powinny zmieścić się podarki. Następnie wystarczy wypisać je na kartce i gotowe. Listy możemy wręczyć konkretnej osobie lub pobawić się w ich losowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być pewni, że prezenty będą trafione. Metoda na list do świętego Mikołaja doskonale sprawdzi się zarówno 6. grudnia, jak również w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Adres do Świętego Mikołaja

Obecnie za główne miejsce zamieszkania świętego Mikołaja uznaje się Laponię i to właśnie przede wszystkim tam wysyłane są listy pisane przez dzieci. Jeżeli chcemy, aby przesyłka dotarła do adresata, powinniśmy ją wysłać pod następujący adres:

Santa Claus
Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finlandia

Jeżeli marzy nam się niezapomniana przygoda, możemy pójść o krok dalej i osobiście odwiedzić wioskę świętego Mikołaja. Taka niespodzianka z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych najbliższych, nie tylko tych najmłodszych. W Internecie znajdziemy liczne oferty wyjazdów na Koło Podbiegunowe, obejmujące nie tylko spotkanie z Mikołajem, ale również przejażdżkę psim zaprzęgiem lub saniami zaprzęgniętymi w renifery.

Taka wycieczka sama w sobie może być idealnym prezentem Mikołajkowym. Jej opłacenie umożliwi krótkoterminowa pożyczka SOLVEN udzielana przez Internet.

Mikołajki na świecie

Wiemy już kto i w jaki sposób obdarowuje dzieci w Polsce. A jak to wygląda w innych krajach? W Belgii Mikołaj przynosi prezenty już 5. grudnia, pozostawiając je w koszykach. W ramach podziękowania najmłodsi przygotowują dla koni Mikołaja warzywa, którymi te mają się posilić przed dalszą drogą. W Hiszpanii, podobnie jak w USA, Mikołaj zostawia prezenty w skarpetach, natomiast w Holandii przypływa do dzieci na statku. Jego ubranie jest całe ubrudzone od sadzy z komina.

Nie wszędzie jednak Mikołaj wręcza prezenty na początku grudnia. W Rosji robi to dopiero w Sylwestra. Dokładnie rzecz biorąc jest to Dziadek Mróz, któremu często towarzyszy żona Starucha Zima lub wnuczka Śnieguliczka. We Włoszech natomiast w święto Trzech Króli dzieci odwiedza czarownica Befana, która do domów wlatuje przez komin. Jeśli maluchy były grzeczne otrzymują prezenty, jeśli nie w butach znajdują węgiel lub czosnek. Aby zyskać przychylność wiedźmy, należy zostawić jej mandarynki lub wino.

Podsumowanie

Nie od dziś wiadomo, że dawanie prezentów sprawia dużo więcej radości niż ich otrzymywanie. Aby pieniądze nie stały na przeszkodzie w zakupie idealnych podarunków dla naszych najbliższych, oferujemy krótkoterminową pożyczkę —> SOLVEN<— Złożenie wniosku nawet mniej czasu niż spakowanie prezentów.