Na mocy zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę, dzień 28. sierpnia ustanowiono Świętem Lotnictwa Polskiego. Z tej okazji sprawdzamy, jaka jest geneza tego święta oraz podpowiadamy, gdzie odbywają się lotnicze pikniki. Sprawdzamy także ile kosztuje kurs pilotażu, jak zostać pilotem a także ile kosztuje licencja pilota.      

Święto Lotnictwa Polskiego – historia 

Święto Lotnictwa Polskiego ustanowiono zarówno na cześć lotnictwa cywilnego i wojskowego, jak również całego przemysłu lotniczego. Data 28. sierpnia została wybrania nieprzypadkowo. Właśnie tego dnia przypada rocznica zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku w Berlinie. 

Choć obchody 28. sierpnia organizowane są dopiero od kilkunastu lat, geneza tego święta sięga początku XX wieku. Inicjatywa zrodziła się 5. listopada 1918 roku, w dniu pierwszego lotu polskiego samolotu wojskowego nad Lwowem. Wtedy też powstała biało-czerwona szachownica, stanowiąca symbol Lotnictwa Wojskowego.  

Data ta pozostała niezmieniona do 1932 roku, kiedy to na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego Dzień Lotnictwa przeniesiono na 11.listopada, aby móc celebrować go wraz z odchodami Święta Niepodległości. 

Kolejna zmiana nastąpiła w 1945 roku, kiedy Naczelny Dowódca WP wyznaczył na Święto Lotnictwa dzień 1. września. Pięć lat później Minister Obrony Narodowej zmienił tę datę na 23. sierpnia – dzień, w który przypada rocznica pierwszych walk myśliwców z 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.   

Pokazy i pikniki lotnicze 2019 

Choć Święto Lotnictwa obchodzimy 28. sierpnia, nie tylko tego dnia w naszym kraju organizowane są pikniki i pokazy lotnicze. W kalendarium imprez znajdziemy wiele wydarzeń z samolotami w roli głównej, organizowanych w naszym kraju. 

Kalendarium imprez lotniczych 2019  

Na fanów podniebnych wrażeń i zapierających dech w piersiach ewolucji czekają następujące wydarzenia: 

23.-24. sierpień – XXIX Piknik Lotniczy w Trzebiczu Nowym
24.-25. sierpień – pokazy lotnicze w trakcie VERVA Street Racing w Gdyni
31. sierpień – Centralne Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia Aeroklubu Polskiego, Rzeszów
31. sierpień – 1. wrzesień – Piknik w Bielsku-Białej
31 sierpień – 1. wrzesień – Air Moto Show 2019 w Pile
31. sierpień – Święto 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu
7. wrzesień – festyn lotniczy w Elblągu
7. wrzesień – Święto 2. STL i 31. BLT Poznań- Krzesiny
7. wrzesień – Święto 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim
14. wrzesień – Piknik Szybowcowy w Lesznie
14. wrzesień – Skrzydła nad Sandomierzem
21. wrzesień – Dzień Otwartych Koszar 32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku
29. wrzesień – piknik lotniczy w Laszkach

Kursy pilotażu

Wielu z nas marzy jednak o tym, aby w takich pokazach wziąć udział nie jako widz, ale jako pilot. Jak zostać pilotem? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zostać pilotem? Jak wygląda kurs pilotażu? Ile kosztuje licencja pilota? Sprawdźmy. 

Rodzaje licencji lotniczych

W lotnictwie cywilnym istnieją trzy rodzaje licencji:

  • PPL (Private Pilot Licence) – turystyczna
  • CPL (Commercial Pilot Licence) – zawodowa
  • ATPL (Airline Transport Pilot License) – liniowa 

Pierwsza z nich to licencja turystyczna, która umożliwia wyłącznie latanie rekreacyjne, niekomercyjne bez możliwości przewożenia pasażerów. Aby móc się o nią ubiegać, należy ukończyć 17. rok życia oraz odbyć szkolenie składające się ze 120 godzin zajęć teoretycznych oraz 45 godzin zajęć praktycznych. 

Kolejnym etapem nauki pilotażu jest zdobycie licencji pilota zawodowego CPL, która umożliwia pilotowanie samolotów o masie do 5,7 tony, zabierających na pokład do 9 pasażerów. W kursie może wziąć każda osoba, która skończyła 18. lat, posiada orzeczenie lotniczo-lekarskie 1. kategorii oraz wylatała co najmniej 150 godzin. 

W momencie ubiegania się o licencję wymagane jest odbycie 200 godzin lotu. Czas ten podzielny jest m.in. na nalot dowódczy oraz loty nocne. Konieczne jest także ukończenie 200 godzinnego kursu teoretycznego. 

Tak duża ilość nauki wymaga odpowiedniego skupienia, koncentracji oraz wiele energii. Tą ostatnią zapewni aromatyczna kawa przygotowana w odpowiednim ekspresie. Jak wybrać ten idealny? Odpowiedź na to pytanie znajduje się tutaj. 

Celem, do którego zmierza każdy pilot lotnictwa cywilnego jest licencja ATPL, czyli liniowa. Umożliwia ona sterowanie maszyną o wadze powyżej 5,7 tony i zabierającej na pokład więcej niż 9 pasażerów. 

Aby przystąpić do egzaminów, należy ukończyć kurs obejmujący 650 godzin szkolenia teoretycznego, w tym 100 godzin wykładów i 550 godzin nauki własnej. O licencję mogą ubiegać się osoby, które wylatały co najmniej 1500 godzin, w tym m.in. minimum 300 z uprawnieniami IR (loty z przyrządami) oraz 200 w załodze wieloosobowej.

Ile kosztuje licencja pilota? 

Decydując się na zdobycie licencji pilota, musimy liczyć się z pokaźnymi wydatkami. Cena szkolenia teoretycznego PPL waha się w granicach 1500 zł, a praktycznego ok. 25000 zł. Do tego dochodzą koszty związane m.in. z badaniami lekarskimi oraz opłatami za egzamin (każdy w granicach 300 zł). 

Jeżeli zdecydujemy się na dalszą naukę, za zdobycie licencji CPL zapłacimy ok. 25000 zł (4000 zł za wykłady oraz ok. 21000 zł za szkolenie praktyczne). 

W przypadku ATPL za kurs teoretyczny zapłacimy w granicach. 6000 zł. Praktyka zależy od liczby wylatanych godzin. 

Chciałbyś zacząć przygodę z lotnictwem, jednak brakuje Ci funduszy? Nic straconego. Domowy budżet łatwo uzupełni szybka pożyczka udzielana online. 

W SOLVEN możesz otrzymać pożyczkę do 8000 zł z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania równą 1972,17%. Jeżeli z pewnych względów nie uda Ci się zwrócić gotówki w ustalonym czasie, możesz wnioskować o przedłużenie terminu spłaty nawet o 30 dni. Wszystkie koszty znajdziesz w umowie, nie musisz się zatem obawiać żadnych ukrytych opłat. Przy minimum formalności bez konieczności wychodzenia z domu!

szybka-pozyczka-online-zloz-wniosek-SOLVEN-blogNawet, jeśli z pewnych względów nie możemy ubiegać się o licencję pilota, nie oznacza to, że musimy rezygnować z marzeń o lataniu. Możliwości, aby wzbić się w powietrze albo poczuć się jak kapitan boeinga 737 jest naprawdę wiele. 

Symulator lotów  

Aby zasiąść za sterami symulatora lotów, nie potrzebujemy żadnej licencji. Dzięki temu, iż dokładnie odwzorowuje on kokpit prawdziwego samolotu odniesiemy wrażenie, że odbywamy realny lot. Pod okiem wyszkolonych instruktorów będziemy mieli szansę potrenować start, lądowanie oraz poznamy najważniejsze zasady pilotażu.  

W ostatnich latach symulatory lotu zyskały na popularności, dlatego nie będziemy mieli żadnego problemu, aby znaleźć taką atrakcję z naszej okolicy. Cena godzinnego lotu to wydatek ok. 500 zł. 

Loty widokowe, loty szybowcem 

Jeśli jednak marzy nam się prawdziwy lot, warto przejrzeć oferty firm zajmujących się sprzedażą voucherów na tego typu atrakcje. Do wyboru mamy m.in. ekstremalny lot z akrobacjami lub spokojniejszy lot widokowy awionetką nad miastem. Możemy również zapisać się na kurs pilotażu szybowców.  

Za możliwość przeżycia takich podniebnych przygód zapłacimy od 500 zł do 2500 zł. 

Podsumowanie 

Człowiek od zawsze marzył o lataniu. Dziś istnieje wiele możliwości na to, aby te marzenia spełnić. Aby wydatki nie stały nam na przeszkodzie w osiąganiu naszych celów, niezależnie od tego, czy chcemy ubiegać się o licencje pilota, czy sprawdzić swoje siły za sterami symulatora, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka SOLVEN. 

Krótkoterminowa pożyczka SOLVEN to nawet 8000 zł przy Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania 1972,17 %. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej Klienta. 

szybka-pozyczka-online-zloz-wniosek-SOLVEN-blog