W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych to absolutna konieczność. Możliwość podróżowania po całym świecie, a także internacjonalizacja przedsiębiorstw i międzynarodowe środowiska pracy, wymuszają na nas naukę języków obcych. Chociaż może słowo „wymuszają” nie jest tym najwłaściwszym,  coraz częściej bowiem uczymy się ich dla własnej satysfakcji. W jaki sposób zrobić to najbardziej efektywnie i które z nich przyswajać?

Czasy, kiedy w szkole obowiązkowy był tylko język rosyjski, odeszły bezpowrotnie. Dziś od najmłodszych lat uczymy się komunikować m.in. po angielsku, francusku lub niemiecku.  A tak naprawdę jest to tylko kropla w lingwistycznym morzu.

Ile jest języków na świecie?

Na to pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Część językoznawców twierdzi, że jest ich ok 3 tysiące, inni że nawet dwukrotnie więcej. Tak duża rozbieżność wynika z problemów z klasyfikacją. W niektórych przypadkach trudno jest określić czy mamy do czynienia z językiem czy tylko dialektem.

Na szczęście, aby swobodnie móc się porozumiewać w większości miejsc na świecie, nie musimy się uczyć ich wszystkich. Z badań wynika, że 2/3 mieszkańców ziemi posługuje się tylko 12 językami. Brzmi optymistycznie. Które z nich zatem wybrać?

Choć często błędnie uważa się, że największa liczba ludności włada językiem angielskim, nie jest to prawda. Na pierwszym miejscu znajduje się język mandaryński, którym posługuje się 12,2% naszej populacji. Za nim plasuje się język hiszpański (6%) oraz właśnie angielski (4,6%).

Popularność tego ostatniego wynika z faktu, że w większości państw na świecie ich mieszkańcy władają nie tylko językiem ojczystym, ale również angielskim.

Pożyczka krótkoterminowa w —> SOLVEN<— umożliwia zapisanie się na kurs nauki dowolnego języka.

Czy warto uczyć się języków obcych?

Na to pytanie opowiedzieliśmy sobie już na samym początku. Przede wszystkim umiejętność komunikowania się jest przydatna podczas podróży. Świadomość, że nawet na końcu świata będziemy mogli zapytać o drogę lub poprosić o pomoc, gwarantuje nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się bardzo popularnym celem dla turystów i pracowników z zagranicy. Może się zatem okazać, że umiejętność posługiwania się językiem obcym wykorzystamy nie tylko w innym kraju, ale tuż za rogiem.

Coraz częściej firmy, w których pracujemy zatrudniają  obcokrajowców lub współpracują z zagranicznymi kontrahentami. Znajomość języków obcych w większości przedsiębiorstw jest zatem w ostatnim czasie koniecznością.

Jak pokazują powyższe przykłady, język obcy przydaje się w codziennym życiu, a to jaki wybierzemy zależy od wielu czynników.

Jednym z nich jest nauka w szkole. Przykładowo, jeśli uczyliśmy się w niej francuskiego, w dorosłym życiu często decydujemy się kontynuowanie nauki we własnym zakresie, aby posługiwać się nim w stopniu zaawansowanym.

Bodźcem bywa również fascynacja danym krajem, albo regionem. Chcąc zgłębić jego kulturę uczymy się ojczystej mowy mieszkańców.

Często główną rolę grają względy zawodowe. Otwarcie filii w innym kraju, ekspansja nowych rynków lub możliwość awansu po podniesieniu kwalifikacji sprawiają, że rozpoczynamy naukę konkretnego języka.

Pozostając w temacie lingwistyki, nie sposób nie wspomnieć o języku migowym. Ta  forma komunikacji jest bardzo popularna z dwóch powodów. Część z nas posługuje się nim ze względu na swoich głuchoniemych bliskich, inni, zatrudniają się jako tłumacze języka migowego. Osoby na tym stanowisku zarabiają nawet do 100zł za godzinę pracy, jest to zatem opłacalna profesja.

Niezależnie od tego naukę jakiego języka wybierzemy, aby pieniądze nie stały na drodze naszej edukacji, oferujemy zaciągnięcie krótkoterminowej pożyczki w —> SOLVEN <—

Jak szybko nauczyć się języka?

W Internecie znajdziemy liczne oferty kursów języków obcych, gwarantujące opanowanie ich w stopniu zaawansowanym w zaledwie w kilka tygodni. Takie obietnice powinniśmy potraktować z dużym dystansem, jednak istnieje kilka sposobów, które umożliwią nam efektywną naukę.

Jak bywa z przyswojeniem każdej innej umiejętności, również w przypadku nauki języka obcego, największą rolę odgrywa systematyczność. Najlepsi wykładowcy i najwymyślniejsze kursy nie pomogą nam w opanowaniu materiału, jeśli notatki otworzymy raz na kilka tygodni. Nawet parę minut dziennie poświęconych na naukę kilku słów w dłuższej perspektywie czasu przyniesie świetne rezultaty.

Pamiętajmy również o tym, aby do nauki podejść w sposób holistyczny. Nie koncentrujmy się zatem wyłącznie na słówkach lub wymowie. Pamiętajmy również o opanowaniu rozumienia ze słuchu oraz przede wszystkim konwersacjach, które są najlepszą metodą na przyswojenie języka obcego.

Gdzie uczyć się języka obcego?

Skoro mowa o konwersacjach, warto zastanowić się z kim i gdzie je przeprowadzać.  Najpopularniejsze są oczywiście kursy organizowane przez szkoły językowe. Zazwyczaj ich oferta jest bardzo szeroka, dzięki czemu bez względu na nasze preferencje znajdziemy coś dla siebie. Wykłady klasyfikowane są m.in. ze względu na poziom znajomości języka, wiek kursanta lub intensywność kursu. Część z nich uczy podstaw języka, inne przygotowują do egzaminów.

Dobrym sposobem na naukę są również korepetycje udzielane przez obcokrajowców, zarówno podczas spotkań na żywo, jak również przez komunikatory internetowe.

Ile kosztuje nauka języka?

Koszt nauki w szkole językowej zależy od wielu czynników tj. poziom zaawansowania, intensywność kursu czy wielkość grup. Ceny za semestr wahają się od 1000 do 5000zł.

Godzina konwersacji to natomiast koszt rzędu 100zł.

Podsumowanie

Nauka języka obcego to z pewnością wydatek, który w przyszłości się zwróci. Lepsze zarobki, możliwość nawiązania międzynarodowych znajomości, czy w końcu satysfakcja z własnego rozwoju to tylko niektóre z profitów. Pożyczka —> SOLVEN <— umożliwia zapisanie się na dowolnie wybrany kurs językowy, bez obaw o płynność finansową.