Jesień w pełni, zatem sezon na „nie zdążyłem zrobić formy na wakacje, ale schudnę do Sylwestra” możemy oficjalnie uznać za rozpoczęty. W tym internetowym żarcie kryje się wiele prawdy. Po letnim przestoju siłownie ponownie przeżywają prawdziwe oblężenie, bowiem Polacy starają się zrzucić zbędne kilogramy, będące wynikiem wakacyjnej dyspensy.

Osoby, które od dłuższego czasu dbają o swoją sylwetkę nie mają problemu z odnalezieniem się w sportowej rzeczywistości. Ale co z tymi, którzy na siłownię chcą wybrać się po raz pierwszy? Jakie zajęcia fitness będą dla mnie najlepsze? Który klub sportowy wybrać? Jak ćwiczyć, aby uzyskać najszybsze efekty? To tylko część pytań, jakie nasuwają się na myśl osobom początkującym. Poniższy tekst pomoże znaleźć odpowiedź na każde z nich.

Jaką siłownię wybrać?

Bardzo często zapisujemy się na siłownię, która znajduje się najbliżej naszego domu lub miejsca pracy. Szybki dojazd bardziej motywuje nas do podjęcia aktywności fizycznej. Nie powinno być to jednak najważniejsze kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze idealnego miejsca.

Aby słomiany zapał szybko nie minął, a zajęcia sprawiały przyjemność, wybierzmy siłownię, której oferta pokrywa się z naszymi potrzebami, preferencjami i zainteresowaniami.

Jeżeli lubimy taniec, idealny dla nas będzie klub, gdzie istnieje możliwość zapisania się na zumbę. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą obciążać stawów, powinny wybrać miejsce, w którym prowadzone są zajęcia jogi.

Ile kosztuje karnet na siłownię?

Bardzo ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje wiele czynników wpływających na cenę, począwszy od miasta, w którym mieszkamy, poprzez różnorodność oferty, na długości wykupionego abonamentu kończąc.

Najtańsze karnety oferują wyłącznie korzystanie ze sprzętów na siłowni, bez możliwości udziału w zajęciach dodatkowych tj. aerobik czy crossfit. Często w takim abonamencie liczba wejść do klubu jest ograniczona. Jego koszt waha się w granicach 50 zł za miesiąc.

Karnety open gwarantują nam natomiast możliwość udziału w dowolnych zajęciach znajdujących się w ofercie, a liczba wejść do siłowni jest nieograniczona. Za taki abonament musimy zapłacić od 100 do nawet tysiąca złotych miesięcznie.

Aby pieniądze nie grały roli przy wyborze idealnego karnetu, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—

Karty sportowe

Doskonałym rozwiązaniem są również karty sportowe, oferowane przez pracodawców w ramach pozapłacowych bonusów.

Zastępują one tradycyjne karnety na siłownię i umożliwiają udział w zajęciach w kilku tysiącach różnych placówek na terenie całego kraju.

Do najpopularniejszych należą karty Multisport, Benefit oraz OK system. Miesięczny abonament w zależności od wybranej opcji wynosi około 200 zł. O ile w przypadku pracownika koszt ten w całości lub w uzgodnionym zakresie pokrywa firma, o tyle za dodatkową kartę dla dziecka lub współmałżonka musimy zapłacić sami.

Niestety powyższe pakiety oferowane są wyłącznie dla klientów biznesowych i ich pracowników. Alternatywą jest jednak karta BeActive, działająca na podobnych zasadach i dostępna dla osób prywatnych.

Umożliwia ona udział w zajęciach w ponad 200 klubach na terenie całego kraju. W ofercie firmy znajdują się karnety w cenach od 20 do 100 zł miesięcznie.

Zakup dowolnej opcji bez nadwyrężenia budżetu umożliwi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN<—

Jak ćwiczyć na siłowni?

Kiedy już wybraliśmy idealny dla nas klub, zastanawiamy się, w jaki sposób i jak często ćwiczyć, aby w jak najkrótszym czasie uzyskać zamierzone efekty.

Najlepszym sposobem na efektywny trening jest wynajęcie trenera personalnego. Taka osoba nie tylko nauczy nas prawidłowej obsługi urządzeń znajdujących się na siłowni, ale po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu na temat naszego stanu zdrowia, dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, a także spersonalizowaną dietę.

Bardzo często kluby w ramach bonusu oferują pierwsze zajęcia z trenerem gratis. Warto jednak wykupić kolejne, aby kontrolować nasz progres, prawidłowość wykonywanych ćwiczeń, a w przypadku braku spodziewanych rezultatów lub odczuwanego dyskomfortu szybko zareagować i zmienić rodzaj aktywności.

Ile kosztuje trener personalny?

Podobnie jak w przypadku karnetów, koszt wynajęcia trenera jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników m. in. cennika siłowni, a  także miejscowości, w której klub się znajduje. Godzinny trening personalny to koszt w granicach od 100 do 200 zł.

Krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN<— umożliwi wykupienie zajęć z trenerem personalnym, będących gwarancją nie tylko większej efektywności, ale również bezpieczeństwa wykonywanych ćwiczeń.

Co jeść podczas treningów?

Jak powszechnie wiadomo, ładna sylwetka to w 30% zasługa ćwiczeń fizycznych i aż w 70% naszej diety. Co zatem jeść, aby spotęgować efekty treningów?

Co jeść przed ćwiczeniami?

Przede wszystkim pamiętajmy, aby zjeść posiłek najpóźniej trzy godziny przed treningiem. Pozwoli to uniknąć uczucia dyskomfortu oraz ciężkości podczas ćwiczeń. Dobrze, aby były to produkty o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli trenujemy rano możemy pozwolić sobie na większą ilość węglowodanów np. jogurt z bakaliami. Przed ćwiczeniami po południu lub wieczorem postawmy na posiłek mniej kaloryczny.

Co jeść po siłowni?

Po wysiłku fizycznym warto sięgnąć po produkty zawierające dużo białka i węglowodanów, które pozwolą nam naładować wewnętrzne akumulatory oraz uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach.

W większości siłowni znajdują się mini bary, w których możemy zakupić specjalne koktajle lub batony przeznaczone dla osób uprawiających intensywny wysiłek fizyczny.

Po powrocie do domu możemy natomiast przygotować sobie kanapki z razowego chleba, makaron lub brązowy ryż.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna to nie tylko kwestia ładnej sylwetki, ale również zdrowia. Treningi przeprowadzone pod okiem profesjonalistów dadzą szybkie rezultaty, a także są gwarancją bezpieczeństwa i zminimalizowania ryzyka urazów.

Pożyczka krótkoterminowa —> SOLVEN <— umożliwi wykupienie dowolnego karnetu, dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb.