Choć w głowach wielu z nas jeszcze szumią bąbelki sylwestrowego szampana, już teraz zastanawiamy się, ile w 2019 roku jest dni wolnych od pracy, kiedy w 2019 roku przypadają święta oraz długie weekendy.

Już dziś warto sprawdzić kalendarz wolnych dni w 2019 roku, aby jak najlepiej zaplanować wczasy i w taki sposób wypisać wnioski urlopowe, by maksymalnie wydłużyć wypoczynek.

W 2019 roku czeka nas aż 8 długich weekendów. Trzy z trzynastu świąt wypadają w niedzielę, dwa w poniedziałki, jedno we wtorek, dwa w środy, trzy w czwartki i dwa w piątki.

Dni wolne od pracy: styczeń 2019

Za nami pierwszy wolny dzień 2019 roku, czyli 1 stycznia. Jeżeli złożyliśmy wnioski urlopowe również na 31 grudnia 2018 oraz 2-4 stycznia, możemy liczyć na solidny odpoczynek, bowiem nasz długi będzie trwał aż 9 dni.

Jeśli tego nie zrobiliśmy, w tym miesiącu niestety nie możemy liczyć na więcej wolnego, gdyż święto Trzech Króli wypada w niedzielę.

 • 1 stycznia (wtorek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (niedziela) – Święto Trzech Króli

Ferie zimowe 2019

Dla najmłodszych okazją do dłuższego wypoczynku są oczywiście ferie zimowe. Właśnie w tym okresie często składamy wnioski urlopowe, aby móc wspólnie wyjechać na rodzinne zimowisko.

Kiedy w 2019 przypadają ferie zimowe?

Jako pierwsi z dni wolnych od szkoły będą mogli cieszyć się uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Oni swoje ferie zimowe rozpoczynają 14 stycznia. Tydzień później, 21 stycznia, dołączają do nich mieszkańcy województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego ferie zaczynają 28 stycznia, a z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego 11 lutego.

Opłacenie ferii zimowych dla naszych pociech lub rodzinnego wyjazdu na narty umożliwi krótkoterminowa pożyczka SOLVEN. Udzielana online przy minimum formalności, do 1000 zł całkowicie za darmo.

Wielkanoc 2019

Na kolejne dni wolne od pracy musimy czekać aż do kwietnia. Na przedłużony weekend możemy liczyć przy okazji Świąt Wielkanocnych, które w 2019 roku przypadają na 21 i 22 kwietnia.

 • 21 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
 • 22 kwietnia (poniedziałek) – Drugi dzień świąt wielkanocnych

Weekend majowy 2019

Nawet, jeśli nie zdecydowaliśmy się wydłużyć przerwy wielkanocnej dodatkowymi dniami urlopowymi, nie musimy się martwić, bowiem kolejne wolne czeka nas niecałe dwa tygodnie później. Mowa oczywiście o długim weekendzie majowym. W tym roku 1 maja będziemy świętować w środę, a 3 maja w piątek. Takie terminy dają nam duże pole do urlopowego popisu. Wystarczy bowiem wziąć wolne w poniedziałek 29 kwietnia, wtorek 30 kwietnia oraz czwartek 2 maja i możemy cieszyć się aż 9 dniami wolnymi od zawodowych obowiązków.

 • 1 maja (środa) – Święto Pracy
 • 3 maja (piątek) –Święto Trzeciego Maja

Boże Ciało: czerwiec 2019

Kolejna szansa na odpoczynek trafia się już 20 czerwca, czyli w Boże Ciało. Ponieważ, jak co roku, święto wypada w czwartek, wystarczy w piątek wziąć urlop, aby wydłużyć weekend do czterech dni.

 • czerwca (niedziela) – Zielone Świątki
 • czerwca (czwartek) – Boże Ciało

Dni wolne od pracy: sierpień 2019

Na podobny zabieg możemy zdecydować się przy okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które wypada w czwartek, 15 sierpnia. Jeżeli zdecydujemy się na piątek wolny od pracy, czekają nas aż cztery dni wypoczynku.

 • 15 sierpnia (czwartek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Listopad 2019: dwa długie weekendy

W listopadzie możemy liczyć na dwa długie weekendy. Wszystko za sprawą Wszystkich Świętych, które w tym roku wypada w piątek oraz Święta Niepodległości, które będziemy obchodzić w poniedziałek.

 • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (poniedziałek) – Narodowe Święto Niepodległości

Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester 2019

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia wypadają w środę oraz czwartek. Jeżeli zdecydujemy się na urlop 23, 24 i 27 grudnia, będziemy mieli do dyspozycji aż 9 dni wolnego. Nowy Rok natomiast będziemy witali w nocy z wtorku na środę. Wzięcie wolnego w czwartek i piątek wydłuża nam weekend aż do 5 dni.

 • 25 grudnia (środa) – Boże Narodzenie
 • 26 grudnia (czwartek) – drugi dzień Bożego Narodzenia

Jak wynika z powyższego artykułu, w tym roku czeka nas aż 114 dni wolnych od pracy, wliczając w to weekendy i święta. Ponadto do Sejmu trafił projekt ustawy, mającej na celu uchwalenie kolejnych dwóch dni Świąt: Wielkiego Piątku oraz wigilii Bożego Narodzenia.

Co robić w dni wolne od pracy?

To jak spędzimy swoje urlopy zależy głównie od ilości wolnych dni oraz pory roku. W ferie zimowe warto zaplanować rodzinny wyjazd w góry na narty. Jeśli nie przepadamy za niskimi temperaturami warto rozważyć wyjazd w cieplejsze miejsca. Niekoniecznie muszą być to egzotyczne kraje. Już południe Europy gwarantuje nam łagodniejszą aurę. Poza sezonem zarówno linie lotnicze jak również hotele oferują liczne promocje, w związku z czym mamy szansę zwiedzić niesamowite miejsca za niewielką cenę.

Długi weekend to dobra okazja do krótkiej wycieczki po Polsce lub odwiedzenia jednej z europejskich stolic.

Jeżeli natomiast święto wypada w środku tygodnia, a my nie zdecydowaliśmy się na wzięcie dłuższego urlopu, wolny dzień daje nam okazję do naładowania akumulatorów. Nie mamy tu jednak na myśli całodziennego wylegiwania się w łóżku. Dobrym pomysłem jest zastrzyk adrenaliny w postaci skoku ze spadochronem lub lotu paralotnią. Jeżeli nie przepadamy za takimi ekstremalnymi doznaniami, dobrym pomysłem może być dzień spędzony w SPA.

Podsumowanie

W bieżącym roku czeka nas wiele okazji do odpoczynku. Przy odpowiednim rozplanowaniu urlopów możemy je znacząco wydłużyć. Abyśmy nie musieli spędzać wolnych dni w domu, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka SOLVEN. To dodatkowa gotówka aż do 8000 zł przy minimum formalności. Dzięki niej możemy wraz z bliskimi wybrać się w wymarzoną podróż, przeżyć niezapomnianą przygodę lub spełnić wszystkie, nawet najbardziej szalone marzenia i plany.