To już pewne, JP Morgan – największy amerykański bank otworzy jeden ze swoich głównych oddziałów w Polsce. Zachwytów z takiego obrotu spraw nie kryje wicepremier oraz minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Co otwarcie takiej placówki oznacza jednak dla nas?

Finansowy gigant otwiera główne biuro w Warszawie

Trwająca ponad pół roku repolonizacja należącego do włoskiej grupy UniCredit banku Pekao była według wielu demonstracją kursu obranego przez obóz rządzący. Polski kapitał w bankowości miał odgrywać coraz większą rolę, za co dowód można było uznawać fakt, iż w rękach państwa znalazły się dwa największe banki w kraju. Raptem kilka tygodni później wicepremier Mateusz Morawiecki po powrocie z wizyty w Stanach Zjednoczonych z dumą ogłasza, że jeden z największych banków na świecie JP Morgan otworzy w Polsce swój kluczowy oddział. Opinia publiczna, jak zawsze w takich wypadkach, podzieliła się na dwa obozy – zwolenników oraz przeciwników tego przedsięwzięcia.

Wicepremier nie kryje radości

Pierwsi z nich podkreślają, że Amerykanie doceniają Polskę, którą traktują jako wartościowego partnera. Nie przejmują się jednocześnie sytuacją polityczną nad Wisłą oraz słabną pozycją Polski w Unii Europejskiej. Wicepremier Morawiecki zwracał uwagę na fakt, że gdy JP Morgan rozpoczynał działalność na Filipinach to od razu stworzył 3 tys. miejsc pracy.

Dziś to jest 23 tys. miejsc pracy i myślę, że tak będzie też w Polsce w ciągu 5-7 lat – stwierdził wicepremier. „Oferujemy znakomitych inżynierów, informatyków, co jest doceniane przez instytucje finansowe, takie jak JP Morgan

To właśnie specjaliści wymienieni przez Morawieckiego mają być głównymi beneficjentami funkcjonowania banku w Polsce:

– Działalności, o których rozmawialiśmy właśnie z tym bankiem, podobnie jak wcześniej w Londynie z Goldman Sachs i innymi wielkimi instytucjami, to głównie jest wsparcie procesów w zakresie zarządzania ryzykiem, kredytami, projektami – czyli kompetencje techniczne, inżynierskie, informatyczne – podkreślił wicepremier.

Druga strona medalu

Nie brakuje jednak również głosów krytyki. Jedna z najbardziej zasłużonych instytucji dla edukacji wolnorynkowej w Polsce, Centrum im. Adama Smitha ostrzega, że to JP Morgan zachwiał bankowością w USA 10 lat temu, a tym samym maczał palce w największym kryzysie gospodarczym porównywanym do tego z dwudziestolecia międzywojennego.

Należy również pamiętać, że aktywa JP Morgan wynoszą 2,5 bln dolarów i są wielokrotnie większe niż polskie PKB, czy możliwości NBP. Tym samym zasadne wydają się być obawy, że bank może – niekoniecznie celowo – zdestabilizować polską gospodarkę.

JP Morgan Chase jest największym bankiem w USA oraz trzecim pod względem wartości aktywów na świecie. Wraz z Bank Of America, Citigroup i Wells Fargo należy do tzw. wielkiej czwórki, która posiada razem niemal 40 proc. wszystkich depozytów w Stanach Zjednoczonych. W Warszawie JP Morgan ma zatrudnić około 2,5 tys. osób.