4 października wszystkie kalendarze przypominają nam o Światowym Dniu Zwierząt. Święto zostało ustanowione w 1931 roku i jego celem od lat jest zmiana zachowania ludzi w stosunku do stworzeń, które udomowiliśmy.

 

Tytuł tego artykułu nie bez powodu nawiązuje do „Małego Księcia” autorstwa Antoine de Saint-Exupéry. W książce główny bohater – Mały Książe – zaprzyjaźnia się z lisem, oswaja go i „staje się za niego odpowiedzialny”. Bardzo dawno temu ludzie dla własnych celów udomowili kilka gatunków zwierząt, które miały za zadanie spełniać określone funkcje – pies miał strzec posiadłości, pomagać w polowaniach, kot polować na gryzonie, pozostałe zwierzęta dostarczały pożywienia i skór. Dzikie instynkty tych stworzeń stopniowo zanikały, a osobniki różnych gatunków zostały nauczone życia z człowiekiem do tego stopnia, że stały się naszymi pupilami i nierzadko stworzeniami traktowanymi jak członek rodziny. I tak właśnie na przestrzeni lat człowiek stał się za te gatunki odpowiedzialny.

Jak powinna objawiać się odpowiedzialność człowieka za zwierzęta?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, żeby zminimalizować liczbę zwierząt niechcianych. Udomowione zwierzę żyjące dziko nie radzi sobie tak dobrze, jak zwierzę przystosowane do życia na łonie natury i cierpi. Problem bezpańskich zwierząt jest wynikiem ich rozmnażania się na dużą skalę. Na szczęście znalazło się na to lekarstwo – w wielu miastach w Polsce można już za darmo poddać swojego pupila zabiegowi kastracji czy sterylizacji. Dzięki takim działaniom z roku na rok spada liczba zwierząt bezpańskich. Wolnożyjące psy czy koty powinny zawsze trafiać do schronisk, gdzie mają szansę znaleźć kochający dom i zaznać opieki. Dbać o to powinniśmy też dla własnego bezpieczeństwa – niestety bezpańskie zwierzęta mogą być nosicielami chorób i zdarza się, że mogą być dla nas zagrożeniem, gdyż przestraszone i często krzywdzone przez człowieka mogą zaatakować. Zwierzęta w schroniskach przechodzą przez okres kwarantanny, następnie mają zapewnioną opiekę przez pracowników i wolontariuszy wraz z socjalizacją, nauką podstawowych komend i dalej idąc – szansą na znalezienie domu. Obowiązkiem każdej takiej placówki jest też sterylizacja i kastracja zwierzęcia, co zapobiega ich rozmnażaniu się. Dlatego zawsze widząc bezpańskiego psa czy kota powinniśmy wezwać odpowiednie służby.

Jak pomóc schronisku dla zwierząt?

Pomagać można na wiele sposobów – wiele osób pomaga finansowo schroniskom i fundacjom zajmującym się zwierzętami, można też zaangażować się w wolontariat lub poprowadzić zbiórkę rzeczy, która wesprze zwierzęta. Można działać lokalnie – dbać o ptaki w parku karmiąc je odpowiednim pokarmem, edukować, pomagać doraźnie. Wiele szkół co roku prowadzi zbiórki rzeczy dla bezdomnych zwierząt, ucząc tym samym dzieci odpowiedzialności i uświadamiając je czym jest schronisko i jakie zwierzęta się w nim znajdują.

Od jakiegoś czasu śledzimy działalność jednej z grup promujących adopcję psów – Droga do domu – psie adopcje – której zadaniem jest szukanie domów psom ze Schroniska dla Bezdomnych zwierząt „Na Paluchu”. Jak widać warszawskie schronisko i jego wolontariusze nie ograniczają się do opublikowania kilku zdjęć w internecie wraz z opisem psa. Podopieczni tego schroniska wraz z wolontariuszami uczestniczą w wielu akcjach miejskich takich jak np. Adoptuj Warszawiaka, Warszawski Dzień Zwierząt, Ekopiknik czy bieg charytatywny Zabierz piesia do Międzylesia. Dzięki prężnej organizacji wolontariusze i opiekunowie mogą sprawdzić nie tylko jak pies zachowuje się w warunkach schroniskowych, ale również jak radzi sobie w komunikacji miejskiej, pośród tłumów ludzi w mieście, jak zachowuje się w lesie itp. Jak się okazuje, czasem jest to jedyna możliwość żeby sprawdzić czy pies potrafi np. chodzić po schodach, których akurat w schronisku nie ma lub czy lubi i potrafi pływać. A przy okazji zwierzęta mają zdjęcia wykonywane przez profesjonalnych fotografów jak Falkosky Pet Photography – co zwiększa ich szanse na znalezienie domu.

Co robi wolontariusz?

Przyglądając się przez dłuższy czas grupie „Droga do domu – psie adopcje” dowiedzieliśmy się też jak wygląda praca wolontariusza w schronisku, który przecież poświęca swój wolny czas żeby pomagać zwierzakom. Przede wszystkim są to spacery i nauka podstawowych komend. Wolontariusze także kąpią i czeszą swoich podopiecznych, obserwują ich stan zdrowia, do ich obowiązków należy również najważniejsza misja – znalezienie zwierzakom najlepszego domu z możliwych – w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe bez mediów społecznościowych takich jak facebook czy instagram.

 

Niestety większość polskich schronisk nie działa jak to warszawskie. Ludzie obawiają się pomagać w takich miejscach, więc w schroniskach nie ma aż tylu wolontariuszy. Nawet jeśli znajdą się ludzie chętni pomagać, to placówkom brakuje wystarczających środków. Dlatego pamiętajmy o tych miejscach częściej niż tylko z okazji Światowego Dnia Zwierząt i oferujmy swoją pomoc – czasem wystarczy udostępnienie zwierzaka szukającego domu w mediach społecznościowych – informacja o tym, że szuka domu dociera do większej liczby odbiorców więc zwiększa się szansa na znalezienie mu właściciela.

Pudelek czy kundelek?

Dlaczego warto adoptować kundelka? O wdzięczności zwierząt adoptowanych ze schroniska słyszał chyba każdy. Kiedy pies zamienia schroniskowy beton na wygodne legowisko w domu czy mieszkaniu, zmienia się nie do poznania. Przede wszystkim dlatego, że wolontariusze i opiekunowie w schroniskach dzielą swoją uwagę na setki zwierzaków. „Adopciaki” mają człowieka dla siebie i nowy właściciel poświęca im czas, skupia na nich swoją uwagę, zabiera na spacery po kilka razy dziennie, staje się dla czworonoga całym światem.

 

Drogi czytelniku, jeśli nadejdzie taki moment, że zdecydujesz się na posiadanie zwierzęcia, zanim kupisz „pudelka” sprawdź koniecznie, czy zwierzę, które możesz pokochać nie czeka na Ciebie, wypatrując przez kraty kojca. Adoptować w dzisiejszych czasach można niemal każde zwierzę – od żółwia, kota, szczura i psa, po konia i krowę. Jeśli nie możesz lub nie chcesz posiadać zwierzęcia – pomagaj udostępniając. Internet pomógł już tysiącom stworzeń. Edukuj znajomych – być może nie wiedzą, że mogą pomagać lub nie wiedzą jak. Pamiętaj, aby być odpowiedzialnym za to, co oswoiłeś i dać dom tym, którzy potrzebują go najbardziej.