Życie to sztuka wyborów. Codziennie stawiani jesteśmy przed różnego rodzaju dylematami. Decyzje mogą być proste, jak chociażby wybór koloru koszuli do pracy lub bardziej skomplikowane, np. zakup auta. Niezależnie od tego, czy nabywamy nasz pierwszy samochód, czy będzie to kolejny użytkowany przez nas pojazd, musimy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Jakie auto kupić? Salony, komisy i giełdy samochodowe kuszą potencjalnych nabywców setkami okazyjnych ofert.
Którą z nich zatem wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Co brać pod uwagę przy zakupie auta?

Budżet

Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę budżet, którym dysponujemy. Określając kwotę, jaką możemy wydać znacznie zawężamy liczbę ogłoszeń.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba sztywno trzymać się określonych ram finansowych. Może bowiem okazać się, że trafiliśmy na ofertę, która co prawda przekracza nasz budżet, jednak jest na tyle okazyjna, że opłaca się nad nią pochylić. Często zdarza się, że właściciel pilnie potrzebuje gotówki, dlatego sprzedaje auto za cenę znajdującą się znacznie poniżej jego wartości. Co prawda cena samochodu będzie wyższa niż zakładaliśmy, jednak nie zawsze trafia się okazja, kiedy na bardzo dobrych warunkach możemy nabyć wymarzony pojazd, na który normalnie nie byłoby nas stać. [W takim wypadku warto zwiększyć nasz budżet i podjąć decyzję o wzięciu pożyczki w —>  SOLVEN <—]

Nadwozie i wielkość bagażnika

Musimy również zastanowić się, kto będzie z tego auta korzystał. Jeśli przeznaczone jest tylko dla nas śmiało możemy pokusić się o zakup coupe. Jeśli zamierzamy podróżować z całą rodziną warto wybrać kombi lub minivana. Jesteśmy fanami przemierzania bezdroży i odkrywania nieznanych szlaków? Zatem idealnym towarzyszem naszych podróży będzie SUV. Prowadzimy firmę? Może zamiast kupować samochód osobowy warto zastanowić się nad autem dostawczym. Nie tylko przewieziemy nim towar, ale również bez problemu zapakujemy do niego walizki na urlop a w razie potrzeby przetransportujemy znajomym meble podczas przeprowadzki. Wachlarz możliwości jest nieograniczony. Musimy tylko zastanowić się, jakie auto będzie pasować do naszego stylu życia.

Rodzaj i pojemność silnika

Przy wyborze samochodu warto wziąć pod uwagę również rodzaj i pojemność silnika. Każdy z nich ma bowiem swoje wady i zalety. Benzynowe spalają więcej, jednak koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku diesla. Większy silnik to lepsze osiągi, jednak również wyższe spalanie. Podobnie jak w przypadku nadwozia, także w tej kwestii musimy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach i przez kogo auto będzie eksploatowane.

Koszty eksploatacji

Kupić samochód to jedno a utrzymać go to drugie. Nabywając auto musimy wziąć również pod uwagę koszty jego eksploatacji. Kluczowe znaczenie mają tu cena serwisu, napraw oraz koszt części zamiennych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poczytać opinie innych użytkowników wybranego przez nas modelu.

 

Nowy czy używany?

Choć na naszej liście to kryterium umieściliśmy na końcu, jest to jedna z najważniejszych kwestii, jaką biorą pod uwagę osoby kupujące auto. I słusznie, nie jest tajemnicą, że samochód w momencie opuszczenia salonu traci na wartości. Czy zatem warto płacić więcej, jeśli identyczny pojazd z tego samego rocznika, możemy kupić na rynku wtórnym po niższej cenie? Oczywiście również tutaj, każdy wybór posiada swoje plusy i minusy.

Nowe auto to pewność, że nabywamy bezawaryjny, gotowy do jazdy samochód. To również kilkuletnia gwarancja, w ramach której bezpłatnie usuniemy ewentualne usterki. Nie zapominajmy jednak, że owa gwarancja wymusza na nas konieczność przeprowadzania przeglądów w autoryzowanych serwisach, co wiąże się z pewnymi kosztami.

Samochody używane natomiast dłużej trzymają swoją wartość. Polecane są szczególnie świeżo upieczonym kierowcom lub osobom, które nabywają swoje pierwsze auto. Warto przez kilka lat potrenować umiejętności na tańszym modelu, aby w późniejszym czasie bardziej świadomym swoich potrzeb kupić samochód prosto z salonu.

O ile kupując auto z salonu nie musimy się martwić jego stanem technicznym, o tyle w przypadku auta używanego sprawa nie jest już taka prosta.  Jak zatem sprawdzić, czy sprzedawca nie chce nas oszukać, a dane techniczne zawarte w ofercie pokrywają się z rzeczywistym stanem pojazdu?

Jak sprawdzić VIN samochodu?

Najwięcej informacji o historii auta dostarczy nam jego numer VIN, będący unikatowym oznaczeniem konkretnego egzemplarza, nadawanym przez producenta. Nazywany również numerem nadwozia znajduje się w zarówno w dowodzie rejestracyjnym samochodu, jak również na progu przednich drzwi lub przedniej ścianie pojazdu. W Internecie znajdziemy wiele stron, na których przy pomocy VIN z łatwością sprawdzimy dane o pojeździe, począwszy od daty produkcji, poprzez przeglądy, na informacji o stłuczkach kończąc. Podstawowe dane uzyskamy za darmo, za bardziej szczegółowy raport będziemy jednak musieli zapłacić. Z pewnością warto w niego zainwestować, aby uzyskać pełen wgląd w historię pojazdu a co się z tym wiąże możliwość weryfikacji zawartych w ogłoszeniu informacji. Pełny raport VIN to wydatek rzędu 40-100 zł.

Jak sprawdzić przebieg auta?

Cofanie licznika jest jednym z najczęściej spotykanych przykładów nieuczciwych praktyk, jakich dopuszczają się sprzedawcy aut. Bardzo często w ofercie widnieje adnotacja, że pojazd służył wyłącznie do robienia niedzielnych zakupów w pobliskim sklepie, podczas gdy tak naprawdę pokonano nim setki tysięcy kilometrów. Jak zatem sprawdzić faktyczny przebieg samochodu? Taką informację najłatwiej sprawdzić po wspomnianym wcześniej numerze VIN. Niestety przebieg określany jest na podstawie tego, co odczytał diagnosta podczas badania. Danych tych nie można zatem uznać za stuprocentowo wiarygodne.  Informacje o pojeździe uzyskamy także w autoryzowanej stacji obsługi danej marki. Badanie często jednak wyklucza samochody sprowadzone z zagranicy i może zostać przeprowadzone wyłącznie w obecności obecnego właściciela. Jego koszt waha się od 200 do 500 zł. Jeśli jesteśmy przekonani do jakiegoś auta, z pewnością jest to kwota, którą warto zainwestować, aby mieć pewność, że nie kupujemy kota w worku.

Informacje o przebiegu pojazdu może dostarczyć również zamontowana w nim elektronika. Pompa hamulcowa, stacyjka, to tylko niektórych elementów, jakie „zapamiętują” czynności wykonywane przez poprzednich kierowców. Możemy z nich wywnioskować, jak często uruchamiano silnik lub użyto pedału hamulca. Jak podają statystyki, kierowca średnio przyciska go dwa razy podczas każdego kilometra jazdy. Posiadając odpowiednie dane, w łatwy sposób możemy wyliczyć szacunkowy przebieg.

Nie zapominajmy również o najłatwiejszej metodzie, mianowicie dokładnemu sprawdzeniu wnętrza samochodu. Przetarta tapicerka, zniszczona kierownica, porysowana deska rozdzielcza – to dowody na to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z autem z dużym przebiegiem.

Ubezpieczenie samochodu

Gratulacje! Właśnie nabyliśmy wymarzony samochód. Zanim zaczniemy pokonywać nim kolejne trasy, czeka nas dopełnienie kilku obowiązków formalnych.  Jednym z nich jest ubezpieczenie auta. W Polsce istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń: obowiązkowe i dobrowolne. Do tych pierwszych należy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, wypłacane w formie odszkodowania osobom pokrzywdzonym w wypadkach m.in. koszty naprawy pojazdu lub rehabilitacji.  Ubezpieczenie OC samochodu sprawdzane jest podczas kontroli drogowych. Jego brak skutkuje nałożeniem wysokich kar finansowych. Polisa OC przejmowana jest od poprzedniego właściciela wraz z nabyciem samochodu.

Do ubezpieczeń dobrowolnych należy m.in. Autocasco, które zapewnia właścicielowi odszkodowanie m.in. w przypadku kradzieży lub zniszczenia samochodu.  Należy pamiętać, że AC wygasa wraz z momentem sprzedaży auta.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Cena jaką zapłacimy uzależniona jest od szeregu czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. parametry samochodu, wiek kierowcy a nawet jego miejsce zamieszkania. Ubezpieczenie OC to wydatek rzędu 500-1500. Pamiętajmy jednak, że za bezszkodową jazdę możemy liczyć na zniżki.

Cena Autocasco zależy od wartości pojazdu oraz zakresu ochrony.  W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych koszty są porównywalne do OC i wahają się w przedziale od kilkuset złotych do półtora tysiąca.

Aby wybrać najkorzystniejszą opcję warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, porównującego oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Jak zarejestrować samochód?

Niezależnie od tego czy nabywamy nowe auto czy kupujemy pojazd używany, mamy obowiązek jego zarejestrowania w Starostwie Powiatowym. W przypadku samochodu z salonu w momencie zakupu otrzymujemy komplet potrzebnych dokumentów. Rejestrując auto z rynku wtórnego, musimy zadbać o to sami. Do wniosku o rejestrację należy dołączyć dokument tożsamości, dowód własności, dowód rejestracyjny (gdy auto było wcześniej rejestrowane), kartę pojazdu (jeśli była wydana) a także obecne tablice rejestracyjne.

Do momentu wydania właściwego dowodu rejestracyjnego, będziemy się posługiwać dokumentem tymczasowym. Czas oczekiwania wynosi ok. miesiąca. Po tym okresie możemy odebrać nasz dowód. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą polisę OC. Bez niej nowy dowód nie zostanie nam wydany.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu

Rejestracja samochodu to wydatek nie przekraczający 200 zł, na który składają się: tablice rejestracyjne (80 zł), dowód rejestracyjny (54 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł), nalepka kontrolna (18,50 zł), opłaty ewidencyjne (2 zł) oraz pełnomocnictwo (17 zł), jeśli jesteśmy współwłaścicielem.

Jeśli auto sprowadzone jest spoza UE, musimy doliczyć koszt karty pojazdu (75 zł), tablice czasowe (60 zł), tłumaczenia przysięgłe dokumentów (ok. 100 zł) oraz płatną u urzędzie celnym akcyzę, stanowiącą określony procent wartości auta.

Dodatkowo,  jeśli zamarzą nam się spersonalizowane tablice musimy liczyć się z wydatkiem 1000 zł.

Podsumowanie

Rynek sprzedaży samochodów nasycony jest setkami tysięcy ofert. Na to, którą wybierzemy, wpływ mają wyłącznie nasze osobiste preferencje. Niezależnie od tego, na jakie auto się zdecydujemy pamiętajmy o jednym. Być może kusi nas to, aby wybrać podejrzanie tanią ofertę, albo wykluczyć z kosztów zakupu wydatki związane ze sprawdzeniem pojazdu. Nie zapominajmy jednak, że na samochodzie nie warto oszczędzać. Jest to zakup, który posłuży nam przez długie lata. A to, co potencjalnie wydaje się tanie i korzystne, często w późniejszym czasie naraża nas na dodatkowe koszty. Jeśli potrzebujemy ekstra gotówki, z pomocą przychodzi pożyczka w —> SOLVEN <— Jej zaciągnięcie jest nawet szybsze i łatwiejsze, niż znalezienie interesującej nas oferty sprzedaży samochodu. Pamiętajmy, że obie te kwestie możemy załatwić nie wychodząc z domu.