Koniec października to doskonały czas na zakup roweru. Właśnie teraz sklepy rozpoczynają wyprzedaże, dzięki czemu możemy nabyć wymarzone dwa kółka w bardzo atrakcyjnych cenach.

Rower miejski czy rower górski? Jaka ilość przerzutek? To tylko niektóre z pytań jakie nasuwają nam się przed zakupem.

Rodzaje rowerów

Jeżeli szukamy środka transportu, którym ominiemy korki, powinniśmy rozważyć zakup roweru miejskiego. Co prawda nie rozwijają one wielkich prędkości, ale są bardzo lekkie i zwinne, co ułatwia poruszanie się w zatłoczonych miejscach. Modele te posiadają specjalną przerzutkę w tylnej piaście, umożliwiającą zmianę biegów nawet kiedy rower się nie porusza.

Rowery górskie przeznaczone są do jazdy w terenie. Dzięki grubym oponom, masywnej ramie oraz amortyzatorom doskonale sprawdzają się na górskich szlakach. Choć stworzone zostały z myślą o trudno dostępnych bezdrożach, świetnie zdają egzamin również w miejskiej dżungli.

Rowery szosowe, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do poruszania się po drogach asfaltowych. Wykorzystywane głównie do jazdy na czas, dzięki umieszczonej nisko i wygiętej kierownicy, wymuszają przyjęcie aerodynamicznej pozycji, co umożliwia osiąganie dużych prędkości.

Połączeniem powyższych dwóch modeli jest rower trekkingowy. Jest on lżejszy od górala i ma węższe opony. Umożliwia też zajęcie wygodniejszej pozycji niż w przypadku szosówek. Tego typu rowery doskonale sprawdzą się podczas długich wycieczek.

Na rynku znajdziemy również modele tj. BMX, Fatbike, Dirt czy Cruiser. Ich nabywcami są jednak głównie zawodowcy oraz wyczynowcy.

Aby finanse nie stanowiły przeszkody w zakupie idealnego roweru, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—

Jak dobrać rower?

Kupując rower powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na długość ramy. Jej odpowiedni rozmiar różni się w zależności od wybranego modelu. Aby dobrać właściwy, musimy zmierzyć długość naszej nogi od wysokości krocza do stopy.

Liczbę sentymentów mnożymy x0,57 w przypadku roweru górskiego, x0,67 szosowego oraz x063 trekkingowego. Uzyskany wynik to właśnie długość ramy wyrażonej w centymetrach, która jest odpowiednia dla naszego wzrostu. Jeżeli producent stosuje cale, liczbę tą podzielmy przez 2,54.

W przypadku miejskich dwukołowców sprawa jest znacznie prostsza, a wielkość ramy dostosowuje się po prostu do naszego wzrostu. Pod uwagę brana jest uniwersalna skala, wg, której osoby mierzące 160-165cm powinny wybierać ramę o długości 16-18 cali, 165-170cm 18-20 cali itd.

Kupując rower dla dziecka zwróćmy uwagę na to, czy zsiadając z niego łatwo dosięga do podłoża. Dla najmłodszych wybierzmy model bez pedałów. Siedząc na siodełku maluch odpycha się nogami, ucząc się w ten sposób jak zachować równowagę. Pociechom, które ukończyły cztery lata, o wzroście większym niż 90 cm, możemy sprezentować rower z pedałami. Zacznijmy od ramy o długości 11 cali, w kolejnych rowerach zwiększając jej rozmiar wraz ze wzrostem dziecka.

Zakup idealnego roweru dla dziecka umożliwi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Ilu jest rodziców, tak wiele istnieje idealnych metod nauki. Niektórzy preferują zainstalowanie bocznych kółeczek, inni metodę na kija. Niestety uniwersalny sposób nie istnieje. Ważne, aby obserwować malucha, sprawdzić czy do nauki podchodzi z entuzjazmem czy raczej ze strachem.

Najważniejsza jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Podczas pierwszych prób wybierzmy równe podłoże, bez wystających kamieni. Dziecku obowiązkowo załóżmy kask oraz nałokietniki i nakolanniki. Tak przygotowani możemy wspólnie rozpocząć rowerową przygodę.

Co daje jazda na rowerze?

Rower to nie tylko środek transportu, ale przede wszystkim dokonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu.

Ten rodzaj aktywności fizycznej ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Poprawia wydolność, ogranicza ryzyko chorób układu krążenia, a także wzmacnia mięśnie. Pomaga też zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać idealną sylwetkę.

Jeżdżąc rowerem oszczędzamy czas i pieniądze. Nic tak dobrze nie sprawdzi się na zakorkowanych ulicach miast jak dwa kółka. Przemieszczając się w ten sposób nie musimy też płacić za bilety ani benzynę. Dodatkowo dbamy o środowisko.

Co ważne wysiłek fizyczny aktywuje produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia.

Ile kosztuje rower?

Na cenę roweru wpływa wiele czynników: model, marka, materiały z jakich jest wykonany, liczba przerzutek czy dodatkowe komponenty  np. amortyzatory.

Chcąc kupić dobry sprzęt, który nie będzie się psuł co kilka miesięcy, musimy liczyć się z kosztami rzędu 1000 – 4000zł.

Jeśli finanse są przeszkodą w zakupie idealnego roweru, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—

Niestety rowery często padają łupem złodziei. Są kradzione zarówno z piwnic bloków, jak również sprzed sklepów na ruchliwej ulicy i często bardzo trudno je odzyskać.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Dobrym pomysłem są  łańcuchy. Do ich niewątpliwych zalet należy łatwość zapinania oraz możliwość zwinięcia i przetransportowania np. w plecaku. Problematyczny może się okazać ich duży ciężar. Są zdecydowanie skuteczniejsze od popularnych linek, których zdjęcie zajmuje złodziejowi dosłownie chwilę. Dobrym rozwiązaniem są też U-locki, zapięcia przypominające kształtem kłódkę. Stal, z której są zrobione stanowi solidne zabezpieczenie przed kradzieżą.

Nie zapominajmy też o kołach. Specjalne blokady nie tylko uniemożliwiają ich kradzież, ale również odjechanie na rowerze.

Niezależnie od tego, ile kosztował nasz rower, na zabezpieczeniach nie powinniśmy oszczędzać. Tanie blokady to najczęściej atrapy, które  nie spełniają swoich funkcji, co może skutkować utratą naszych dwóch kółek.

Podsumowanie

Rower to najczęściej zakup na lata. Musi być więc przemyślany. Wszak w grę nie wchodzi tylko funkcjonalność, ale również nasze bezpieczeństwo. Krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <— umożliwi zakup dowolnego modelu bez nadwyrężania budżetu.