Każdego roku, 10. sierpnia obchodzimy Dzień Przewodnika i Ratownika Górskiego. Data ta została wybrana nieprzypadkowo, bowiem tego dnia przypadają również imieniny św. Wawrzyńca, patrona przewodników i ratowników. Niestety sami zainteresowani nie mają czasu na świętowanie, bowiem właśnie 10. sierpnia organizowane są liczne wycieczki i wyprawy na szczyty, pod okiem zawodowców. Aby praca przewodników była przyjemniejsza, a ratownicy musieli rzadziej interweniować, podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać aby górska wycieczka była bezpieczna oraz jak się do niej przygotować. Natomiast, jeśli ktoś z górami wiąże swoje plany zawodowe, przedstawiamy kilka informacji o tym, jakie warunki należy spełnić, aby w przyszłości pracować jako ratownik lub przewodnik.

Jak zostać ratownikiem górskim? 

Choć jest to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca, a ratownicy niejednokrotnie narażają własne życie ratując innych, nie brakuje chętnych chcących nieść pomoc turystom w opresji. 

Aby zostać ratownikiem TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), należy ukończyć specjalny kurs, którego zwieńczeniem jest egzamin obejmujący test sprawnościowo – kondycyjny, znajomość topografii Tatr Polskich i terenów przygranicznych, umiejętność jazdy na nartach, umiejętność asekuracji i autoratownictwa oraz znajomość historii i Statutu TOPR. Na kurs przyjmowane są najczęściej osoby w wieku od  18 do 22 lat.

Podobne zasady obowiązują w przypadku ratowników GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). Z tą różnicą, że pożądany wiek kandydatów to 18-35 lat. Wymaga się od nich również znajomości regionu, w którym mieszkają i będą chcieli pracować. 

Jak zostać przewodnikiem górskim? 

Choć praca przewodnika nie jest tak niebezpieczna jak górskiego ratownika, to również wymaga odpowiedniej wiedzy, sprawności i umiejętności. Wszak wychodząc w góry z turystami, przewodnik bierze za nich odpowiedzialność, a w razie wypadku musi umieć udzielić pierwszej pomocy.  

Aby móc przystąpić do kursu, należy mieć ukończone 18 lat, posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz zaświadczenie o niekaralności, a także cieszyć się nienagannym zdrowiem. 

Ile kosztuje kurs przewodnika górskiego? 

Ceny kursów wahają się w granicach od 1000 zł do 3000 zł. 

Chciałbyś wziąć udział w kursie, jednak brakuje Ci pieniędzy? Nic straconego. Z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka udzielana przez Internet.

W SOLVEN możesz otrzymać pożyczkę do 8000 zł z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania równą 1972,17%. Jeżeli z pewnych względów nie uda Ci się zwrócić gotówki w ustalonym czasie, możesz wnioskować o przedłużenie terminu spłaty nawet o 30 dni. Wszystkie koszty znajdziesz w umowie, nie musisz się zatem obawiać żadnych ukrytych opłat. Przy minimum formalności bez konieczności wychodzenia z domu!

szybka-pozyczka-online-zloz-wniosek-SOLVEN-blogJak przygotować się na wycieczkę w góry? 

Ich majestatyczne piękno i zapierające dech w piersiach widoki, co roku przyciągają na szlaki niezliczone rzesze turystów. 

Niezależnie od tego, czy regularnie wspinamy się na górskie szczyty, czy ostatnio w górach byliśmy jeszcze na wycieczce szkolnej, warto solidnie przygotować się do takiej wyprawy, aby na szlaku nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka. 

Wycieczka w góry – jak zaplanować trasę? 

Przede wszystkim mierzmy siły na zamiary. Jeżeli nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia, zrezygnujmy z najtrudniejszych szlaków. Pamiętajmy, aby trasę dostosować do najsłabszych uczestników wyprawy. 

Nie zapominajmy, że szacunkowy czas przebycia danej trasy, to tylko średnie wyliczenia matematyczne. Fakt, że w przewodniku na pokonanie danej trasy przewidziano 5 godzin, wcale nie oznacza, że taki czas będzie wystarczający dla nas. 

Pod uwagę weźmy również porę roku, pamiętając o tym, że jesienią zmrok zapada dużo wcześniej niż latem. Trasę obierzmy w taki sposób, aby ze szlaku zejść jeszcze przed zachodem słońca. 

Górska wyprawa, a pogoda 

Zanim wyruszymy w góry, dokładnie sprawdźmy warunki pogodowe. Oprócz zwykłej prognozy, warto zapoznać się także z komunikatami wydawanymi przez służby ratownicze.

Takie informacje nie tylko pozwolą nam ustalić, jakie rzeczy musimy spakować do plecaka, ale pomogą w wybraniu odpowiedniej trasy. Wszak zdobywanie górskich szczytów podczas silnego wiatru lub w strugach deszczu z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. 

Nie zapominajmy również, że w górach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Dlatego prognozę sprawdźmy nie tylko dzień przed wyprawą, ale również w dniu, w którym wyruszamy na górskie szlaki. Jeżeli warunki nie są sprzyjające, warto rozważyć przesunięcie naszej wyprawy na inny termin. 

Wyprawa w góry – o czym pamiętać? 

Wyruszając w góry pamiętajmy o tym, aby poinformować kogoś bliskiego lub personel schroniska o miejscu, do którego zmierzamy oraz o zaplanowanej przez nas trasie. W naszym telefonie musi się również znaleźć numer ratunkowy GOPR lub TOPR. Warto także zainstalować aplikację Ratunek, która w razie potrzeby wezwie pomoc i poda naszą dokładną lokalizację. 

Co spakować w góry? 

Ni tylko odpowiednie przygotowanie, ale również ekwipunek, jaki zabierzemy na szlak są gwarancją bezpieczeństwa i komfortu podczas górskiej wycieczki. 

Do spakowania najpotrzebniejszych rzeczy najczęściej wystarczy plecak o pojemności 20 litrów. Warto zadbać o to, aby był przeciwdeszczowy. Jeśli nie jest odporny na zamoczenia, dokupmy specjalny pokrowiec.

Co spakować do plecaka idąc w góry? 

Przede wszystkim pamiętajmy o mapach. Nie liczmy wyłącznie na GPS i aplikacje zainstalowane w telefonie. Technika czasami zawodzi, natomiast z papierowej wersji możemy skorzystać w dowolnym momencie. 

Do plecaka spakujmy również telefon oraz powerbank. Nie zapomnijmy też o apteczce, w której muszą się znaleźć opatrunki, opaska uciskowa, środek do dezynfekcji oraz tabletki przeciwbólowe. Warto zabrać ze sobą również folię NRC. 

W góry spakujmy także latarkę. Może okazać się szczególnie przydatna w momencie, kiedy na szlaku zastanie nas zmrok. Warto wybrać popularną czołówkę, dzięki której oświetlimy trasę bez konieczności zajmowania rąk. 

Pamiętajmy również o scyzoryku. Możemy go wykorzystać m.in. do krojenia prowiantu lub ucinania opatrunków. 

Na górskim szlaku pomocny może okazać się też gwizdek, przy pomocy którego w razie potrzeby będziemy mogli wezwać pomoc. 

Pamiętajmy również o kremie z filtrem, okularach przeciwsłonecznych oraz nakryciu głowy. Słońce w górach bywa bowiem bardzo silne, nawet zimą. 

Wyruszając w góry nie zapomnijmy też o dokumentach oraz gotówce. Na szlakach próżno szukać bankomatu, a w wielu miejscach płatność kartą nie jest możliwa.  

Jaki prowiant zabrać w góry? 

W naszym plecaku powinna się znaleźć przede wszystkim woda, co najmniej jedna butelka 1,5 litrowa na osobę. Zapomnijmy o napojach gazowanych lub słodzonych sokach, które z pewnością nie ugaszą naszego pragnienia. Najlepiej sprawdzi się woda mineralna lub izotoniki. Warto spakować również termos z ciepłą herbatą, która rozgrzeje nas w chłodniejsze dni lub gdy przemokniemy na szlaku.  

Pamiętajmy również o prowiancie. W góry, oprócz kanapek, warto zabrać ze sobą batony, czekoladę, banany oraz orzechy, które zapewnią nam zastrzyk energii potrzebnej na szlaku. 

Jak ubrać się na wycieczkę w góry? 

Przede wszystkim pamiętajmy o wygodnych butach. Powinny być wodoodporne oraz wysokie, aby chronić kostkę przed wygięciem. Ważna jest również twarda podeszwa. 

Równie istotne co obuwie są też odpowiednie skarpety. Grube i wysokie ochronią nasze stopy przed otarciem. 

Idąc w góry, ubierzmy się „na cebulkę”. W zależności od panującej aury, będziemy zakładać lub ściągać kolejne warstwy odzieży. 

Załóżmy na siebie termoaktywną koszulkę, spodnie trekkingowe oraz polar. Do plecaka spakujmy kurtkę przeciwdeszczową. Nie zapomnijmy również o rękawiczkach, które przydadzą się także latem. Nie tylko chronią one przed zimnem, ale ułatwiają wspinaczkę i chwytanie kamieni, łańcuchów lub klamer.   

Zimą natomiast bezwzględnie powinniśmy zaopatrzyć się w raki. 

Nie tylko na górskich szlakach powinniśmy zadbać o odpowiednią garderobę. Jest ona również bardzo istotna podczas uprawiania innych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Informacje o tym, jak ubrać się do biegania i jazdy na rowerze znajdują się tutaj

Jak zachowywać się w górach?  

Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby pokonać daną trasę, pogoda jest niepewna lub obawiamy się, że nie zdążymy wrócić do schroniska przed zmrokiem, zawróćmy.

Na szlaku zachowujmy się tak, aby nie zakłócać spokoju innych turystów. Nie hałasujmy, nie zostawiajmy śmieci oraz przywitajmy się z każdą napotkaną osobą, jak nakazuje górski savoir vivre.

Podsumowanie 

Przemierzanie górskich szlaków to doskonała forma spędzenia wolnego czasu. Na szczytach czekają nas zapierające dech w piersiach widoki, a pokonanie trasy z pewnością może być powodem do dumy i samozadowolenia.

Niezależnie od tego, czy planujemy skompletowanie ekwipunku potrzebnego na górską wyprawę, czy chcemy wziąć udział w kursie na przewodnika, wszystkie wydatki pokryje pożyczka online. 

Krótkoterminowa pożyczka SOLVEN to nawet 8000 zł przy Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania 1972,17 %. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej Klienta.   

szybka-pozyczka-online-zloz-wniosek-SOLVEN-blog