W ostatnim czasie coraz częściej inwestujemy w siebie, coraz śmielej realizujemy swoje plany i marzenia. Część z nich wymaga nakładów finansowych, dlatego chętnie zaciągamy pożyczki.

Szeroki wachlarz atrakcyjnych ofert, sprawia że każdy może znaleźć  pożyczkę dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Taką możliwością jest zdolność kredytowa . Czym ona jest? Co wpływa na zdolność kredytową? Jak ją obliczyć oraz budować? Odpowiedzi na te i inne pytania zamieściliśmy w poniższym artykule.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest to warunek niezbędny do otrzymania pożyczki i oznacza nasze możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań. Przed podpisaniem umowy pożyczkodawca ma ustawowy obowiązek weryfikacji i sprawdzenia zdolności kredytowej każdego klienta. Dlatego dokładnie analizuje naszą kondycję finansową, dotychczasową historię kredytową, a nawet wiek lub miejsce zatrudnienia.

Weźmy pod uwagę sytuację, w której dwójka naszych znajomych prosi nas o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Wiemy, że jeden z nich ma stałą pracę i zawsze oddaje należności w umówionym terminie. Drugi natomiast chwyta się dorywczych zleceń i często ma problem z oddaniem długu. Któremu z nich chętniej pożyczylibyśmy pieniądze? Odpowiedź jest oczywista. Analogicznie swoich klientów sprawdzają pożyczkodawcy, posiłkując się analizą ilościową oraz jakościową.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Do określenia zdolności kredytowej wykorzystywana jest analiza kredytowa, którą dzielimy na ilościową i jakościową.

Do czynników ilościowych zaliczamy:

 • Wysokość dochodów – wynagrodzenie, przychody z najmu nieruchomości itd. Oczywiście im wyższe, tym nasza zdolność kredytowa jest lepiej oceniana .
 • Źródła oraz systematyczność uzyskiwanych dochodów – choć mogłoby się wydawać, że ilość pieniędzy wpływająca każdego miesiąca na nasz rachunek ma kluczowe znaczenie przy określaniu zdolności kredytowej, równie istotne, jeśli nie ważniejsze, jest źródło dochodów. Pożyczkodawcy najlepiej oceniają te uzyskiwane z umowy o pracę na czas nieokreślony.
 • Miesięczne koszty utrzymania – czyli opłacane przez nas rachunki, czynsz itd.
 • Obecne zadłużenia – obliczając naszą zdolność kredytową pożyczkodawca sprawdza czy spłacamy lub poręczamy jakieś kredyty, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Dodatkowo analizowane są również debety na koncie lub zadłużenia na kartach kredytowych.

Czynniki jakościowe to inaczej rzecz ujmując cechy osobowościowe tj. wiek kredytobiorcy, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wykształcenie, wykonywany zawód czy sytuacja mieszkaniowa.

Do czynników jakościowych zalicza się również dotychczasową historię kredytową m.in. terminową spłatę zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Zdolność kredytowa oceniania jest również na podstawie takich kryteriów jak wysokość pożyczki, o którą się ubiegamy czy okres kredytowania.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, oferujemy zaciągnięcie krótkoterminowej pożyczki —> SOLVEN<— Formalności ograniczyliśmy do minimum, dzięki czemu złożenie wniosku trwa tylko kilka minut. A to wszystko bez wychodzenia z domu.

Zdolność kredytowa: jak ją obliczyć?

Musimy pamiętać, że wyżej wymienione czynniki to tylko przykłady informacji, jakimi posiłkują się pożyczkodawcy  sprawdzając naszą zdolność kredytową. Istnieje wiele zmiennych branych pod uwagę przed rozpatrzeniem wniosku, a każda z instytucji ma swoje indywidualne procedury.

Chociaż nie unikniemy sprawdzenia naszej zdolności kredytowej przez pożyczkodawcę, równolegle możemy to zrobić we własnym zakresie.

Najprostszym sposobem jest pobranie raportu w Biurze Informacji Kredytowej. Możemy to zrobić online, wypełniając odpowiedni formularz.. Otrzymany raport zawiera informacje o wszystkich naszych dotychczasowych zobowiązaniach finansowych.

Innym sposobem jest skorzystanie z kalkulatorów online. Podając informacje o wysokości dochodów, wydatkach, kosztach utrzymania, bieżących zobowiązaniach, a także wysokości oprocentowania i okresu kredytowania pożyczki o którą się ubiegamy, obliczymy kwotę, na jaką możemy liczyć u pożyczkodawcy. Pamiętajmy jednak, że jest to wyłącznie symulacja, a kalkulator nie jest w stanie określić, czy nasza historia kredytowa pozwoli na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Jak zbudować zdolność kredytową?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zbudować pozytywną zdolność kredytową. Sprawdźmy, jakie kroki należy podjąć, aby móc otrzymać lepszą pożyczkę.

 1. Pożyczajmy
  Tak jest. Może wydać się to dziwne, ale zobowiązania finansowe mogą pomóc nam w zaciągnięciu kolejnych. W jaki sposób? Pożyczki to nie tylko zastrzyk dodatkowej gotówki , który umożliwia spełnienie marzeń i opłacenie niespodziewanych wydatków, ale również dowód dla przyszłych pożyczkodawców na to, że jesteśmy wypłacalni, a nasze zobowiązania regulujemy w terminie.
 2. Regularnie sprawdzajmy raporty BIK
  Problemy ze zdolnością kredytową, wcale nie muszą wynikać z naszej niewypłacalności. Być może nawet nie jesteśmy świadomi tego, że na zgubiony dawno temu dokument tożsamości ktoś zaciągnął kredyt, którego nie spłaca albo z naszego nieużywanego od lat konta ściągane są odsetki. Wszystkie tego typu informacje są zawarte w dokumentach, jakie otrzymamy z Biura Informacji Kredytowej.
 3. Spłacajmy zobowiązania w terminie
  Planowa spłata zaciągniętych zobowiązań jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej, dlatego dbajmy o to, aby nie przekraczać ustalonych terminów. Jeśli z pewnych względów nie będziemy mogli tego zrobić, zwróćmy się do pożyczkodawcy z prośbą o wydłużenie okresu spłaty.
 4. Zbudujmy dobre relacje z pożyczkodawcą
  Instytucje finansowe chętniej współpracują z osobami,  które były ich klientami w przeszłości i które wykazują pozytywną historię współpracy. Zatem jeśli zamierzamy ubiegać się o większą pożyczkę, warto wcześniej pomyśleć o zaciągnięciu mniejszej i spłacić ją w terminie.

Podsumowanie

Pozytywna zdolność kredytowa umożliwia nam zaciągnięcie pożyczki zawsze wtedy, gdy jej potrzebujemy. Warto więc o nią zadbać. Krótkoterminowa pożyczka online —> SOLVEN <— to zastrzyk gotówki do 8000 zł z RRSO 1968,24 %, który możemy otrzymać w łatwy sposób bez wychodzenia z domu.