W niespełna 10 lat w Polsce odnotowano niemal 70 tys. prób wyłudzenia pożyczek na łączną kwotę 3,7 mld zł. Oszuści posługiwali się często skradzionymi dowodami. Warto być świadomym niebezpieczeństw, które czyhają na nas w czasach mobilnych finansów i dbać o swoje dane osobowe.

Jak kraść to miliony?

Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich w I kwartale 2017 roku każdego dnia próbowano w Polsce wyłudzić ok. 1 mln zł. Łączny kwota, którą próbowali pozyskać w tym czasie oszuści przekracza 90 mln zł. Najczęściej bazowali oni na skradzionych lub podrobionych dowodach osobistych. Nie ograniczali się jednak tylko do tego, czego dobrym przykładem jest 40-letnia mieszkanka Ostródy, która za pomocą sfałszowanych dokumentach wyłudziła 4 pożyczki, wzbogacając się tym samym na prawie 25 tys. zł. Kobieta sama wystawiała sobie fikcyjne zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, co pozwoliło jej zaciągnąć zobowiązanie. Sprawa wyszła jednak na jaw, a kobiecie – jak się okazało bezrobotnej – grozi 8 lat.

Skradzione dokumenty i pieniądze na koncie

Przypadek mieszkanki Warmii i Mazur nie jest odosobniony. Od rozpoczęcia monitorowania prób wyłudzeń w 2008 roku, udaremniono aż 69,5 tys. takich praktyk. Gdyby nie to, do kieszeni oszustów trafiłoby 3,7 mld zł! Ogromna część tych prób ma miejsce w Internecie, w którym ze względu na brak bezpośredniego kontaktu, takie praktyki wydają się być nieco łatwiejsze. Hochsztaplerzy starają się wykorzystać skradzione dowody i dzięki nim, używając naszego numeru PESEL oraz imienia i nazwiska, starają się o pożyczkę. To pokazuje, jak istotne jest dbanie o własne dane osobowe. Zgubienie lub kradzież dokumentów powinna być niezwłocznie zgłoszona do odpowiednich służb, tak by nie narazić się na oszustwo.

Firmy pożyczkowe dbają o bezpieczeństwo

Na szczęście ryzyko jego wystąpienia minimalizują same firmy pożyczkowe, które wykorzystują bazy danych takich instytucji jak chociażby KRD i BIK. Informacje w nich zawarte pozwalają sprawdzić, czy wnioskodawca nie posługuje się cudzą tożsamością. Warto również wspomnieć, że osoby prywatne także mają możliwość sprawdzenia, czy ktoś śledzi ich historię kredytową. Co więcej BIK informuje również swoich klientów, w momencie, gdy odnotowane zostanie zapytanie o kredyt na nazwisko czy pesel danej osoby.

Powszechny dostęp do Internetu daje spore pole do popisu oszustom. Warto zatem zadbać o bezpieczeństwo swoich danych personalnych. Zwłaszcza, jeśli przypomnimy sytuację sprzed dokładnie roku, gdy Polskę obiegła szokująca informacja o rzekomym wycieku danych przeszło 1,4 mln osób z bazy PESEL.

Codzienne próby wyłudzeń oscylujące w granicach miliona złotych pokazują skalę tego procesu. Warto zatem dbać o swoje dane personalne i minimalizować ryzyko ich kradzieży.