Rozwój gospodarczy, a co się z tym wiąże również większe wydatki  sprawiają, że Polacy coraz częściej pożyczają pieniądze. Dostępność pożyczek powoduje, że chętnie korzystamy z dodatkowych zastrzyków gotówki. Jest to doskonały sposób na realizację marzeń lub pokrycie niespodziewanych wydatków, jednak należy pożyczać z głową.

Jak pokazują statystyki około 2 milionów naszych rodaków nie spłaca swoich zobowiązań. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Sprawdźmy jak uchronić się przed długami i co zrobić jeśli już wpadliśmy w spiralę zadłużenia.

Dlaczego wpadamy w długi?

Negatywny wpływ na naszą sytuację finansową, często mają zdarzenia losowe. Utrata pracy, ciężka choroba lub śmierć kogoś bliskiego. Zdarza się, że stajemy się dłużnikami, chociaż nigdy nie zaciągaliśmy kredytu. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy na przykład wraz ze spadkiem dziedziczymy po przodkach długi.

Częstym powodem zadłużenia bywa również niedopatrzenie. Niezapłacone rachunki, położony w kąt mandat za przekroczenie prędkości lub spłacone po terminie raty kredytów, od których naliczane są odsetki.

Zdarza się, że na naszą płynność finansową wpływają kwestie zawodowe. Dla pracujących na etacie jest to wspomniana wcześniej utrata posady, dla prowadzących własną działalność gospodarczą nieprawidłowości wykazane w płatnościach. Jeśli takowe zostaną wykazane podczas kontroli, Urząd Skarbowy może zająć nasze rachunki.

Zadłużenie ma również swój aspekt psychologiczny. Kiedy pojawiają się pierwsze problemy ze spłatą kredytu, często rodzi się w nas mylne przeświadczenie, że nigdy nie uda nam się już wyjść z problemów finansowych. Dlatego zamiast szukać rozwiązania, przestajemy spłacać zaciągnięte zobowiązania. To już niewielki krok od windykacji.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Pożyczki są dla każdego, ale należy zaciągać je odpowiedzialnie. Przeanalizujmy domowy budżet, sprawdźmy nasze dochody oraz wydatki i na podstawie kalkulacji określmy, jaką kwotę będziemy w stanie spłacić. Porównujmy oferty dostępne na rynku, sprawdzajmy pożyczkodawców i wybierzmy opcję najbardziej dopasowaną do naszych możliwości oraz potrzeb.

Co zrobić gdy wpadniemy w spiralę zadłużenia?

Mimo, iż biorąc pożyczki zachowaliśmy zdrowy rozsądek, może czasem zdarzyć się, że zaciągnięte pożyczki przekroczą naszą zdolność finansową. Jak zachować się i jakie kroki podjąć w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacać na bieżąco swoich zobowiązań?

Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę, a co gorsza nie przyglądajmy się biernie rozwojowi sytuacji. Możemy być pewni, że sprawa sama się nie rozwiąże. Szybka reakcja pozwoli nam wyjść z impasu w najmniej dotkliwy dla nas sposób.

W pierwszym kroku powinniśmy skontaktować się z instytucją, w której zaciągnęliśmy pożyczkę. Pozwoli nam to uniknąć odsetek za nieterminową spłatę.

W SOLVEN przedłużenia terminu spłaty pożyczki możesz dokonać nawet po terminie wymagalności w zależności od parametrów pożyczki. Przewidujemy kilka możliwości przedłużenia o 7, 14 lub nawet 30 dni.

Podsumowanie

Jak wcześniej wspominaliśmy pożyczki to świetny sposób na spełnienie marzeń, naszych własnych lub bliskich nam osób, a także zachowanie płynności finansowej w przypadku niespodziewanych wydatków, których nie ujęliśmy w domowym budżecie. Należy jednak pamiętać, aby wybierać oferty najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <— nie zaskoczy Cię żadnymi ukrytymi kosztami, a przejrzyste zapisy zawarte w umowie, umożliwią Ci dokładne sprawdzenie zasad na jakich pożyczka jest udzielana. SOLVEN oferuję pożyczkę do 8000 zł. RRSO 1968,24 %.