Piękny uśmiech to nie tylko nasza wizytówka, ale również kwestia zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłową pielęgnację zębów. Czy powinna się ona ograniczać wyłącznie do codziennego szczotkowania i regularnych wizyt u dentysty? Zdecydowanie nie. Jak zatem zapewnić sobie zdrowy i promienny uśmiech na długie lata?

Jak myć zęby?

Podstawą jest oczywiście prawidłowe szczotkowanie. Często wydaje nam się, że kilka szybkich machnięć szczoteczką w zupełności wystarczy. Otóż nie. Jak zatem prawidłowo myć zęby?

Najlepiej czyścić je po każdym posiłku. Jeśli w ciągu dnia nie mamy do tego warunków, koniecznie róbmy to rano i wieczorem. Higiena jamy ustnej nie powinna trwać krócej niż 5 minut i nie może ograniczać się jedynie do szczotkowania zębów.

Pierwszą czynnością powinno być czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Ważne jest, aby za każdym razem używać czystego kawałka. Następnie przechodzimy do szczotkowania. Zaleca się, aby naprzemiennie wykonywać ruchy okrężno wymiatające, które pozwolą na usunięcie wszystkich bakterii i pozostałości jedzenia. Kolejny krok to czyszczenie języka. W tym celu możemy użyć szczoteczki lub specjalnej skrobaczki. Po wszystkim płuczemy jamę ustną płynem.

Pamiętajmy o prawidłowym doborze szczoteczki. Jeśli mamy wrażliwe dziąsła powinniśmy używać takiej z miękkim włosiem. Nie zapominajmy też, aby kupować nową raz na trzy miesiące. Rodzaj pasty również nie jest bez znaczenia. Najlepiej kupować takie, które oprócz fluoru zawiera jeszcze wapń i działa wzmacniająco na dziąsła.

Jak wybielić zęby?

Kawa, papierosy, niedokładna pielęgnacja, a także kwestie genetyczne sprawiają, że nasze zęby nie zawsze są śnieżnobiałe. W jaki sposób możemy je zatem wybielić?

Jeśli przebarwienia nie są duże pomocna będzie pasta wybielająca. Zwróćmy uwagę na to, aby miała ona wysoki współczynnik ścieralności RDA (70-100), dzięki czemu zabrudzenia nie będą przyczepiały się do szkliwa.

Z pomocą przychodzą nam również domowe sposoby. Soda oczyszczona, kurkuma dodana do pasty do zębów, a także pocieranie ich skórką z cytryny, to tylko niektóre z metod stosowanych przez nasze mamy i babcie.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się również nakładane na noc specjalne nakładki na zęby, wypełniane wybielającym żelem.

Należy jednak pamiętać, że powyższe sposoby nie zawsze zdają egzamin. Część z nich może się również okazać nieodpowiednia dla wrażliwych dziąseł lub nawet powodować uszkodzenie szkliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym.  Stomatolog dobierze odpowiednią metodę dostosowaną do stanu naszego uzębienia, dzięki czemu możemy być pewni, że nasze szkliwo na pewno nie ucierpi podczas kuracji.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Wszystko zależy od metody, na jaką się zdecydujemy.  Najtańsze są nakładki. Kuracja wymaga od nas jedynie dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Najpierw lekarz pobiera od nas odlew. Następie otrzymujemy specjalną formę, którą uzupełniamy żelem wybielającym. Nakładki nosimy w domu przez kilka do kilkunastu godzin na dobę. Wybielanie zębów metodą nakładkową trwa ok dwóch tygodni, a jej koszt waha się w granicach 600-800zł.

Kolejnym sposobem na śnieżnobiały uśmiech uzyskany w gabinecie stomatologicznym jest użycie lamp. Ta metoda wymaga od nas odbycia 2-4 wizyt w gabinecie stomatologicznym raz w tygodniu. Jej koszt to około 2000zł.

Najeży pamiętać, że możemy mieć problem z wybieleniem martwych lub bardzo przebarwionych zębów. W przypadku warto rozważyć założenie licówki. Za jedną zapłacimy 1500-2000zł.

Wybielanie zębów to oczywiście nie jedyny powód, dla którego powinniśmy zasiąść w fotelu dentystycznym.

Niezwykle istotne są regularne wizyty kontrolne. Najlepiej, aby odbywały się raz na pół roku. Stomatolog będzie miał okazję sprawdzić stan naszego uzębienia, usunąć kamień i wyleczyć ewentualne ubytki.

Czy usługi stomatologiczne w ramach NFZ są darmowe?

I tak i nie. Co prawda publiczna służba zdrowia wszystkim odprowadzającym składki gwarantuje dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej, jednak tylko w teorii jest ona całkowicie darmowa.  NFZ stosuje bowiem liczne ograniczenia i wykluczenia. Przykładowo, w państwowej przychodni tylko trzy razy w roku możemy odbyć darmową wizytę kontrolną, a jedynie na zębach od jedynki do trójki założymy chemoutwardzalne plomby lub przeprowadzimy darmowe leczenie kanałowe.

Jeżeli natomiast chcemy założyć implant zęba, możemy to zrobić jedynie w gabinecie prywatnym. Pełne uzębienie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Nawet niewidoczny brak zęba powinien zostać wypełniony, bowiem może skutkować przesuwaniem się pozostałych.

Ile kosztuje implant zęba?

Cena implantu zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Na rynku dostępne są cyrkonowe i tytanowe, za które zapłacimy od 2000 zł do nawet 5000zł. Do tej ceny należy doliczyć koszt korony. Najtańsze są metalowo – ceramiczne (500-800zł), natomiast decydując się na pełnoceramiczną lub porcelanową musimy liczyć się z wydatkiem w granicach 1500 – 4000 zł.

Nie zapominajmy również o kosztach dodatkowych tj. konsultacja ze specjalistą (ok. 100zł), pantomogram (100zł), śruby gojące (300 zł), łącznik protetyczny (ok. 1000zł)

Średni całkowity koszt założenia implantu waha się w granicach 4000z-8000zł.

Aparat ortodontyczny

Poruszając temat dbania o zęby, nie sposób nie wspomnieć o aparatach ortodontycznych. Decydując się na takie leczenie możemy wybrać pomiędzy aparatem stałym oraz ruchomym. To na jaki się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od rodzaju wady zgryzu, wieku, stanu zdrowia, a także materiału z jakiego jest wykonany. Najmniej zapłacimy za aparat ruchomy, którego jeden łuk kosztuje ok 500zł. Za stały aparat porcelanowy lub ceramiczny zapłacimy nawet dziesięć razy więcej.  Więcej na ten temat przeczytasz w artykule —> [Aparat ortodontyczny – zadbaj o swój uśmiech]

 

Podsumowanie

Zadbane zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale przede wszystkim kwestia zdrowia. Nie powinniśmy zatem oszczędzać na ich pielęgnacji. Aby finanse nie ograniczały nas w kompleksowym dbaniu o stan uzębienia proponujemy zaciągnięcie pożyczki —> SOLVEN <— Brak obaw o finanse z pewnością wywoła promienny uśmiech na twarzy.