Dziś obchodzimy wyjątkowe święto – Światowy Dzień Seniora.  Z tej okazji chcielibyśmy wskazać zalety wynikające z faktu wejścia w dojrzały wiek, pokazać gdzie tkwi klucz do szczęścia na emeryturze, a także przedstawić pomysły na spędzanie wolnego czasu przez seniorów.

Zaawansowany wiek, choć z pewnością przynosi ze sobą wiele zmian, nie musi oznaczać końca szczęśliwego i aktywnego życia. Wszak właśnie na emeryturze mamy więcej wolnego czasu, który możemy poświęcić na własne pasje oraz spełnianie marzeń,  które często z wielu względów odkładaliśmy na później.

Aktywność fizyczna dla seniorów

Kluczem do zachowania zdrowia, dobrej kondycji i pozytywnego nastawienia do życia jest aktywność fizyczna.  Dojrzały wiek wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ruchu. Istnieje wiele metod na aktywne spędzanie wolnego czasu przez osoby starsze. Doskonałym sposobem na zachowanie wigoru jest zapisanie się na kurs tańca. Wiele szkół prowadzi zajęcia przeznaczone właśnie dla seniorów. Takie lekcje nie tylko dostarczają solidnej dawki endorfin, ale również są doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości.

Dobrym pomysłem jest również zapisanie się na basen. Zajęcia w wodzie zbawiennie wpływają na stawy, a także pomagają zachować zgrabną sylwetkę. Jeżeli nie umiemy pływać, możemy uczęszczać na zajęcia z aqua aerobiku, który znajduje się w ofercie większości klubów sportowych.

Jeżeli pewniej czujemy się na stałym lądzie, doskonałą alternatywą dla basenu będzie popularny spacer z kijkami, czyli nordic walking. Jego zalety możemy wymieniać bez końca. Przede wszystkim poprawia wydolność układu oddechowego i krwionośnego. Ponadto wzmacnia mięśnie całego ciała, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie. Dodatkowo poprawia kondycję bez obciążania kolan.

Kiedy temperatura za oknem spadnie, możemy zapisać się na siłownię. Wiele klubów sportowych w swojej ofercie posiada zajęcia „aktywny senior”, które opierają się na prostych ćwiczeniach rozciągających i nie obciążających stawów.

Opłacenie dowolnie wybranych zajęć sportowych, bez nadwyrężania domowego budżetu, umożliwi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—

Hobby dla seniorów

Równie ważna jak kondycja fizyczna, jest kondycja naszego umysłu. Wszak dobry nastrój wpływa zbawiennie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Brak aktywności zawodowej, duża ilość wolnego czasu, a często także samotność, mogą powodować poczucie braku sensu życia, a w rezultacie depresję. Aby temu zapobiec ważne jest znalezienie hobby.  Szeroką ofertę zajęć możemy znaleźć w klubie seniora. Zajęcia kulinarne, muzykoterapia, wieczorki filmowe to tylko niektóre z nich.

Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania taka instytucja nie funkcjonuje, albo prezentowana oferta nie trafiła w nasz gust, nie szkodzi. Alternatywy możemy poszukać na własną rękę.

Jak to mówią, na naukę nigdy nie jest za późno. Być może chcieliśmy opanować jakiś język, ale ze względu na inne obowiązki odkładaliśmy to na później?  Albo interesujemy się nowinkami technicznymi i chcąc zaimponować wnukom zapiszemy się na kurs obsługi komputera?

Dobrym pomysłem jest również spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Wędkowanie lub kurs fotografii w plenerze, to tylko niektóre z propozycji. Możliwości jest wiele i tak naprawdę tylko od nas zależy, jakie zajęcia wybierzemy.

Pożyczka —> SOLVEN <— to dodatkowy zastrzyk gotówki, który umożliwi zapisanie się na wymarzony kurs lub warsztaty.

Wczasy dla seniora

Wczasy osób starszych najczęściej kojarzą nam się z sanatorium i uzdrowiskami, jednak z pewnością warto wyjść poza utarte schematy i spróbować czegoś nowego. Wszak właśnie na emeryturze mamy więcej wolnego czasu, wychowaliśmy dzieci i możemy skoncentrować się wyłącznie na sobie. Dlaczego więc nie spełnić swoich marzeń i nie wyruszyć w podróż, która znajduje się na naszej liście planów do zrealizowania? W dzisiejszych czasach świat stoi przed nami otworem, a wycieczki do miejsc, które jeszcze niedawno wydawały się tak odległe nie stanowią żadnego problemu.

Ponadto  rozwój transportu wpłynął na obniżenie cen biletów, dlatego śmiało możemy pozwolić sobie nawet na najbardziej egzotyczne eskapady.  Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach infrastruktura przystosowana jest do obsługi osób starszych. Dworce i lotniska wyposażone są w odpowiedni sprzęt, a personel chętnie pomoże w każdej problematycznej kwestii. Podobnie sytuacja wygląda w hotelach. Nie musimy się zatem obawiać, czy poradzimy sobie nawet podczas dużych eskapad.

Szczęśliwy senior – stosunki międzyludzkie

Niezależnie od wieku, wszyscy potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi. Wszak rodzina i przyjaciele są niezawodnym sposobem na zachowanie dobrego humoru i lekarstwem na wszelkie smutki.

Fakt, że nie mamy już nastu lat, wcale nie musi oznaczać, że nie możemy zorganizować przyjęcia dla znajomych. Maraton filmowy, partyjka kart, czy nawet bal maskowy w starym stylu, to tylko niektóre z propozycji na spędzenie czasu w gronie przyjaciół. Z drugiej strony, jesiennych wieczorów wcale nie musimy spędzać w domu. Być może w kinie wyświetlają właśnie ciekawy film, na który zaprosimy wnuki? Albo z przyjaciółmi wybierzemy się do teatru na spektakl z ulubionym aktorem? Możliwości są nieograniczone i tylko tak naprawdę od nas zależy , w jaki ciekawy sposób zorganizujemy sobie wolny czas.

Podsumowanie

Podeszły wiek wcale nie musi oznaczać nudy i stagnacji. Wręcz przeciwnie. Właśnie na emeryturze mamy dużo wolnego czasu dla siebie. Brak obowiązków zawodowych, a także brak konieczności sprawowania opieki nad dziećmi, umożliwiają nam skoncentrowanie się na sobie i spełnianie swoich marzeń.

Aby pieniądze nie stanowiły przeszkody w realizacji planów, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—