Prawo jazdy to marzenie większości nastolatków. Jest synonimem niezależności i wolności. Zdecydowanie ułatwia zdobycie pierwszej pracy. Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?  Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy zapisie na egzamin?

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?

Koszt prawa jazdy jest bardzo różny – zależy od wybranej szkoły, trybu nauki (kursy prowadzone w godzinach rannych są zwykle tańsze od tych organizowanych w weekendy), ilości wykupionych godzin dodatkowych. Nie bez znaczenia jest też to, za którym razem uda nam się pomyślnie zdać egzamin – kolejne egzaminy to dodatkowe koszty. Sprawdzamy, ile w praktyce trzeba wydać, by stać się szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy:

Kurs: W Warszawie za kurs na prawo jazdy kategorii B (teoria + praktyka) zapłacimy 1700 – 2300 zł. W Poznaniu koszt kursu to wydatek rzędu 1400 – 1800zł. W Krakowskich szkołach kurs kosztuje 1600 –  2200zł. W mniejszych miastach takich jak Nowy Targ, Bielsko – Biała cena za kurs jest podobna i wynosi 1600 – 1700zł.

 

Dodatkowe godziny jazdy: Cena standardowego kursu na prawo jazdy obejmuje 30 godzin praktycznej jazdy z instruktorem. Jeśli jednak po tym czasie nadal nie czujemy się pewnie za kółkiem, to warto wykupić sobie dodatkowe godziny – koszt jednej lekcji waha się w granicach 30-60 zł. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu to wydatek 50 – 60 zł. W mniejszych miasteczkach możemy liczyć na odrobinę niższe opłaty 30 –50 zł.

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

W standardowym trybie kurs to 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Zajęcia mogą odbywać się w godzinach porannych (te kursy są zwykle najtańsze), popołudniami lub w trybie przyspieszonym (w weekendy) – ekspresowe kursy należą do najdroższych. Wiele szkół jazdy organizuje jednak sezonowe promocje, warto więc szukać cenowych okazji.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Kurs i dodatkowe jazdy to jednak nie wszystko. Chcąc zdobyć upragnione prawo jazdy, musimy jeszcze zapisać się na egzamin. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? Opłaty są takie same we wszystkich ośrodkach egzaminujących na terenie całego kraju – zgodne z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 stycznia 2013 roku, egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B kosztuje 30 zł, zaś egzamin praktyczny to wydatek 140 zł. Egzamin teoretyczny ważny jest przez 6 miesięcy, jeśli w tym czasie nie uda nam się zdać części praktycznej, to egzamin teoretyczny trzeba będzie niestety powtórzyć – co oczywiście wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Na zdanym egzaminie opłaty się nie kończą. Za sam dokument zapłacimy kolejne 100 zł. Wniosek o wydanie prawa jazdy składamy w urzędzie właściwym dla miejsca naszego zamieszkania.

Prawo jazdy 2018 – dodatkowe koszty

Od czerwca 2018 roku wchodzą w życie przepisy wprowadzające obostrzenia dla młodych kierowców. Co to oznacza? Świeżo upieczeni kierowcy między 4 a 8 miesiącem od zdobycia uprawnień będą musieli zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na teoretyczny dwugodzinny kurs doszkalający oraz na godzinne szkolenie praktyczne. Zgodnie z projektem ustawy cena szkoleń ma nie przekroczyć 300 zł (100 zł teoria i 200 zł praktyka).

Posiadanie prawa jazdy otwiera wiele drzwi – dzięki niemu stajemy się niezależni – łatwiej dojedziemy do szkoły i pracy – możemy w dowolnej chwili spotkać się z przyjaciółmi bez konieczności oglądania się na rozkład jazdy autobusów i pociągów. Weekendowa wyprawa za miasto czy wyjazd na wakacje nie stanowią żadnego problemu. Zyskujemy również dodatkowe kwalifikacje podczas ubiegania się o prace. Zdobycie upragnionego prawa jazdy wiąże się jednak nie tylko z koniecznością odbycia kursu, ale i z obowiązkiem poniesienia dość wysokich kosztów. Opłata za prawo jazdy to wydatek rzędu nawet 3-5 tys. zł.

Jeśli takie kwoty nie mieszczą się w naszym aktualnym budżecie, nie zawsze musi oznaczać to konieczność rezygnacji z marzeń. Dostępna i wygodna pożyczka krótkoterminowa od —> SOLVEN <— pozwoli szybko pozyskać środki na wymarzony kurs, który przybliży nam realizację marzeń.