Jeszcze kilka lat temu znane wyłącznie z amerykańskich filmów, dziś obchodzone na całym świecie. Halloween, bo o nim mowa, na dobre zadomowiło się również w naszym kraju. W ostatnim czasie święto zyskało liczne grono zwolenników, a Polacy coraz chętniej dają się ponieść specyficznemu klimatowi tego dnia.

Skąd się wywodzi? Kiedy jest Halloween? Jakie zwyczaje są z nim związane? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie w poniższym tekście.

Czym jest Halloween?

Geneza powstania Halloween nie jest do końca znana. Niektóre źródła za jego początek uznają Pomony, rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion. Inne odnoszą się do celtyckiego święta powitania zimy. Najbardziej prawdopodobne jest jednak powiązanie Halloween z północno-europejskimi obchodami końca jesieni i początku zimy. Tą tradycję do Ameryki zabrali ze sobą w połowie XIX w. irlandzcy imigranci. Pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych święto obchodzono w Minnesocie w 1920 r.

Dziś Halloween przypada na 31. października, w przeddzień Wszystkich Świętych. Tego dnia organizowane są bale przebierańców, maskarady i zabawy, nawiązujące do tematyki duchów, potworów oraz horrorów.

Zorganizowanie niezapomnianej imprezy na Halloween umożliwi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—

Co robić w Halloween?

Symbolem tego dnia są oczywiście dynie. Przygotowane z nich lampiony zdobią domy, podwórka i tarasy. Dziś większość z nas nie wyobraża sobie Halloween bez tych pomarańczowych ozdób, dlatego z dużym zapałem i zaangażowaniem wycinamy z nich rozmaite wzory. Niegdyś były to głównie upiorne twarze, dziś przybierają różnorakie wzory, stanowiąc prawdziwe dzieła sztuki.

Przebrania na Halloween

Nieodłącznym elementem Halloween są również bale kostiumowe.

Niezależnie od wieku, dajemy się ponieść świątecznej maskaradzie. Upiorne stroje chętnie zakładają zarówno dzieci jak i dorośli. Kiedyś kostiumy tematyką nawiązywały głównie do horrorów i potworów. Na ulicach i balach spotykaliśmy więc kościotrupy, wilkołaki, diabły lub mumie. Dziś puszczamy wodze fantazji i coraz chętniej przebieramy się za postacie z filmów, komiksów, a nawet przedmioty codziennego użytku. Nikogo nie dziwi zatem strój Batmana, Marylin Monroe czy … kawałka pizzy.

W zależności od tego za kogo zamierzamy się przebrać, kostium na Halloween możemy zrobić sami lub kupić gotowy. Chcielibyśmy poczuć się choć raz jak czarownica? Nic prostszego! Wystarczy wyciągnąć z szafy długą czarną sukienkę lub spódnicę, natapirować włosy, a kapelusz przygotować z pomalowanego kawałka brystolu. Nie zapomnijmy o miotle i możemy ruszać na imprezę.

Jeżeli marzy nam się niepowtarzalny kostium, który na wszystkich znajomych zrobi piorunujące wrażenie i wyróżni nas z tłumu, warto rozważyć zakup gotowego przebrania. W sieci znajdziemy wiele sklepów specjalizujących się wyłącznie w sprzedaży kostiumów. Ponadto w drugiej połowie października, w większości hipermarketów na półkach pojawiają się halloween’owe gadżety, w tym stroje. Asortyment jest bardzo szeroki, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Kupno kostiumu na Halloween to wydatek od 100 do nawet 1000zł. Aby pieniądze nie stanowiły przeszkody w nabyciu idealnego przebrania, którego zazdrościć będą wszyscy znajomi, oferujemy krótkoterminową pożyczkę —> SOLVEN <—

Nieodłącznym elementem maskarady jest oczywiście makijaż na Halloween. Te najbardziej profesjonalne przypominają prawdziwe dzieła sztuki, których nie powstydzili by się charakteryzatorzy filmowi. Zombie, kościotrupy lub clowny to najpopularniejsze motywy. Proste wzory możemy oczywiście namalować w domu sami, natomiast jeśli zależy nam na spektakularnym efekcie, o którym będzie się mówiło jeszcze przez wiele tygodni, warto rozważyć wizytę u wizażystki.

Za profesjonalną charakteryzację muśmy zapłacić w granicach 300 – 800zł.

Dekoracje na Halloween: jak zrobić?

Prawdziwe Halloween nie może się oczywiście odbyć bez mrocznych dekoracji.

Słoiki i butelki doskonale sprawdzają się jako baza upiornych ozdób. Wystarczy namalować na nich lub przykleić wykonane z papieru  dowolne wzory np. nietoperze, pająki lub śmieszne twarze, a w środku umieścić świeczkę lub świąteczne światełka na baterie. Tak przygotowane lampiony będą stanowić niepowtarzalną dekorację mieszkania.

Łatwe do wykonania, a zarazem nadające klimat, są tzw. upiorne świeczki. Wystarczy czerwoną świecę roztopić nad białą, a rozlany wosk do złudzenia będzie przypominać strużki krwi.

Girlandy, girlandy i jeszcze raz girlandy. Z kolorowego papieru wytnijmy wzory pająków lub nietoperzy. Jeżeli brak nam zdolności artystycznych, możemy skorzystać z gotowych szablonów zamieszczonych w Internecie. Następnie przyklejmy je do sznurka lub tasiemki i zawieszamy na ścianach.

Wspomniane wcześniej dynie możemy również wykorzystać podczas imprezy jako miseczki na przekąski. Wystarczy obciąć ich górną część, wyżłobić miąższ, a do środka wsypać chipsy lub słodycze.

Gotowe ozdoby możemy również kupić w sklepach. Spektakularne pajęczyny, wiszące szkielety lub balony z upiornymi wzorami, to tylko niektóre z gadżetów dostępnych na rynku.

Zakup tych niepowtarzalnych ozdób umożliwi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—

Jakie psikusy na Halloween?

Cukierek albo psikus. To zdanie chyba najbardziej kojarzy nam się z halloween’ową tradycją. Po jego wypowiedzeniu najczęściej dostajemy słodki poczęstunek. Co jednak zrobić, kiedy go nie otrzymamy?

Dobrym pomysłem jest wysmarowanie klamki pastą do zębów lub dżemem, Możemy również obwiązać bramę i płot papierem toaletowym. Osobę, która nie chce nas poczęstować cukierkami delikatnie spryskajmy pistoletem na wodę, Pamiętajmy  jednak, aby nie przesadzać z psikusami. Mają być one formą żartów i nikomu nie powinny sprawić przykrości.

Podsumowanie

Z roku na rok Halloween zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Ten wyjątkowy wieczór spędzamy na balach maskowych lub sami organizujemy niezapomniane przyjęcia. Aby ten wieczór na długo pozostał w naszej pamięci, a pieniądze nie stały na przeszkodzie w przygotowaniu idealnej imprezy, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <— W odróżnieniu od Halloween, jej spłata nie napawa strachem.