Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To doskonała okazja do uzmysłowienia sobie z jak trudnymi warunkami muszą zmagać się zwierzęta zimą oraz sprawdzenia, w jaki sposób możemy im pomóc przetrwać ten ciężki okres.

Gruba pokrywa śnieżna, zamarznięta gleba i niskie temperatury skutecznie utrudniają zwierzynie leśnej znalezienie pokarmu. Części osobników nie uda się dotrwać do wiosny. Na szczęście możemy im pomóc. Należy to jednak robić z głową, bowiem nieodpowiednie dokarmianie przyniesie więcej szkody niż pożytku. W jaki sposób zatem karmić zwierzynę leśną?

Dokarmianie zwierzyny leśnej: zasady

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań skontaktujmy się z miejscowym nadleśnictwem lub kołem łowieckim. Ich przedstawiciele poinformują nas gdzie, czym i czy w ogóle karmić mieszkańców lasu. Może się bowiem okazać, że zwierzęta w naszej okolicy mają wystarczającą ilość pokarmu, a dodatkowe źródła jedzenia mogą je rozleniwić lub po prostu im zaszkodzić.

Jeżeli jednak otrzymaliśmy zielone światło, pamiętajmy o kilku zasadach. Najważniejsza z nich to konsekwencja. Zwierzęta przyzwyczajają się do obszarów, w których pojawia się pożywienie. Często przemierzają wiele kilometrów w jego poszukiwaniu. Dlatego jeżeli rozpoczęliśmy ich dokarmianie róbmy to regularnie i w tym samym miejscu.

Pamiętajmy jednak, aby nie dostarczać zwierzętom jedzenia przez cały rok. Takie zachowanie może je rozleniwić, a także doprowadzić do sytuacji, w której przyzwyczajone do dokarmiania zaczną niebezpiecznie zbliżać się do miejsc zamieszkałych przez ludzi. W rezultacie mogą wyrządzić wiele szkód. Same są także narażone na atak zwierząt domowych lub potrącenie przez samochód. Najrozsądniej jest dokarmiać zwierzynę leśną od chwili pojawienia się pierwszych opadów śniegu i mrozów do wczesnej wiosny.

Ważne jest również to, aby zwierząt nie przekarmiać. Zbyt wiele jedzenia pozostawionego w paśnikach szybko znacznie gnić. Zepsuty pokarm może im zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci.

Czym dokarmiać zwierzynę leśną?

Zwróćmy uwagę na to, aby pokarm dostarczany do paśników był jak najbardziej zbliżony do tego, jaki zwierzęta znajdują w środowisku naturalnym.

W zwierzęcej stołówce powinno się znaleźć przede wszystkim siano. Pamiętajmy, że wśród mieszkańców lasu znajdziemy wiele gatunków przeżuwaczy tj. sarny czy jelenie. One do prawidłowego procesu trawienia potrzebują dużo pokarmu włóknistego. Dlatego zadbajmy o to, aby do naszego leśnego menu włączyć gałązki drzew lub krzewów. W paśniku nie powinno również zabraknąć paszy ziarnistej np. kukurydzy.

Nie możemy również zapomnieć o pokarmach bogatych w witaminy i sole mineralne. Ziemniaki marchew, jabłka czy buraki nie tylko stanowią ich źródło, ale również pomagają uzupełnić braki wody.

Prawdziwy paśnik nie może istnieć bez lizawek, do których wkłada się sól zawierającą mikroelementy, tak bardzo potrzebne zwierzętom w zimowym okresie. Dla dzików natomiast przygotujmy zapasy żołędzi i kasztanów.

Pamiętajmy, aby nigdy nie dokarmiać zwierząt zepsutym jedzeniem.

Jak zbudować paśnik?

Jeśli mieszkamy na terenie przylegającym do lasu, możemy pokusić się o wybudowanie paśnika. Instrukcje jego wykonania bez problemu znajdziemy m.in. w Internecie. Niezależnie od tego jaką metodą go zbudujemy pamiętajmy o kilku zasadach. Nie zabezpieczajmy go lakierem, nie malujmy farbą, ani żadną inną substancją, która zjedzona mogłaby zaszkodzić zwierzętom. Wystarczy naturalna bejca. Zadbajmy o to, aby daszek wystawał min. 70 cm poza pojemnik na karmę. W przeciwnym razie śnieg będzie wpadał do środka.

Gotowe paśniki umieszczamy w miejscach osłoniętych przed wiatrem, z dala od szlaków oraz ruchliwych ulic.

Czym dokarmiać ptaki?

Poruszając temat dokarmiania zwierzyny leśnej nie sposób nie wspomnieć o ptactwie. Ich ulubionym przysmakiem są oczywiście ziarna, najlepiej niełuskany słonecznik. Nasi skrzydlaci przyjaciele nie pogardzą również drobnymi kaszami oraz prosem.

Dla sikorek przygotujmy słoninę, natomiast dla kosów suszone owoce np. morele, a także jarzębinę lub czarny bez.

Nie zapomnijmy również o wodzie, dzięki której ptaki będą mogły się wykąpać i ugasić pragnienie. Zadbajmy o to, aby zawsze była świeża.

Pod żadnym pozorem do karmników nie wkładajmy pokarmu zawierającego przyprawy, chleba, resztek ze stołu, wędzonej słoniny, pęczniejących kasz i oczywiście zepsutego jedzenia.

Jak zbudować karmnik?

Skoro wiemy już czym dokarmiać ptaki, musimy przygotować przeznaczone do tego celu miejsce. Istnieje wiele rodzajów karmników i tylko od naszej wyobraźni i umiejętności zależy na jaki się zdecydujemy. Tradycyjny drewniany budujemy ze sklejki i listewek połączonych ze sobą gwoździkami. Dwie sklejki mocujemy do siebie przy pomocy kątownika. W ten sposób uzyskujemy dach. Za pomocą listw łączymy je z trzecią sklejką pełniącą rolę podłogi. Warto do jej krawędzi przybić niewielkie listewki, które zabezpieczą pokarm przed wypadaniem.

Budując karmnik stosujmy się do kilku zasad. Pamiętajmy, aby nie malować go farbą w krzykliwym kolorze, która na pewno odstraszy ptaki. Najbezpieczniejsza jest zwykła bejca. Zadbajmy o to, aby krawędź dachu wystawała kilka centymetrów poza podłogę. Dzięki temu śnieg nie będzie wpadał do środka.

Ptasie stołówki umieszczajmy w miejscach osłoniętych od wiatru, a także takich, do których nie będą miały dostępu drapieżniki np. koty.

Podsumowanie

Zima to dla większości zwierzyny leśnej bardzo ciężki okres. Dzięki nam mają większe szanse, aby przeżyć ten trudny czas. Niezależnie od tego jaką formę pomocy wybierzemy, czy będzie to kupno karmy, czy budowa paśnika pamiętajmy, aby dokarmiać zwierzęta z głową.