Kryzys finansowy i w jego konsekwencji coraz bardziej restrykcyjne podejście banków przy udzielaniu kredytów, nadszarpnęły zaufaniem społeczeństwa. Ludzie zaczęli szukać innych form zaciągania zobowiązań. Taką możliwość zapewniły im instytucje pozabankowe, udzielające pożyczek w sposób prostszy i szybszy niż banki. W ostatnich latach Polacy coraz chętniej korzystają z pożyczek pozabankowych. Czym się one jednak charakteryzują i skąd wzięła się ich popularność? Czym są pożyczki pozabankowe

Pożyczki pozabankowe są niczym innym, jak pożyczką udzieloną konsumentowi przez instytucje finansowe – które nie są bankami – oraz osoby prywatne. Tutaj również tkwi różnica między kredytem, a pożyczką. Te pierwsze mogą być udzielane tylko przez banki. Zazwyczaj takie zobowiązania zaciąga się na sfinansowanie konkretnego celu. W ostatnich latach da się zauważyć rosnącą popularność pożyczek pozabankowych, które stają się ciekawą alternatywą dla kredytów.

 

Skąd wzięła się popularność pożyczek pozabankowych?

Wzmożone zainteresowania pożyczkami pozabankowymi można zaobserwować od około 2010 roku. Kryzys finansowy, który rozpoczął się w połowie 2007 roku mocno nadszarpnął zaufanie społeczeństwa do banków. Do dziś trwają spory chyba najbardziej medialnej potyczki między bankami, a konsumentami, pod postacią „frankowiczów”, czyli osobom, które swoje zobowiązania zaciągnęli w szwajcarskiej walucie. Dodatkowo, gdy tylko kryzys zaczął być widoczny również w Polsce, Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła wiele wytycznych, którymi miały kierować się banki, udzielając konsumentom zobowiązań. Miało to zminimalizować ponoszone przez te instytucje ryzyko kredytowe. Jednocześnie jednak odbiło się to na zwykłych obywatelach, spośród których wielu nie mogło już sobie pozwolić na zaciągnięcie zobowiązania w bankach, gdyż według nowych regulacji, nie mieli zdolności kredytowej. Trudno się zatem dziwić, że mniej rygorystycznie podchodzące do tego aspektu firmy udzielające pożyczek, zaczęły zyskiwać na znaczeniu.

Czym charakteryzują się pożyczki pozabankowe?

Uzyskanie kredytu w banku jest trudne i czasochłonne. Wszystko dlatego, że instytucje te wnikliwie badają zdolność kredytową konsumenta, minimalizując ryzyko nie odzyskania pieniędzy. W wycieczce do banku niezbędne okazuje się zaświadczenie o dochodach i zdolność kredytowa. Nawet wówczas może się jednak okazać, że zainteresowany nie otrzyma oczekiwanych pieniędzy. Oferta firm pozabankowych skierowana jest zazwyczaj właśnie do osób, które z różnych powodów nie mogą sfinalizować kredytu w banku. Procedury i kryteria przyznawania pożyczek pozabankowych nie są tak skomplikowane i rygorystyczne jak w bankach – zazwyczaj wystarczy zaświadczenie o zarobkach. Oczywiście ilość pieniędzy, którą można otrzymać nie jest tak duża, jak ma to miejsce w bankach – mimo wszystko 5 tys. zł powinno wystarczyć do załatania chwilowych dziur powstałych w portfelu. Pożyczki pozabankowe są świetnym rozwiązaniem właśnie takich kłopotów – niespodziewanych i nagłych problemów finansowych. Jednocześnie możemy je podzielić na 2 typy, różniące się terminem spłaty:

  • Pożyczka krótkoterminowa – spłacana jednorazową wpłatą, udzielana zazwyczaj na maksymalnie 2 miesiące
  • Pożyczka ratalna – płatność odbywa się w comiesięcznych lub cotygodniowych ratach, a okres spłaty pożyczki wynosi nawet kilka lat

Pożyczki pozabankowe stanowią ciekawą alternatywę dla bankowych kredytów. Mniej skomplikowana procedura ich przyznawania sprawia, że są one coraz popularniejsze. Wiele wskazuje zatem na to, że ich rozkwit dopiero przed nami.