Nie dawniej jak dekadę temu prawidłowa pielęgnacja zębów ograniczała się do codziennego szczotkowania i regularnych wizyt u dentysty. W ciągu ostatnich lat nasza świadomość w zakresie dbania o ładny i zdrowy uśmiech znacznie wrosła. Coraz częściej decydujemy się m.in. na wybielanie zębów lub usuwanie kamienia. Do tych zabiegów dołączyło także korygowanie wad zgryzu.

Aparat na zęby

Kiedyś aparaty ortodontyczne kojarzyły się głównie ze znienawidzoną przez nastolatki koniecznością i były źródłem docinków ze strony kolegów. Popularne żelastwo na zębach, obok okularów uważane było za główny atrybut kujonów. W dzisiejszych czasach to nie tylko sposób na krzywe zęby, higienę jamy ustnej oraz zapobieganie chorobom takim jak paradontoza. Obecnie noszenie aparatu na zęby to również pewnego rodzaju moda.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów. Ich dobór uzależniony jest m.in. od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta oraz stanu zdrowia. Główny podział opiera się na sposobie noszenia i klasyfikuje aparaty na stałe oraz aparaty ruchome.

Aparat ortodontyczny stały

Aparat stały mocowany jest na zębach na cały okres leczenia ortodontycznego. Składa się z zamków, łuku i ligatury. Na każdy ząb przy pomocy specjalnego kleju przymocowuje się jeden zamek. Łączący je łuk wywołując nacisk przesuwa zęby w pożądanym kierunku. Ligatury to elementy służące do umocowania łuku w zamkach. Najczęściej mają postać kolorowych, wymiennych gumek, które możemy dobierać sami wedle naszych upodobań.

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

Stałe aparaty ortodontyczne dzielimy ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane.

  • Aparaty metalowe są najpopularniejsze a zarazem najtańsze.
  • Aparaty antyalergiczne wykonane ze stopów tytanowych przeznaczone są dla pacjentów uczulonych na nikiel
  • Aparaty estetyczne charakteryzują się dużą elegancją i wybierane są przez osoby, które chcą zminimalizować widoczność aparatu. Dzielą się na ceramiczne, porcelanowe, szafirowe i kryształowe.
  • Aparaty samoligaturujące nie wymagają stosowania ligatury, dzięki czemu zmniejsza się tarcie na zęby podczas nacisku łuku. Działanie tego typu aparatów opiera się na klapkach mocujących łuk bezpośrednio w zamkach.
  • Specyficznym rodzajem stałych aparatów na zęby są aparaty lingwalne (językowe). Mocowane na wewnętrznej stronę zębów są praktycznie niewidoczne, jednak mogą powodować problemy z wymową, szczególnie w początkowej fazie noszenia. Nie są zalecane dla osób z chorobami przyzębia.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparaty ruchome, jak sama nazwa wskazuje mogą być samodzielnie zakładane i wyjmowane przez pacjenta. Stosuje się je głównie w leczeniu wad zgryzu u dzieci, także na zębach mlecznych. Zaleca się nosić je od kilku do kilkunastu godzin na dobę, szczególnie w nocy. Ruchome aparaty na zęby są wykonane akrylowych płytek i drucianych pętli.

Do aparatów zdejmowanych możemy także zaliczyć stosowany u osób dorosłych Clear Aligner. To niewidoczny aparat składający się z przeźroczystych nakładek, wymienianych raz na dwa tygodnie. Co prawda należy go nosić bez przerwy, jednak można go wyjąć podczas jedzenia posiłku lub szczotkowania zębów.

Ile kosztuje aparat na zęby

Decydując się na założenie aparatu ortodontycznego musimy liczyć się z dużymi wydatkami. Nie należy zapominać, że koszt leczenia ortodontycznego to nie tylko cena aparatu na zęby, ale również wizyty kontrolne u ortodonty. Należy je odbywać średnio raz w miesiącu przez cały okres noszenia aparatu, czyli w zależności od wady zgryzu od roku do trzech lat. Każdorazowo za wizytę w gabinecie musimy zapłacić od 150 do 400 zł.

Koszt aparatu zależy natomiast od jego rodzaju oraz materiału z jakiego jest wykonany. Najtańsze są aparaty ruchome. Ich cena waha się w granicach od 500 do 1000 zł.  W przypadku Clear Aligner koszt wynosi ok 650 zł za komplet 3 nakładek (jeden łuk).

Wśród aparatów stałych najtańszym jest aparat metalowy. Jeden łuk to wydatek rzędu 1000-2000 złotych. Do wersji antyalergicznej należy doliczyć ok 500 zł. Za aparat porcelanowy lub ceramiczny zapłacimy od 1500 do 3500 zł za łuk. Najdroższym wariantem aparatu estetycznego jest aparat kryształowy (3000-5000zł za łuk).  Decydując się na aparat językowy musimy liczyć się z kosztem sięgającym nawet 8000 zł

Aparat retencyjny

Często wychodzimy z błędnego założenia, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego nasze leczenie dobiega końca. Nie jest to prawda. Aby utrwalić uzyskany efekt i ustabilizować nowe ustawienie zgryzu, należy zastosować aparat retencyjny.  Podobnie jak w przypadku zwykłych aparatów ortodontycznych, retainery dzielimy na stałe i ruchome. Czas retencji uzależniony jest od wielu czynników tj. przebyte leczenie, uwarunkowania genetyczne lub wiek pacjenta. Szacuje się, że powinna ona trwać średnio połowę czasu leczenia tradycyjnym aparatem.

Podsumowanie

Chociaż leczenie ortodontyczne trwa nawet kilka lat i wymaga sporych nakładów finansowych, z pewnością jest to inwestycja, która się zwróci i to z nawiązką.  Pamiętajmy bowiem, że prosty zgryz to nie ładny uśmiech, ale przede wszystkim zdrowe, odporne na próchnicę i paradontozę zęby. A jak powszechnie wiadomo na zdrowiu nie można oszczędzać. Z pomocą zawsze przychodzi —> SOLVEN <—