Chociaż Andrzejki, czyli popularny wieczór wróżb, obchodzimy dzisiaj, to jednak coraz częściej przyjęcia i imprezy z tej okazji odbywają się w poprzedzający je lub następujący po nich weekend.  Zatem to ostatni dzwonek na zorganizowanie niezapomnianej imprezy w gronie najbliższych. Skąd wywodzą się Andrzejki? Jakie zabawy i wróżby przygotować na ten wieczór? Sprawdźmy.

Andrzejki: historia

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, dzień przed rozpoczynającym się w grudniu Adwentem. Święty Andrzej był uczniem Jana Chrzciciela. Miał nauczać w Grecji, gdzie kojarzono go głównie z wróżeniem. Stąd magiczny charakter tego święta. W przeszłości traktowane bardzo poważnie i obchodzone jedynie przez panny i kawalerów, dziś stanowi pretekst do zabaw dla całych rodzin.

Zabawy na Andrzejki

Każdego roku, ostatniego dnia listopada, organizowane są huczne imprezy andrzejkowe. Wiele restauracji i dyskotek  przeżywa wtedy istne oblężenie. A może zamiast wychodzić do klubu, przyjęcie przygotujemy u siebie? Domówka to doskonała okazja do spotkania wyłącznie w gronie bliskich znajomych, nadrobienia towarzyskich zaległości i spędzenia wieczoru na andrzejkowych wróżbach.

Wróżby na Andrzejki

Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest oczywiście lanie wosku. Do jej wykonania potrzebujemy miski z wodą, klucza z dużą dziurką oraz świecy. Jeżeli nie mamy klucza, możemy wykonać go sami np. z kawałka drutu. Wosk z zapalonej świecy przelewamy przez oko klucza do naczynia z wodą. Przy pomocy lampki lub latarki sprawdzamy jaki cień rzuca uformowany z wosku kształt. Otrzymana forma oznacza to, co przyniesie nam nowy rok. Być może będzie to miłość, urlop pod palmami lub nowy samochód. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i interpretacji.

Andrzejkowe wróżby miłosne

Niewątpliwie największą popularnością wśród andrzejkowych zabaw cieszą się wróżby miłosne. Najbardziej znane jest układanie butów, mające wskazać pannę, która jako pierwsza w Nowym Roku wyjdzie za mąż. Zabawa polega na ułożeniu butów jednego za drugim i przekładaniu ostatniego na początek kolejki. Według wierzeń, właścicielka obuwia, które jako pierwsze przekroczy próg domu, może już rozpoczynać poszukiwania sukni ślubnej.

Równie ważne co termin ślubu, jest imię przyszłego wybranka. Możemy je poznać na kilka sposobów. Z papieru wycinamy serce i piszemy na nim męskie imiona. Następnie odwracamy je od siebie, tak aby nie widzieć  zapisków i przebijamy szpilką. Nasz przyszły wybranek będzie nosił imię, na jakie natrafiliśmy.

Popularną metodą na poznanie tożsamości przyszłego partnera jest także obranie jabłka i rzucenie skórek za siebie. Kształty jakie przybiorą oznaczają inicjały przeznaczonej nam osoby.

Wróżby andrzejkowe nie ograniczają się jedynie do tych związanych z miłością. Również osoby, które są już w stałych związkach, mogą dać się porwać andrzejkowym zabawom. Oprócz wspomnianego wcześniej lania wosku, możemy przygotować ciasteczka z wróżbą. Niegdyś popularne wyłącznie w Chinach, dziś stanowią źródło dobrej zabawy na całym świecie. Na wąskich paskach papieru wypisujemy wróżby na przyszłość. Mogą one dotyczyć dowolnej sfery życia. Zwinięte kartki papieru wkładamy do pieczonych ciasteczek w formie „nadzienia”.  Przed zjedzeniem rozgniatamy wypiek i sprawdzamy co czeka nas w przyszłości.

W Internecie znajdziemy niezliczone przykłady andrzejkowych zabaw, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Tak naprawdę tego wieczoru ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Podsumowanie

Andrzejowy wieczór nie musi ograniczać się wyłącznie do wróżenia. Z tej okazji możemy zorganizować bal kostiumowy, albo wieczór filmowy. Wystarczy zakupić maszynę do robienia popcornu, a nasi znajomi poczują się jak na prawdziwym seansie w kinie.

Aby pieniądze nie stanowiły przeszkody w zorganizowaniu imprezy, którą nasi bliscy zapamiętają na długo, z pomocą przychodzi krótkoterminowa pożyczka —> SOLVEN <—